Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Рефлексія підприємництва: що потрібно бізнесу під час війни

Євгенія Клепа
Євгенія Клепа Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University
2 серпня 2022 3 хвилин читання
Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University Євгенія Клепа Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University Євгенія Клепа

У попередньому матеріалі я висунула кілька гіпотез стосовно стартапів, що не розвиваються чи розпадаються. Загалом це був фактаж тієї частини спільноти, яка вийшла саме з 1991 Accelerator за роки його існування. У цьому матеріалі використовую ширший фреймворк бізнесів різного розміру та секторів. 

Спираючись на досвід (не лише свій, а й колег), я звертаю увагу на лідерство підприємців. За кожним бізнесом стоїть людина, а не щось абстрактне. Тому вважаю, що фаундер завжди починає з себе як на рівні цінностей, так і способу мислення загалом, стилю ухвалення рішень і формування команди. 

Категорія підприємців «бігти» зовсім не про пасивність позиції керівника. Ця людина не вибудовує стратегій п'ятирічками, вона підлаштовується. Здоровий глузд фаундера/очільника бізнесу у тому, щоб встигнути перебудуватися, підлаштуватися і постійно бути саме там і саме того часу.  

Порівнювати ситуацію під час війни та пандемії точно не варто, та зазначу, що рівень трансформацій, змін всередині бізнесів та стратегії розвитку відбуваються на шаленій швидкості. Мають відбуватися. Бути неповоротким громіздким бізнесом не просто не модно, а й неможливо (звісно, якщо ви не хочете приректи компанію). Якщо бізнес — багатомільйонна корпорація з великими об'ємом ресурсів, то очільники не бачать потреби у змінах. Вони приділяють увагу певним додатковим витратам, але фактично перебувають у режимі стагнації. У компанії відсутні суттєві зрушення чи зміни, у них відсутній розвиток.

Нагадаю, що за усім стоїть людина-управлінець, ідеолог-фаундер. Тож саме тут розгортається його/її спектр soft skills і мислення.

Бути бізнесом, що лишається в Україні, безперечно, неабиякий виклик. Дехто перебуває на межі виживання і тримає фокус саме на цьому. Не на змінах і тим паче не на розвитку. Фактично це виглядає не як оптимізація чи грамотне використання кризового менеджменту, а як людина, що хапається за останню нитку розсатаної мотузки.

Тож повертаємося до основної тези змін. Фокусуватися на змінах, враховувати середовище, яке так само змінюється — must для бізнесу. Уникати невизначеності — глухий кут. Навіть у тих, хто накопичив ресурси, вони скінчаться, а екосистема та ринок навколо зміняться. То де ж будуть бізнеси, які звертаються лише до минулого та стагнують?

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Практичне про війну, країну та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 14 серпня 2022 15:54

Які заходи сприятимуть, а які зашкодять повоєнній відбудові

Наталія Миронова 12 серпня 2022 18:27

Чому українці хочуть повернутися додому — дослідження

Наталія Миронова 11 серпня 2022 17:40

Що найважливіше для лідера у воєнний час. Досвід захисника Маріуполя

Наталія Миронова 10 серпня 2022 17:49

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір 10 серпня 2022 15:28