Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що чекає на українське IT у 2022 році. Прогнози від GlobalLogic, Greencubator, Data Science UA, Fondy, Grammarly та Ігоря Перції

Тетяна Новак
Тетяна Новак
19 січня 2022 7 хвилин читання

SPEKA поговорила з гравцями українського tech-ринку про надії і виклики нового року. Першу підбірку інсайтів читайте тут. Сьогодні ми публікуємо другу частину прогнозів, присвячену перспективам зелених стартапів і фінтех-продуктів, а також рецептам організації роботи в умовах пандемії.

Дмитро Лідер, співзасновник та керівник напряму мовних технологій Grammarly

2022-й  може стати роком оптимізації гібридних та віддалених форматів роботи. Щоб короткострокові рішення, впроваджені під час пандемії, лягли в основу організації роботи в майбутньому, компанії мають постійно відстежувати їхню ефективність: моніторити емоційний стан співробітників, виявляти й усувати джерела зайвого стресу у внутрішніх процесах. 

Один із ключових викликів ремоуту — побудувати міцні зв'язки між членами команди, адже активне спілкування критично важливе для генерування ідей та втілення інновацій. Насамперед це стосується компаній, які перебувають у фазі стрімкого зростання й активно наймають людей.

Роман Зінченко, співзасновник Greencubator

Для української cleantech-екосистеми 2022 рік обіцяє бути досить динамічним. Ми прогнозуємо збільшення кількості глибоко технологічних і науково інтенсивних стартапів. Багато талантів надихає космічна тематика, тож мають з'явитися нові проєкти на межі космічної та кліматичної галузей.

Якщо ж спуститися на землю, то сектори, де ми очікуємо бурхливого зростання, містять: 

  • мікромобільність і системи транспорту спільного використання; 
  • інфраструктуру для електротранспорту;
  • харчові інновації, насамперед нові джерела білків (штучне мʼясо, протеїни комах, білки рослинного походження);
  • інновації у матеріалах (стале пакування, зелена металургія, біопластик, використання міцелію та целюлози);
  • зелену авіацію (електричні і водневі літальні апарати).

Світовий тренд на інвестування у чисті технології триватиме. Цього року ми не очікуємо різкого зростання активності місцевого капіталу, проте сподіваємося, що українські стартапи осідлають глобальну хвилю і невдовзі приваблять у зелений сектор нових інвесторів.

Олександра Богуславська, CEO/Founder у Data Science UA

У 2022 році ринок залишиться перегрітим, тож роботодавцям час звикати до пришвидшеної процедури наймання. Очевидно, що в сучасних реаліях вона має тривати не більше одного тижня.

Можна прогнозувати, що віддалена робота стане ще більш поширеною практикою, ніж торік. Сьогодні, за нашими даними, ходити в офіс готові лише 15% фахівців. Інші воліють працювати на ремоуті з гнучким графіком.

Варто наголосити, що вимоги до розробників також зростатимуть. Окрім мов програмування їм знадобиться хороша англійська, розуміння бізнес-процесів і базові навички продакт-менеджменту.

Плани Data Science UA на 2022 рік — масштабувати команду з 40 до 100 людей, а також підготуватися до виходу на ринки Канади, Європи та Близького Сходу.

Валерія Вагоровська, засновниця і керівна партнерка Fondy

У 2022 році на Україну чекає впровадження концепції відкритого банкінгу, що передбачає використання відкритих API у фінансовій сфері. Новий механізм спростить ідентифікацію клієнтів та оптимізує скоринг кредитних продуктів. 

Український фінтех, як і світовий, зосередиться на розробленні продуктів для пришвидшення міжнародних платежів і боротьби з шахрайством. Крім того, в Україну заходитимуть сервіси «купуй зараз — плати потім» (BNPL), що сколихнули європейський та американський e-commerce у розпал пандемії COVID-19. На відміну від звичайної розстрочки, BNPL дозволяє клієнтам не укладати угоду з банком і не витрачатися на додаткові комісії.

Головною технологією 2022 року, на нашу думку, буде блокчейн. Натепер в Україні  є блокчейн-платформи Bloqly та Propy, NFT-маркетплейс ArtBay, а незабаром мають з'явитися платіжні системи на основі блокчейну. Безпека, децентралізованість і незмінність цієї технології роблять її одним із найпотужніших драйверів фінтех-сфери.  

Андрій Яворський, SVP of Strategy and Technology у GlobalLogic

Світ трансформується, більшість компаній вже адаптували бізнес-процеси до нової реальності й активно впроваджують цифрові технології. Нині фокус змістився у бік комплексних рішень на базі штучного інтелекту і машинного навчання, інтернету речей, хмарних обчислень, доповненої реальності тощо. Активно зростає попит на розроблення дронів, роботів і 3D-принтерів, а також інструментів для дистанційної медичної діагностики. У 2025 році глобальний ринок передових технологій може сягнути понад $3 трлн.

Ми очікуємо, що Україна залишиться потужним гравцем світової IT-індустрії. Минулого року українське IT заробило на експорті послуг $5,5 млрд — більше, ніж за весь 2020 рік. Якщо темпи розвитку не сповільняться, за підсумками 2022 року експорт може зрости до $7 млрд.

Упродовж цього року GlobalLogic планує розширити присутність в Україні, відкривши офіси в Одесі, Дніпрі, Вінниці та західному регіоні. Крім того, ми активно працюємо над виходом на нові ринки. Зараз поступово досліджуємо ринок Японії: група компаній GlobalLogic долучилася до створення Lumada Innovation Hub у Токіо.

Ігор Перція, експерт з Web 3, експартнер TA Ventures

На мою думку, 2022-й буде роком усвідомлення цінності робочого часу. Не останню роль тут зіграє поширення сервісів з погодинною оплатою для фрилансерів, а також розвиток геймерських платформ play-to-earn, де можна насолоджуватися іграми, отримуючи за це NFT або реальні гроші. Я знаю людей, що займаються цим постійно і заробляють не менше, ніж на «нормальній» роботі.

У нових умовах найважливішими софт-скілами стануть навички тайм-менеджменту. Декого ковідна криза змусила піддатися прокрастинації, інших — надриватися на межі власних можливостей. Обидва варіанти погані. Нам усім треба наново вчитися розподіляти свій час, щоб працювати ефективно і без ризиків вигорання. 

Якщо говорити про технологічні тренди, то на український ринок очікує бум проєктів з підвищення фінансової грамотності населення, а також нових фінтех-сервісів на кшталт простих застосунків для інвестування, що дозволяють працювати з акціями без досвіду і серйозного капіталу.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як українські айтівці готуються до зими: займаються спортом, вживають вітаміни та обирають «здорові» хобі

Христина Коновалова за 3 години

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 22 години тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 3 жовтня 2022 08:10

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37