Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Професійні спільноти вчителів в Україні: від територіальних груп до онлайн-форматів

Оксана Федоренко
Оксана Федоренко Кандидатка педагогічних наук, експертка курсу «Цифровий учитель»
0
7 березня 2024 5 хвилин читання

Поняття професійної спільноти педагогів в Україні поширене недавно. Вперше його було визначено у Положенні про центр професійного розвитку педагогічних працівників (2020 р.) як групу педпрацівників, що об’єднані спільними інтересами за родом їхньої професійної (трудової) діяльності. 

Проте у світі практика таких спільнот існує давно й визнається однією з найефективніших стратегій фахового розвитку вчителів. У кожній країні вони мають різні назви: «навчальна спільнота», «спільнота тих, хто навчається», «спільнота професійного навчання», «група педагогічної майстерності», «група професійного вдосконалення», але всі вони характеризуються спільними ознаками, як-от добровільна участь, рівноправність і взаємонавчання, довіра й рефлексія. 

Особливості професійних спільнот вчителів  в Україні

Професійні спільноти в Україні активно створюються, принаймні ми чуємо про педагогічні групи, які так себе називають. Проте не кожна група чи об’єднання є професійною спільнотою. Основними її рисами є можливість регулярно спілкуватися та мати простір для зустрічей (фізичний чи онлайн), щоб обмінюватися знаннями й досвідом, навчатися один в одного. 

У професійній спільноті педагоги повинні діяти за принципом конструктивного діалогу, рефлексії, а не авторитарного монологу. Саме це сприяє критичному аналізу й розвитку власної практики. Основне правило такої спільноти – не створювати вертикальних зв’язків, а розвивати горизонтальний демократичний простір, у якому всі учасники мають рівні права й підпорядковуються правилам групи. 

Успішне функціонування навчальних спільнот: підходи та практики

Підписуйтеся на наші соцмережі

Успішність діяльності спільноти залежить від забезпечення неперервного супроводу і зворотного зв’язку для кожного з учасників. Ось чому так важлива роль координаторів. Є різні підходи до координації діяльності професійних спільнот.

Наприклад, це може бути одним із завдань центрів професійного розвитку педпрацівників. Нерідко саме консультанти центрів ініціюють створення професійної спільноти й здійснюють її координацію. З часом частину завдань вони можуть делегувати учасникам. 

За іншим підходом ініціатива створення спільноти може виходити від учителя чи кількох учителів, що об’єднують довкола себе однодумців. Тож координатором спільноти може бути педагог, який згуртовує колег задля професійного зростання. 

Існує також підхід, за якого професійна спільнота сама обирає координатора після формування. 

Часто педагоги очікують від координатора конкретних ідей, які можна переносити у власну практику. Але насправді його завданням є сприяти рефлексії учасників спільноти, а не давати готових рецептів. Саме такий підхід збагачує педагогічну практику й сприяє професійному розвиткові.

Скільки учасників має бути у професійній педагогічній спільноті, аби вона ефективно функціонувала?

Це одне з питань, яке нерідко ставлять координатори. Нормативно кількість педагогів у професійній спільноті не визначена, та й не може бути визначена. Адже їхня участь є виключно добровільною. Долучитися чи вийти з неї має право кожен за бажанням. Кількість учасників буде залежати від того, наскільки спільнота є цікавою для педагога, задовольняє його потреби у професійному спілкуванні чи зростанні.

Проте багато залежить від умінь координатора працювати зі спільнотою. Його головне завдання – організувати роботу так, щоб вчителі мали змогу брати участь в обговоренні актуальних питань, ділитися знаннями й досвідом, обмірковувати власну практику, впроваджувати інновації. Це забезпечує не лише професійну, а й емоційну підтримку, яка дуже важлива для нас зараз. 

Онлайн-спільнота “Цифровий учитель”

Упродовж останніх років під впливом пандемії COVID-19, а тепер і реалій війни у сфері освіти відбулися зміни. Найбільша та найголовніша – масове впровадження цифрових засобів у навчання й викладання. Вчителі все більше покладаються на інформаційні технології. Це сприяє формуванню нового формату професійних спільнот – онлайн. 

Одним з об’єднавчих майданчиків для професійних онлайн-спільнот став курс «Цифровий учитель». Він складається з відеолекцій з фахівцями цифрової освіти, а також активностей і завдань для вчителів. Зареєструватися на курс «Цифровий учитель» можна за посиланням. Педагоги у процесі навчання чи за його результатами мають змогу ділитися думками, а також досвідом упровадження здобутих знань і вмінь з колегами у професійній онлайн-спільноті курсу – Спільноті сучасних учителів.

Є професійні спільноти, які формуються на рівні області, району чи школи. Онлайн-спільнота курсу «Цифровий учитель» є спільнотою практиків на рівні всієї країни. Важливими результатами її функціонування стало посилення уваги до питань збалансованості теорії та практики у навчальному процесі, озвучування проблем та пошук розв’язку реальних ситуацій, які виникають у класах, під час очного чи дистанційного навчання.

Доєднатися до онлайн-спільноти вчителів при курсі «Цифровий учитель» можна за посиланням.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Агентський договір та оподаткування доходу ФОП-платника ЕП

Inna Sharova 3 години тому

Як виглядає сучасний digital-audit: що перевіряти і що оптимізувати в першу чергу

Олександр Христич 18 червня 2025 12:07

Порівняння податкових систем: Польща, Литва, Латвія, Естонія – де вигідніше відкривати власний бізнес у 2025 році?

Ірина Качмарчик 4 години тому

Чи доречно засмутитися, якщо що ваші старання не оцінили?

Sofiia Borovska 18 червня 2025 15:44

Монетизація без коду: Чому B2B-продукти обирають брокерські моделі у 2025

Владислав Гринів 18 червня 2025 14:26