Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Пропаганда у кіберспорті та трансформація українського ринку: інтерв'ю з Андрієм Яценком

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
24 жовтня 2022 7 хвилин читання

Кіберспорт — далека, здавалося б, від політики галузь, але й там є місце тезам російської пропаганди, а бізнес-інтереси часто перевищують моральні принципи. Про те, як цьому протидіяти, і про стан українського кіберспорту загалом ми поговорили з Андрієм Яценком, Senior Product Manager української кіберспортивної платформи StarLadder.

Приводом для нашої розмови став матеріал на Dexerto, який, як ви стверджуєте, більше схожий на російську пропаганду. Що з ним не так?

Дійсно, на початку жовтня на кіберспортивному порталі Dexerto вийшов матеріал головного редактора Ричарда Льюїса стосовно кіберспорту у так званому регіоні СНД. У ньому йдеться про вплив російсько-української війни на індустрію кіберспорту. Спочатку варто наголосити, що Ричард Льюїс — це дуже відома постать у світовому кіберспорті. Він підготував багато гарних матеріалів, але при цьому любить копирсатися у брудній білизні.

Андрій Яценко
Андрій Яценко
Senior Product Manager у StarLadder

Саме ця стаття вийшла дуже неоднозначною, її важко було читати від початку до кінця, вона не подобалася буквально всім. Там є багато дешевих маніпулятивних речей, схожих на ті, що використовує російська пропаганда. Наприклад, він називає війну в Україні партизанською, коли хоче захистити російських кіберспортсменів, буцімто вони не можуть висловити своєї громадянської позиції. Загалом ця стаття наповнена великою кількістю дешевих штампів, які такий відомий журналіст не перевіряє, хоча у нього для цього є усі засоби.

Після прочитання цього матеріалу пересічний західний читач, який особливо не заглиблюється у те, що відбувається Україні, може подумати, нібито дійсно все не так однозначно, а росіяни у кіберспорті  страждають ні за що.

Ви вважаєте, що він це зробив навмисне через проросійські погляди? Чи це його невігластво і небажання розібратися в ситуації?

Схоже на те, що це небажання розібратися в ситуації. Питання в тому, чому він не хоче це робити. Можливо, одній зі сторін (зрозуміло, якій) він більше симпатизує, але розбиратися у його поглядах у мене бажання немає. Проте однаково до автора залишається багато питань.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наприклад, він пише матеріал першого жовтня і при цьому згадує про якусь партизанську війну в Україні. Це при тому, що за минулий місяць ми звільнили Харківську область і розпочали контрнаступ у Херсонській області. Я не можу повірити, що людина про це не знає або не хоче трохи зануритися в тему і написати, що тут повноцінна війна, а не якийсь конфлікт. Те саме стосується використання терміна «СНД», хоча Україна вже багато років не є його членом. На мою думку, він це зробив навмисно, щоб транслювати ось таку свою позицію на такому великому майданчику, як Dexerto.

Що робити в такій ситуації? Як спростовувати подібні речі?

Думаю, головне не давати приводів для виходу таких матеріалів. Російська пропаганда використовує наші внутрішні конфлікти і розбіжності. Наприклад, те, що у деяких українських кіберспортивних командах грають російські гравці або навпаки. Льюїс використовує тезу, що кіберспорт (як і спорт загалом) поза політикою. Тобто українська кіберспортивна спільнота сама винна, що ми так підставляємося та дозволяємо цим маніпулювати. Тож перше, що нам треба робити, — це не виносити подібні суперечки у публічний простір, тому що це зумовлює появу таких матеріалів.

Також ми маємо проводити із західною спільнотою щоденну пояснювальну роботу, спростовувати маніпулятивні тези, показувати, що та чи інша публічна фігура говорить неправильно, розкладати все по полицях. Так ми зможемо запобігти поширенню маніпулятивної інформації про російсько-українську війну у кіберспортивному середовищі.

Як змінилося ставлення до росіян у світовому кіберспорті після початку війни?

Зараз є досить великий тиск на російський кіберспорт. Деякі компанії та розробники ігор позакривали локальні ліги, запровадили санкції на кілька російських команд. Але тут усе складніше, ніж у традиційному спорті, де міжнародна федерація може відсторонити росіян та білорусів від участі у змаганнях.

У кіберспорті ігри належать конкретним компаніям, які можуть робити все, що захочуть. І через те, що кожен розробник сам вирішує, що йому робити з власною грою, деякі з них не хочуть вилучати зі змагань російських гравців та команди. Наприклад, були прецеденти, коли банилися команди, що належать російському холдингу Mail.ru та МТС. Але при цьому їхні гравці могли грати за інші команди.

Звісно, загалом ця ситуація вдарила по російському ринку, бо спонсори втратили аудиторію і зацікавленість у співпраці. Для них це все зменшує прибутки. Але російські команди намагаються обходити санкції. Наприклад, команду Virtus.pro продали новому власнику з Вірменії, хоча зрозуміло, що це просто маніпуляція, щоб обійти санкції.

Ми можемо ображатися на розробників, що не банять росіян, але для них це інструмент заробітку, тож тут нічого не зробиш. Ми можемо їх бойкотувати, можемо не дивитися змагання, але для деяких розробників ігор російський ринок ще важливий і актуальний. А деякі з нього вже вийшли — для них це принципова позиція.

Що загалом змінилося у вітчизняному кіберспорті після російського вторгнення?

Головне — це стало суттєво менше росіян, а ми усвідомили, що не можемо бути з ними в одному просторі. Як ви знаєте, через технічні причини у кіберспорті йде розподіл на географічні зони. Наприклад, Німеччина, Франція, Англія — це Західна Європа. А от Україна, білорусь, росія, країни Балтії традиційно зараховують до регіону Східної Європи або СНД. Ми не хочемо тепер грати у цьому регіоні і хочемо перейти до європейського регіону, адже ніщо не заважає нам грати з тими самими німцями чи французами. Зараз триває така трансформація і Україна стає частиною європейського кіберспорту.

Який поточний стан українського ринку кіберспорту?

Ринок живий. Перші місяці після вторгнення був шок, ніхто не знав, що робити та як продовжувати працювати. Зараз таке розуміння є. Для наших компаній, таких як StarLadder, NAVI, Maincast тощо, — це бізнес, і вони розуміють, що треба його продовжувати, навіть з урахуванням усіх нюансів поточної ситуації. Тож ринок розвивається, попри велику кількість обмежень та змін, що треба було зробити через війну.

Ще один великий плюс, що вітчизняний кіберспорт нарешті почав розвивати українськомовний контент. З'явилося багато людей, що перейшли на українську мову і створюють відповідний контент на YouTube, Twitch та інших платформах. І це правильна позиція, яка у перспективі кількох років змістить наш внутрішній ринок і ми будемо більше працювати з нашими локальними брендами та глобальними компаніями, що присутні на нашому ринку.

Так ми будемо відходити від російського, адже навіть після 2014 року більша частина монетизації йшла саме звідти. А це було зовсім неправильно. На щастя, такий стан речей скоро зміниться.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Легенди повертаються! Другий неочікуваний батл року між NAVI та Team Vitality — Match of LeGGends: Double Down

Анна Старкова 16 годин тому

Стримінгові платформи: вплив на розвиток кіберспорту

Анна Старкова 26 вересня 2024 10:04

UPEA оголосила новий сезон з CS2 та Dota 2 у 2024 році

Павло Бартос 25 вересня 2024 18:49

Стрибок від монопродуктової компанії до венчур-білдеру. Інтерв’ю з Михайлом Галяном – засновником та СЕО Boosters

Анна Сергієнко 19 вересня 2024 17:09

Збільшиться фінансування — існуватиме наука. Інтерв’ю з астрофізикинями Оленою Компанієць та Дар’єю Добричевою

Анна Сергієнко 17 вересня 2024 08:42