Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Природний п'єзоелектричний ефект може створювати золоті відкладення

Анастасія Ковальова
Анастасія Ковальова Журналіст
4 вересня 2024 3 хвилин читання

Одна з причин, чому золото таке цінне, полягає в тому, що воно дуже не реактивне: якщо ви робите щось із золота, воно зберігає своє блискуче сяйво. Навіть коли воно може вступити в реакцію з іншим матеріалом, він також ледве розчинний, і ця комбінація ускладнює очищення від інших матеріалів. Частково тому більшість золота походить із родовищ, де воно міститься у великих шматках, деякі з них сягають сотень кілограмів, пише Аrstechnica.

Варто звернути увагу на таку проблему: якщо золото так важко отримати в чистому вигляді, як природні процеси створюють його величезні шматки? Група австралійських дослідників опублікувала гіпотезу та кілька підтверджуючих її доказів. Вони припускають, що спричинений землетрусом п’єзоелектричний ефект по суті гальванічно наносить золото на кристали кварцу.

Приблизно 75 відсотків золота, отриманого людством, походить із так званих орогенних родовищ золота. Орогенез — це термін для тектонічних процесів, які будують гори, і орогенні родовища золота утворюються в пластах, де два масиви гірських порід рухаються повз одне одного. Ці області часто заповнені гарячими гідротермальними рідинами, і тепло може підвищити розчинність золота.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ще одна вражаюча річ у цих родовищах полягає в тому, що вони, як правило, пов’язані з мінералом кварцом, кристалічною формою діоксиду кремнію. І цей факт ліг в основу нової гіпотези, яка об’єднує низку тем, які, як правило, вважаються не пов’язаними між собою.

Виявляється, кварц — єдиний поширений мінерал, який є п’єзоелектричним, а це означає, що він генерує заряд, коли його поміщають під напругу.

Кварц є ізолятором, тому цей електричний потенціал нелегко розсіюється сам по собі. Однак його можна усунути шляхом передачі електронів до або від будь-яких матеріалів, які торкаються кристалів кварцу, включаючи рідини. На практиці це означає, що заряд може запускати окислювально-відновні (відновлювальні/окислювальні) реакції в будь-яких рідинах поблизу, потенційно нейтралізуючи будь-які розчинені іони та змушуючи їх виходити з розчину.

Це має потенціал для самопідсилення. Коли на поверхні кварцу утворюється невеликий металевий відклад, це полегшить обмін електронами з рідиною в безпосередній близькості, тобто більше металу буде відкладатися в тому самому місці. Це також знизить концентрацію металу в найближчому розчині, що сприятиме дифузії додаткових іонів металу в це місце, а це означає, що самій рідині не потрібно продовжувати циркулювати повз те саме місце.

Нарешті, концепція також потребує джерела деформації для створення п’єзоелектричного ефекту в першу чергу. Але пам’ятайте, що все це відбувається в активній зоні розлому, тому деформації не бракує.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Дев'ятий день Паралімпіади: Дементьєв приносить срібло, але це ще не все

Вікторія Рудзінська 7 вересня 2024 07:46

Медальний залік Паралімпіади: Україна – в топ-10 із 15 золотими медалями

Вікторія Рудзінська 5 вересня 2024 22:11

Паралімпіада-2024 у Парижі: медальний залік на сьомий день

Вікторія Рудзінська 4 вересня 2024 21:24

Українські спортсмени здобувають медалі у п’ятий день Паралімпіади-2024

Вікторія Рудзінська 2 вересня 2024 22:39

Медальний залік на другий день Паралімпіади-2024: Україна здобула перше золото

Вікторія Рудзінська 30 серпня 2024 22:15