Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як почати інвестувати в акції: стратегія, стартовий капітал, ризики. Чекліст від керівного партнера Netpeak Валерія Краська

Валерій Красько
Валерій Красько Керівний партнер Netpeak
17 лютого 2022 6 хвилин читання

Раніше українці могли купувати акції західних компаній лише через іноземних брокерів. У 2022 році перелік доступних інвестиційних інструментів суттєво розширився, а вхід на ринок спростився. Свої застосунки для інвестування вже презентували українські Альфа-Банк, monobank та Dragon Capital разом із Treeum. Проте аби не стати інвестором-невдахою, до виходу на ринок акцій варто підготуватися.

Керівний партнер компанії Netpeak Валерій Красько інвестує в акції іноземних компаній вже понад рік. У колонці для SPEKA він розповідає, що треба розуміти новачкам в інвестуванні, як перевірити надійність інвестиційних інструментів та обрати брокера.

Одразу хочу наголосити, що не вважаю себе досвідченим інвестором. Я лише вчуся інвестувати. Досвідченим інвесторам не властиві страхи новачків. Деякі теми вони обходять, бо вважають їх несуттєвими. 

Я ж цей етап лише проходжу, тому можу відповісти новачкам на запитання, які мене цікавили зовсім нещодавно.

Що варто знати, аби розпочати інвестування?

Мета. Потрібно усвідомити, що ви хочете отримати від інвестування. Наприклад, постійний пасивний прибуток, певну суму до пенсії або гроші на навчання дітей.

Мета може бути різною, і залежно від неї і від вашого ризик-профілю (про нього йтиметься далі) і варто підбирати той чи інший інструмент.

Спочатку у мене був невеликий капітал, який лежав на депозиті у доларах США. Але дохідність мене не влаштовувала, тому я почав шукати, де ще можна зберігати гроші. Так я познайомився з фондовим ринком.

Розуміння ризик-профілю. Я не знав цього терміна, але чітко оцінив ступінь ризику кожного з інструментів. Також вирішив для себе, скільки грошей я зможу безболісно втратити. Цю суму я готовий виділяти на інструменти з високим ризиком, а решту — на інструменти з середнім та малим ризиком.

Лише згодом я дізнався, що рівень ризику, на який я готовий піти, мовою інвесторів називається «ризик-профіль».

Розуміння того, як працює інструмент. Якщо вам пропонують у щось інвестувати, але ви не розумієте, як це працює, можливо, цього інструмента не існує і вас просто хочуть надурити. Із фондовим ринком та іншими класичними інструментами простіше — всі знають, що вони існують. 

Щоби зрозуміти, чи той чи інший інструмент вам підходить та відповідає вашому ризик-профілю, вам необхідно вивчити, як він працює, яка його середня прибутковість, які існують ризики та стратегії. А найголовніше — наскільки цей інструмент може реалізувати вашу мету.

Я раджу вивчати історію розвитку кожного інструмента (за змоги). Якщо це фондовий ринок, можна дослідити його кризові моменти та як поводився у цей час ринок. Завдяки цьому ви сформуєте власну модель поведінки під час кризи, тобто заздалегідь із собою домовитеся, що зробите з акціями та грошима у час X.

Якщо інструмент новий і у нього немає історії, відгуків та прикладів, це перша ознака того, що ризики інвестування дуже високі.

Стратегія. Якщо дуже спростити, це набір правил, за якими ви щомісяця, щокварталу або раз на рік розподілятимете ваш капітал.

Як сформувати власну стратегію?

Для цього потрібно відповісти на наступні запитання: 

 • 1
  Скільки коштів і як часто ви будете виділяти для інвестування? 
 • 2
  Які інструменти будете використовувати та в яких пропорціях виділятимете на них інвестиції?
 • 3
  Як часто плануєте переглядати свій портфель?
 • 4
  Що робитимете з кожним інструментом під час кризи?

Яку суму треба мати на старті?

Великий плюс фондового ринку в тому, що він дозволяє почати з будь-якої суми. Я рекомендую починати з $3000. Можна й менше, але варто пам'ятати, що брокер часто бере комісію за поповнення і сам переказ іноді небезкоштовний. Є інші комісії, про них треба дізнатися.

Кожен інструмент має свій поріг входу, знаючи це, ви чітко зрозумієте, які інструменти вам підходять, а які ні. 

За якими критеріями обирати торговельну платформу?

Коли я обирав брокера, знань у мене було обмаль, тому звернувся по допомогу до тих, хто вже знався на цій темі. Тоді мені й порадили Interactive Brokers.

Якби обирав сьогодні, звернув би увагу на наступні критерії:

Наявність ліцензії. Дозвіл на посередницькі послуги видає регулятор. Якщо ліцензії немає, компанія не має права надавати послуги. 

Надійність та репутація. Я би радив вивчити фінансовий стан брокера, розмір клієнтської бази, а також відгуки користувачів. Важливо отримати цю інформацію не лише на сайті брокера, а й із зовнішніх джерел. Також не буде зайвим вивчити рейтинги брокерів і розібратися, чому брокер, який вас цікавить, там присутній або відсутній.

Ризики. Ви маєте знати, які з них застраховані, а які ні.

Вартість обслуговування портфеля. Необхідно розуміти, за що ви платитимете брокеру.

Як обрати компанії для інвестування та захистити вкладення?

Єдиної правильної стратегії, яка б гарантовано приносила потрібний результат, не існує. Але є кілька простих рекомендацій. 

Використовуйте ETF-фонди. Найпростіше розпочати роботу з популярних ETF-фондів. Це захистить вас від помилок.

Диверсифікуйте ризики. Якщо ви все-таки вирішили обирати об'єкт для інвестування самостійно, не вкладайте в одну компанію більш ніж 10% капіталу.

Не намагайтеся вгадати найкращий момент для купівлі акцій. Він ніколи не настане.

Не намагайтеся заробити на активному управлінні. Ви не вгадаєте, куда завтра підуть котирування. Тому активна купівля й продаж — це стратегія для досвідчених гравців.

Як бути в курсі фондових новин та які ресурси моніторити?

Сам брокер пропонує новини, звіти й аналітику від експертів щодо вашого портфеля. Як на мене, для довгострокових інвестицій цих даних вистачить.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український стартап GetOrder отримав ангельські інвестиції від директора українського офісу UiPath

Вадим Добровольський 3 жовтня 2022 18:59

Adobe купує Figma: деталі угоди та чому впали акції ADBE

Юлія Даниленко 16 вересня 2022 16:06

Знайти клієнтів за кордоном і працювати дистанційно за допомогою українських сервісів. Поради від Netpeak

Юлія Даниленко 13 вересня 2022 11:24

Маск через проблеми з Twitter продав акцій Tesla майже на $7 млрд

Ірина Маринюк 10 серпня 2022 16:38

Нерухомість у Хорватії: перспективно чи ні? Огляд особливостей придбання

Kateryna Venzhyk 9 серпня 2022 19:00