Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Птахи в об’єктиві: красномовні світлини з фотоконкурсу Bird Photographer of the Year Awards 2024

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
27 вересня 2024 7 хвилин читання

Якось Роберт Лінд сказав: «Щоб побачити птахів, потрібно стати частиною тиші». А щоб їх зазнімкувати, потрібні не лише терпіння й тиша, але й уміння відчути момент та зловити магію природи в об’єктиві.

Нещодавно завершився фотоконкурс Bird Photographer of the Year Awards, серед 23 тис. робіт з усього світу журі визначило переможців, а SPEKA відібрала фото, які захопили нас найбільше. 

Коли стикаються світи (абсолютний переможець)

Коли стикаються світи. Патриції Гомоніло Коли стикаються світи. Патриції Гомоніло

Абсолютною переможницею 2024 року стала фотографиня Патриція Гомоніло. Її вражальний драматичний знімок «Коли стикаються світи», який засвідчує масовість смертей птахів через зіткнення із вікнами, неможливо оминути.

Щороку лише у Північній Америці через зіткнення з вікнами гине понад мільярд птахів… Я фотожурналістка, яка займається охороною природи. Співпрацюю з програмою Fatal Light Awareness Program, у межах якої ми рятуємо птахів, що вижили після зіткнення з вікнами в Торонто. На жаль, більшість птахів, яких ми знаходимо, вже мертві. Ми збираємо їх і наприкінці року створюємо цю вражальну виставку, щоб вшанувати втрачені життя та підвищити обізнаність громадськості.
Патриція Гомоніло

На світлині 4000 мертвих птахів викладені у вигляді концентричних кіл: найбільший лежить у центрі, далі — птахи різних розмірів і кольорів. Коли довго дивишся на світлину, створюється візуальний ефект спіралі. Можливо, авторка обрала саме такий варіант розташування для того, аби показати, що смерті поширюватимуться й надалі, як і розширюється спіраль, якщо ми нічого не змінимо.

Відбите світло становить серйозну загрозу для птахів, йдеться на сайті фотоконкурсу. Для птахів відбивна поверхня, наприклад, вікно, може здаватися продовженням ландшафту, що розташований за ними. Тож птахи можуть летіти прямо у вікно на повній швидкості. FLAP заохочує людей та бізнес використовувати безпечні для птахів плівки на вікнах, екрани від птахів або віконні решітки. 

Занурення

Занурення. Кет Чжоу Занурення. Кет Чжоу

Кет Чжоу отримала золото у категорії «Птахи у довкіллі» зі світлиною «Занурення». На фото зображені морські птахи, ймовірно олуші, що пірнають під воду, створюючи за собою шлях із бульбашок. Кет Чжоу справді зловила момент — птахи розташовані у формі трикутника, що певною мірою групує важливі елементи сюжету та допомагає глядачу сконцентруватися.

Світло пробивається крізь поверхню води, створює ефект контрасту й підкреслює рух та динаміку птахів. Вода має туркезовий відтінок, що додає фотографії казковості, атмосфери спокою та природної гармонії. Така собі діагональ, утворена внаслідок занурення птаха у воду, проводить глядача через усе полотно кадру, дозволяючи сповна вивчити його зміст.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Грайливе пташеня

Грайливе пташеня. Джек Чжі Грайливе пташеня. Джек Чжі

Наступний знімок, який привернув нашу увагу, — «Грайливе пташеня» Джека Чжі. Ця світлина отримала срібло у категорії «Поведінка птахів».

На фото зображено сапсана, який летить із розправленими крилами проти чистого блакитного неба. Над ним — невеликий метелик, який контрастує з величчю хижака. Сапсан фокусується на метелику, можливо, готуючись до атаки. 

Хоча на перший погляд і не скажеш, що птах хоче напасти. Мені спершу здалося, що це дружні стосунки між птахом і метеликом. 
Журналістка

Розмах крил птаха, його зосереджений погляд і строкате забарвлення пір’я у поєднанні з контрастом у розмірах тварин створюють цікаву історію в кадрі. 

Шепіт світанку

Шепіт світанку. Герміс Харідас Шепіт світанку. Герміс Харідас

Неможливо не показати красномовний кадр, який отримав золото у категорії «Птахи в польоті» —– «Шепіт світанку» Герміс Харідас. На фото зображений одуд на контрастному тлі. Важко зрозуміти, що саме на фоні, але виглядає як край сонячного затемнення

Освітлення ідеально підкреслює обрис птаха, роблячи його головною фокусною точкою. Вертикальний формат знімка підвищує відчуття висоти та простору, акцентуючи на тому, що птах здіймається вгору. Точка знімання — знизу. Завдяки такому прийому автор світлини підкреслює велич і силу птаха у момент польоту. 

Птах летить догори посередині — між «темним» і «світлим», між «добром» і «злом». Він будь-якої миті може звернути вбік, проте саме баланс допомагає йому рухатися все вище й вище. Так само і у людей. 

Затемнення 

Затемнення. Вільям Стіл Затемнення. Вільям Стіл

Срібний призер у номінації «Чорне та біле» — світлина Вільяма Стіла «Затемнення». На цій фотографії ми бачимо силует птаха, ймовірно чаплі, що стоїть на верхівці сухого дерева на тлі повного місяця. 

Контраст тут відіграє ключову роль: темний силует птаха, що стоїть на гілці, виділяється на тлі яскравого повного місяця. Це допомагає фокусувати увагу на головному об’єкті та додає драматичності кадру.

Формат кадру обраний так, щоб залишити довкола птаха та місяця достатньо простору та лишити чаплі місце для польоту. Це підсилює відчуття самотності та інтимності нічної сцени.

Шоломники готуються до сну

Шоломники готуються до сну. Гері Коллієр Шоломники готуються до сну. Гері Коллієр

Запам’ятовується світлина «Шоломники готуються до сну» Гері Коллієр, яка отримала бронзу в категорії «Комедійне фото птахів». На фото зображено 14 цікавих птахів на дроті. Ця світлина нагадує кадр із мультфільма «Про пташок». 

Кадр із мультфільму «Про пташок» Кадр із мультфільму «Про пташок»

Лінія дроту, на якій сидять птахи, проходить через всю композицію, створюючи чітку горизонтальну вісь. Це проводить погляд глядача через усе фото та дає змогу ознайомитися із кожною пташкою: дві перші виглядають злими, наступні три сховали свою дзьобики, деякі дивляться вперед, інші — у різні боки, а хтось взагалі перевернутий догори хвостом. Це створює враження внутрішнього життя, яке пульсує в цій, на перший погляд, статичній композиції.

Посмертний 

Посмертний. Джошуа Галіцкі Посмертний. Джошуа Галіцкі

Срібло у категорії «Збереження» отримав Джошуа Галіцкі із фото «Посмертний». На фото — морські птахи олуші серед сміття, яке залишили після себе люди. Один з олушів потрапив у пастку з мотузок і, схоже, вже помер через це. 

Дуже болюче фото, яке відображає проблему забруднення екосистем і наслідки цього для пташиного світу і тварин загалом. 

Окрім демонстрації неймовірної краси птахів, зображення, представлені на фотоконкурсі Bird Photographer of the Year Awards, відіграють важливу роль у підвищенні обізнаності про виклики, з якими стикаються тварини в сучасному світі. Серед цих загроз — антропогенне забруднення довкілля, яке негативно впливає на місця їхнього проживання, а також постійна небезпека зіткнень із прозорими поверхнями, як-от вікна, що є серйозною загрозою для птахів. Зображення, представлені на фотоконкурсі, надають нам можливість не лише насолоджуватися красою природи, але й укотре задуматись над важливістю збереження та охорони дикої природи.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Найяскравіші фото 2024 року назвали в ViewSonic

Павло Бартос 25 листопада 2024 16:52

Орнітологи вперше сфотографували птаху, яку вже вважали вимерлою

Дмитро Мухін 24 лютого 2024 19:07

Українські полярники показали пташенят південнополярних поморників — фото

Юлія Мирська 23 лютого 2024 10:35

Індія випустила з в’язниці голуба, якого підозрювали у шпигунстві на користь Китаю

Богдан Камінський 5 лютого 2024 18:37

В Антарктиці пінгвіни почали гинути від пташиного грипу: чим це загрожує

Юлія Мирська 3 лютого 2024 19:00