Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
21 серпня 2024 12 хвилин читання

Регіональний директор Rakuten Viber в Україні Ілля Бошняков: Viber — перший месенджер, який встановлюють дітям

У січні 2024 року Rakuten Group оголосила про відкриття офісу в Києві. За кілька місяців українську команду найпопулярнішого продукту Rakuten Group в Україні — Viber — очолив Ілля Бошняков. SPEKA поспілкувалась з регіональним директором Rakuten Viber в Україні про плани компанії, нові продукти та конкуренцію.

Rakuten Viber називає Україну одним із пріоритетних ринків. Які цілі ви маєте як керівник локального офісу?

Це правда, що Україна є однією з пріоритетних країн. Ми сильні тут. У нас велика пенетрація — на 98% смартфонів встановлений наш застосунок. І ми є однією з країн, які дуже важливі для Rakuten Viber. 

Щодо моїх цілей, то як ви, мабуть, знаєте, деякий час тому Офір Еял, CEO Rakuten Viber, анонсував, що ми «взяли курс» на суперап. І, по суті, ми вже є суперапом у багатьох країнах. Але не всі наші продукти присутні в Україні. Моє завдання —  робити так, щоби нові продукти та функції Viber  якісно локалізовувались, тестувались і запускались в Україні, щоби нових продуктів ставало більше та вони краще відповідали інтересам наших користувачів.

А можете привідкрити цю таємницю? Які саме напрями, продукти, яких ще немає в Україні, будуть найпершими? 

Зазвичай ми не анонсуємо продукти доти, поки вони ще не готові. Я думаю, що так не лише у нас, а загалом в індустрії. Розповім, що запустили цього року, а потім торкнусь того, що вже можна говорити про майбутнє. 

Цього року ми запустили, по-перше, папки, які допомагають організовувати персональні та групові чати і канали. Користувачі запитували про цю функцію, ми запустили її і побачили очікувано хорошу реакцію.

По-друге, запустили стислий виклад чатів на базі AI-рішення, і ця функція добре працює українською. Наприклад, ви пропустили 100 повідомлень у чаті сусідів і не хочете їх перечитувати. Ви натискаєте кнопку і бачите головне, що пропустили: де не паркувати машину, на що збираємо гроші тощо. 

По-третє, дуже корисна й потужна фіча — ідентифікація абонентів. Згідно з нашим  опитуванням, велика проблема — дзвінки від невідомих абонентів. А значною мірою Viber — це, зокрема, месенджер для сім’ї. Це перший месенджер, який встановлюють дітям, тому що у нас безпечно, тому що у нас немає забороненого контенту, як на багатьох інших платформах, немає навіть стикерпаків з ненормативною лексикою. Безпека — це загалом великий і важливий аспект, в який ми багато інвестуємо. І нова фіча дозволяє ідентифікувати вхідні дзвінки. Вона працює для Android та ідентифікує з точністю до імені тільки на вхідні дзвінки. Це не перевірка усіх номерів, а саме вхідних, які намагаються потрапити у ваш особистий простір. Минуло вже два місяці від її запуску, а кількість користувачів, які її включили, невпинно зростає.

Київський офіс Rakuten Group в Україні. Фото: Пресслужба компанії Київський офіс Rakuten Group в Україні. Фото: Пресслужба компанії

Також цього року ми запустили бізнес-дзвінки. Це можливість для бізнесів приймати дзвінки від клієнтів через Viber.

Найближчим часом плануємо приємний апдейт для групового спілкування, яке активізується з початком навчального року. Не секрет, що Viber є очевидним вибором для шкільного спілкування. Ми, звичайно, не бачимо, що відбувається у групових чатах, тому що всі чати у нас мають наскрізне шифрування. Проте перед першим вересня, приблизно за тиждень, ми бачимо велике зростання на графіку створення групових чатів. Саме для них ми готуємо рішення, яке дозволить ще краще відповідати потребам навколошкільного спілкування.

Я розумію, що не можна казати про продукти, яких ще немає в Україні, але ж ви можете розповісти, як влаштований Viber у тих країнах, де це все є? Там, де Viber дійсно вже суперап із цифровим гаманцем, наприклад. 

Для Viber Pay Україна була не просто однією з країн, де він мав з’явитись, а була першою у списку. Але через велику війну в країні з’явились додаткові регуляції, що стосуються цифрових грошей, які наразі не дозволяють запустити цей продукт. 

Ми впевнені, що Viber Pay дуже потрібен ринку, користувачам, адже покращує їхній досвід. З одного боку, у нас велика пенетрація, десятки мільйонів користувачів, з іншого — у нас тисячі середніх та великих брендів, які користуються Viber в Україні для бізнесу і взаємодії з користувачами. На перехресті цього, звичайно, з’являється велика цінність і для користувачів, і для бізнесів, і загалом для економіки. Тому ми чекаємо на вікно можливостей, щойно ми його побачимо, одразу Viber Pay з’явиться в Україні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Розкажіть про команду, яка зараз працює в Україні. Скільки людей, яка запланована кількість спеціалістів, за якими напрямами вони працюють? Кого шукаєте?

В Україні у нас не просто R&D-офіс чи формальне представництво. У нас команди  кількох напрямів, разом понад 40 людей. Загалом команда в Україні — це розробники, тестувальники, бізнес-команда, служба підтримки, бек-офіс. Двоє служать у лавах Збройних сил. 

Прямо зараз в Україні ми шукаємо і розробників, і людей у бізнес-команду. У бізнес-команду  потрібен маркетолог та спеціаліст по роботі з партнерами. Окремо скажу по цікаву вакансію — ми шукаємо спеціаліста з перформанс-маркетингу. Людина, яка займається App Store Optimization, PPC тощо, причому завдання не тільки для українського ринку, а глобально, для всіх ринків, де ми є, а це 190 країн. 

Зростання місцевої команди ніколи не припинялось і триває досі.

Ви згадали, що Viber активно користуються у школах. А ще групи власників ОСББ, інші спільноти, які можна назвати офіційними або напівофіційними. І це дуже цікавий момент, бо у різних месенджерах теж є можливість створювати і групи, і канали. Ви досліджували, чому саме Viber став основним інструментом для таких спільнот?

Оскільки ми встановлені на 98% смартфонів в Україні, то в цю аудиторію, звісно, входять аудиторії інших месенджерів, з похибкою у 2%.

Чому обирають Viber для групового спілкування? Наші користувачі кажуть, що Viber — це спілкування з реальними людьми. У нас спілкуються з родиною, розв’язують побутові щоденні питання, саме у нас є нагальна група із сусідами, батьками дітей, однокласниками, лікарями, тренерами і багато інших. Це місце, де ви ставите свою справжню фотографію, справжнє ім’я і пишете іншим людям зі справжнім фото та іменем.

Це суперап про реальне життя. Як я вам вже казав, ми є першим месенджером, який встановлюють дітям. Більше половини аудиторії у нас молодше 35 років, за всіма віковими групами наші користувачі розподілені пропорційно.
Ілля Бошняков

Також ми багато дбаємо про безпеку. Ми були першими, хто у 2016 році запровадив наскрізне шифрування за замовчуванням, завдяки якому ані ми, ані сервер, ані будь-хто інший, крім співрозмовників, не бачать, що відбувається у чатах. Про ідентифікацію абонентів я вже розповідав. На додаток до цього ми приділяємо багато уваги модерації контенту. Усе разом — безпекові функції та реальні співрозмовники, тобто можливість знайти профіль будь-якої людини швидко та розпочати чат, — робить Viber популярним в Україні.

Можливо, у вашій відповіді є відповідь частково на наступне запитання, яке стосується конкурентів. Під час війни дуже зросла аудиторія Telegram, попри всі застереження щодо його використання. На вашу думку, у чому причина такого зльоту? Чи вивчаєте ви досвід впровадження нових можливостей у конкурентів? Щось плануєте запозичити? Як ви конкуруєте?

Цікаве запитання. По-перше, я не бачив жодних цифр, які говорять, що аудиторія Telegram зросла. Зросли прочитання певної категорії новинних каналів, а не загалом аудиторії платформи. Але це правда і для Viber. Приплив підіймає всі кораблі. За нашими даними, ми помітили дві основні хвилі зростання. Хвиля №1 у нас була на початку 2022 року, коли почалась велика війна і катастрофічно не вистачало інформації, тож люди раділи будь-якій можливості отримати бодай щось.

Друга хвиля відбулася наприкінці 2022 року, коли розпочалися перші масові відключення електроенергії. Коли з’явилися боти, які сповіщали про відключення. У Viber існує велика екосистема каналів і ботів підприємств електропостачання. Ми їм надаємо багато рекламного інвентаря безкоштовно, щоби ці організації могли вчасно інформувати людей. Ми єдині серед країн присутності Viber (ми є у 190 країнах, майже у всьому світі), де таке відбувається. 

У нас, на відміну від Telegram, фокус на відповідальні медіа та авторів. Тобто ми не конкуруємо у прямому сенсі з ними. 
Ілля Бошняков

У нас жорстка модерація для нових каналів, вона працює на декількох рівнях: спочатку  автори приймають політику прийнятного контенту, потім канали з неприйнятним контентом «відрізаються» штучним інтелектом, якщо там одразу видно, що це якийсь заборонений контент. Потім все перевіряє людина з команди наших фахівців. Просто для того, щоб канал почав знаходити пошук у Viber, його має перевірити спеціаліст і відкрити його для пошуку. Модерація — те, на що ми ніколи не шкодували зусилля. 

Ця людина, схоже, має дуже багато роботи.

Не людина, а люди! Вони справді мають багато роботи, але вона важлива. І, до речі, це має цікавий зворотний ефект. Оскільки у нас така жорстка модерація, то набагато менше створюється нових каналів або ботів із забороненим контентом, тому що люди, які це створюють, бачать, що це неперспективно, адже таке у Viber не пропустять.

Якщо ми повернемось до тих каналів, які все ж таки проходять модерацію, то вони отримують багато всього. Коли канали медіа, державних діячів, артистів тощо створюються у Viber, у нас є спеціальна програма безкоштовної підтримки.

Усіх відповідальних авторів суспільно важливого та корисного контенту ми підтримуємо, допомагаємо з промоцією в екосистемі Viber. У нас є канал «Корисне», розсилки тощо.

Як зараз заробляє компанія в Україні? 

У нас дуже прозора модель монетизації. Є Viber для бізнесу — напрям, який пропонує бізнесам різний рекламний інвентар. А нещодавно у нас з’явилась платна підписка Viber Plus для користувачів. 

Якщо говорити детально про Viber для бізнесу, то є цілий список інвентаря, який ми пропонуємо бізнесу для рішення їхніх потреб на різних етапах. Два найбільш популярні — Viber Ads (реклама, яку ви бачите у застосунку) і бізнес-повідомлення.

Бізнес-повідомлення — це те, що дає змогу бізнесам спілкуватись із власною базою клієнтів. Тобто бізнес надає свою базу, яку вже має. Це люди, які дали згоду цьому бізнесу на те, щоб з ними контактували. Наприклад, коли вони щось купували за акцією або отримували щось зі знижкою. Бізнеси підтверджують, що ці люди надали згоду, щоб з ними контактували.

І ми, по суті, тут є платформою, що дає змогу бізнесу комунікувати з власною базою. На відміну від банерної реклами, яка дозволяє шукати нову аудиторію. 

Це два найпопулярніші інструменти. Показники Viber Ads зросли у першому кварталі цього року порівняно з аналогічним періодом 2023-го майже вполовину, а бізнес-повідомлення — більш ніж на третину.

Інколи я читаю коментарі, де люди запитують, чому у Viber є реклама. Насправді це ознака здорової монетизації продукту. Питання мають виникати, якщо ви не бачите, як монетизується продукт. Бо треба розуміти, що монетизація все одно відбувається. 

Зараз часи складні і не дуже безпечні. Viber в Україні співпрацює з державою, державними органами, з органами безпеки? 

У нас є програма підтримки медіа, державних органів тощо, у межах якої ми допомагаємо запускати й державні канали. Допомагаємо їх верифікувати, відкриваємо у пошуку, допомагаємо промотувати в екосистемі Viber. 

Засновник і головний виконавчий директор Rakuten Group Хіроші Мікітані був одним із перших, хто підтримав Україну під час повномасштабної агресії та, перебуваючи у Києві, заявив, що Viber буде протидіяти російській пропаганді. Але відомо, що Rakuten має офіс у Мінську. Розумію, що це не питання до вас як керівника українського офісу, але, можливо, ви в курсі, чи планує Rakuten щось із цим робити? 

Я орієнтуюсь у питаннях українського бізнесу компанії, але можу вам сказати, що з першого дня ядро застосунку, тобто все, що стосується меседжингу і дзвінків, розроблялось і розробляється центральним офісом Viber у Тель-Авіві, в Ізраїлі. І якщо ми спілкуємося щодо запусків нових функцій, то це завжди спілкування з ізраїльським офісом.

Цифра 98% виглядає як межа досягнення кількісних бізнес-цілей, це майже 100%. Які інші цілі ще можуть бути в Україні? Невже щось нематеріальне, ближче до цінностей? 

Світ змінюється, і в цьому світі ми створюємо нові продукти, які відповідають новим викликам або краще відповідають наявним потребам людей. Наприклад, у нас уже були групові чати для шкільної комунікації, але продуктова команда знайшла, як зробити їх ще зручнішими. Інший приклад — Viber був і залишається очевидним вибором для сусідських і шкільних чатів, і цього року ми запустили AI-рішення для стислого викладу групових чатів, яке за багатьма показниками покращило користувацький досвід. 

Також від початку повномасштабної війни вся українська команда цілеспрямовано працює над тим, щоби допомагати українцям з доступом до правдивої інформації з будь-яких нагальних питань. Так, ЦПД при РНБО отримав від нас підтримку 24 лютого, за кілька днів канал уже мав мільйон підписників — тоді всі були у такому стані, що канал про перевірені новини був необхідним. Ми запустили десятки каналів та офіційних чатів для тих, хто виїхав за кордон, і через ці канали отримували інформацію сотні тисяч українців. Ще з цікавого: ми робили кампанію про те, як налаштувати антену на українське телебачення на тимчасово окупованих територіях. 

Це лише кілька прикладів. Ми вважаємо боротьбу з дезінформацією одним із своїх важливих завдань в Україні і тримаємо модерацію та всебічну підтримку відповідальних авторів у фокусі.

Загалом це все і є стратегія суперапа — робити спілкування більш ефективним і наповненим сенсом.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком

Анна Сергієнко 10 жовтня 2024 05:58

Rakuten Viber став резидентом Дія.City

Вікторія Рудзінська 25 вересня 2024 20:40

Стрибок від монопродуктової компанії до венчур-білдеру. Інтерв’ю з Михайлом Галяном – засновником та СЕО Boosters

Анна Сергієнко 19 вересня 2024 17:09

Збільшиться фінансування — існуватиме наука. Інтерв’ю з астрофізикинями Оленою Компанієць та Дар’єю Добричевою

Анна Сергієнко 17 вересня 2024 08:42

Виконавча директорка Diia.City.Union Валерія Кушнерчук: Створюємо обʼєднання всіх екосистемних гравців IT-ринку

Сергій Коноплицький 29 серпня 2024 10:25