Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Валерій Красовський
Валерій Красовський CEO і co-founder Sigma Software
20 листопада 2022 9 хвилин читання

Продам ідею. Що варто знати, коли будуєш стартап з нуля — CEO Sigma Software Валерій Красовський

Восени 2022 року компанія Sigma Software разом із власним бізнес-інкубатором Sigma Software Labs всьоме поспіль проводить конкурс стартапів серед молодих та амбіційних студентів українських вишів, а також представників ІТ-спільноти. Цього року вперше географія проєкту розширилася на країни Європи. Організатори конкурсу багато років працюють зі стартапами та добре розуміють їхні страхи та потреби, а також які помилки найчастіше роблять молоді підприємці. У серії статей про розвиток стартапу на кожному етапі його існування наші експерти та автори поділяться важливими інсайдами та порадами, що стануть у пригоді на шляху до успішного стартапу.

Валерій Красовський, CEO у Sigma Software, партнер венчурного фонду SID Venture Partners, розповідає про ідею стартапу: скільки вона коштує, чи варто боятися розповідати про неї і чи є поганим знаком поява конкурентів. 

Ідея на мільйон… чи ні?

Багато з тих, хто замислюється над власним стартапом, бояться розказати про нього назовні, мотивуючи це тим, що ідею «на мільйон» можуть «позичити» інші. Та мушу вас заспокоїти: зазвичай команди, що здатні реалізувати ідею стартапу, вже мають що робити (бо в них самих власні стартапи та власний бізнес), і на реалізацію чиєїсь позиченої ідеї часу в них немає.

Великі компанії радше захочуть стати вашими партнерами, аніж красти ідею. Адже ідея сама по собі нічого не коштує.

Як не коштує, заперечите ви, коли купа янголів та фондів інвестують у стартапи на етапі ідеї?

Так, інвестують. Але не в ідею. Після того як ви придумали якийсь продукт чи послугу, вам треба зробити ще дуже багато, щоб ця ідея стала успішною. 

А тому інвестиції залучають не ідеї самі по собі, а люди, що стоять за тими ідеями.

Ось вам приклад із життя. Років десять тому у себе вдома я поставив сигналізацію з дуже чутливими датчиками руху, проте не дуже зручним інтерфейсом та без можливості підключити керування до смартфону. Я тоді подумав, чому б не зробити такий продукт? Я зібрав однодумців, ми почали створювати прототип, але робота йшла повільно. Водночас на ринку з'являлися схожі продукти як гриби після дощу. Але по-справжньому успішною стала тільки одна команда — та, що тепер називається компанією Ajax. Що зробили вони, чого не зробила решта? Підійшли до роботи систематично: зібрали команду, працювали швидко, організували виробництво та зробили крутий продукт, який потрібен людям.

Схожих ідей багато, але реалізувати їх може не кожний.

Keep it secret… keep it safe (c)

Радив Гендальф гобіту Фродо. Але це корисна порада тільки у тому разі, якщо стосується персня всевладдя. Якщо ж йдеться про стартап, то завелика секретність та бажання зберегти свою ідею в таємниці — це навіть шкідливо. Ми вже розібралися, що красти ідеї невигідно, адже ціна ідеї як такої невелика. А тому, маючи ідею для стартапу, якщо ви справді бажаєте, щоб вона була успішною, розповідайте про неї якомога більше.

По-перше, якщо у вас немає команди, це допоможе вам знайти людей, яких мотивує ваша ідея та які готові вести її до успіху.

Створити команду однодумців та партнерів, що добре доповнюють одне одного, закриваючи всі необхідні для стартап-фаундера хард та софт скіли, — це великий успіх.

По-друге, це допоможе вам провалідувати ідею на початковій стадії, отримати фідбек від потенційних користувачів, зрозуміти, чи є у неї взагалі потенціал. Так званий customer development, тобто створення продукту, орієнтованого на потреби людей, — це майже срібна куля для стартапу.  Зрозуміло, що ви, як автор ідеї, плекаєте її такою, як вона є. Але стартапер має бути гнучким, а продукт має бути затребуваним на ринку. Якщо ви бачите, що ваш майбутній продукт замовники не купують, треба робити півот та змінювати ідею.

По-третє, розповідаючи про ідею, ви підвищуєте ваші шанси отримати інвестиції не колись у майбутньому, а вже зараз. До речі, це ще одна можливість перевірити, як ваш продукт зустрінуть на ринку. Якщо у вас не вийшло продати ідею інвестору, то ймовірно, що не вийде її продати і замовникам.

Навіщо ринку другий Youtube?

Запускаючи свій стартап, завжди варто пам'ятати, що у світі дуже багато розумних людей, і немає нічого дивного в тому, що однакові ідеї можуть спасти на думку багатьом людям. Я багато років працюю зі стартапами, кілька продуктів запустив зі своїми партнерами, деякі з них стали успішними. Але й досі буває, що, дізнавшись під час роботи, що хтось на ринку робить схожий продукт, одразу думаєш:  «От халепа, не встигли!».

Проте, на відміну від багатьох молодих стартаперів, я та мої партнери розуміємо, що конкуренція — то насправді дуже добре.

Якщо хтось подумав про те саме, що й ви, це підтвердження того, що ви робите продукт, потрібний ринку.

На мою думку, є найпоширеніші помилки, яких припускаються стартапери, коли бачать, що на ринку з'являються конкуренти. Перша — це опускати руки та відмовлятися від ідеї, мовляв, два схожих продукти ринку не потрібні. Коли на ринок виходив Youtube, була купа схожих рішень, але всі вони зрештою «померли». Не через те, що ідея відрізнялась. Відрізнялась реалізація. Всі ті конкуренти виявилися менш зручними та зрозумілими, менш гнучкими, а отже, програли Youtube у конкурентній боротьбі.

Друга — переоцінювати себе та не зважати на конкурентів. Упевненість у собі — це, звісно, добре, але вивчення конкурентів життєво необхідно. Це допоможе вам визначити вашу «вбивчу фішку», що буде відрізняти вас від інших та зробить на порядок успішнішим. Так-так, знаю, що є безліч історій, коли продукти під копірку існують роками на ринку та мають своїх прихильників. Проте чи можна це назвати успіхом і чи саме цього ви бажаєте досягти, починаючи свій стартап? Маю сумніви.

Гарним прикладом стартапу, що знайшов «вбивчу фішку», є Peloton. Знаєте, що цікаво? Ця компанія продає велотренажери. Як і тисячі інших компаній. Але, на відміну від інших, вони мають шалену популярність та успішний бізнес. У чому їх секрет? Катаючись на велотренажері від Peloton, ви маєте змогу позмагатися зі своїм другом, партнером чи родичем, де б вони не були. «І все?», — спитаєте ви. «І все», — відповім я. Дуже проста, але дуже потрібна людям ідея, що перетворила Peloton на компанію з оцінкою вартості $50 млрд.

Або ось ще один крутезний приклад — Monobank. Вони виходили на ринок, коли вже існував банкінг від Privat, причому це була компанія, що мала свій власний величезний ІТ-відділ, де працювало кілька тисяч розробників. Однак Monobank вийшов на ринок і виграв конкуренцію у гігантів. Чому? Через три основні «вбивчі фішки»: надшвидке оформлення картки, відсутність фізичних відділень та необхідність їхати до них для вирішення свого питання, дуже простий та зручний інтерфейс.

Яка ідея буде успішною?

Щоб ідея стартапу врешті стала успішною, їй не треба залучати технології майбутнього або вигадувати велосипед. Головне для успішної ідеї — це так званий product market fit, тобто ваш продукт має бути потрібен людям.

Що може бути простіше? Та ні, насправді це дуже важко, і більшість стартапів вже на стадії ідеї не мають шансів на успіх, бо їхня ідея не зацікавить ринок. Один із найвідоміших світових акселераторів Y Combinator, починаючи роботу зі стартапами, майже всім видає схожий зворотний зв'язок: «Ваш продукт не має product market fit». За їхніми словами, він є тоді, коли без жодного маркетингу база користувачів продукту зростає на 500% на місяць. Багато ви можете назвати таких рішень? От вам і відповідь.

Чи інноваційний підхід — це запорука успіху стартапу? Так, проте якщо ви думаєте, що інновації — це щось на кшталт програми SpaceX, то це не зовсім так.

Навіть досить простий продукт може бути інноваційним, якщо він допомагає зробити звичні для всіх процеси більш зручними. Інноваційне мислення — це вміння під іншим кутом дивитися на світ та знаходити ніші, де життя людей можна покращити.

Успішні ідеї… Природний хист чи набута навичка?

Є такі люди, що народжують купу крутих, крективних та проривних ідей. Більшість вважає, що на це потрібен талант, і навчитися цього неможливо. Насправді деякий хист, звісно, стане у пригоді, але важливішим буде специфічний тип мислення. Більшість людей просто приймає ті щоденні правила, за якими вони звикли жити. Ймовірно, вони не замислюються над тим, що якість процеси та підходи можна зробити більш оптимальними, зручними та ефективними. Починайте запитувати себе на кожному кроці, як та що можна зробити краще, і ідеї інноваційних стартапів будуть з'являтись і у вас.

З мого досвіду можу сказати, що нерідко успішні ідеї для стартапів лежать на перетині двох різних індустрій. А тому важливо також розвивати крос-експертизу в різних доменах та максимально занурюватись у реальні проблеми людей та бізнесів. Тоді будуть з'являтись ідеї, що мають потенціал.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український стартап створив додаток, у якому можна навчатися стріляти

Катерина Колонович 29 хвилин тому

Британський стартап створив комп'ютерні ігри для собак, що запобігають деменції

Катерина Колонович 21 годину тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 5 грудня 2022 09:38

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 4 грудня 2022 17:00

У Каліфорнії запустили виробництво електричних тракторів зі штучним інтелектом

Катерина Колонович 2 грудня 2022 15:14