Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
7 жовтня 2024 8 хвилин читання

Після повномасштабного вторгнення росії до України оборонні замовлення зросли по всьому світу, а виробники зброї переживають свій золотий час. SPEKA з’ясувала, наскільки виросли обсяги замовлень основних союзних компаній, яка частка з них надходить в Україну та скільки грошей витрачає світ на оновлення арсеналів. 

Прибутки західних оборонних компаній зросли у кілька разів від початку війни в Україні Прибутки західних оборонних компаній зросли у кілька разів від початку війни в Україні

Скільки грошей виділяє США на допомогу Україні 

Від початку вторгнення США стали головним постачальником зброї до України. Однак оцінити обсяг отриманої допомоги важче, ніж здається. 

Річ у тім, що Адміністрація президента США отримує гроші на всі програми (мілітарні, фінансова допомога, витрати на біженців тощо) здебільшого через додаткові запити на фінансування до Конгресу. Від початку великої війни Конгрес схвалив п’ять додаткових актів про асигнування на допомогу Україні на загальну суму $174,2 млрд. 

Цю цифру часто тиражують американські ЗМІ, але вона може ввести в оману. Кожен додаток включає набагато більше доларів, ніж потрапляє безпосередньо в Україну. Речі, які також підпадають під егіду «допомоги Україні», містять фінансування збільшення військової присутності США в Європі, розвідувальні операції проти росії, підтримку європейських держав, які також постраждали від російської війни та власне виготовлення зброї на території США. Безпосередньо витрати, які стосуються уряду України (збройна та фінансова допомога), насправді оцінюють у $106 млрд.   

Піддони з боєприпасами, зброєю та іншою технікою, що прямують в Україну, обробляються 436-ю портовою ескадрильєю на авіабазі Дувр, штат Делавер, 10 лютого 2022 року Піддони з боєприпасами, зброєю та іншою технікою, що прямують в Україну, обробляються 436-ю портовою ескадрильєю на авіабазі Дувр, штат Делавер, 10 лютого 2022 року

Також те, що гроші були виділені, не означає, що вони витрачені. Конгрес виділив екстрене фінансування для федеральних агенцій, які можуть витрачати їх на свій розсуд і розподіляли його залежно від нагальних і довгострокових потреб України, союзників США та поповнення запасів самих Сполучених Штатів.

Станом на квітень 2024 року США виділили Україні трохи більш як $80 млрд на військову, гуманітарну та фінансову допомогу. 

Як війна в Україні впливає на оборонну промисловість США 

Найбільша з часів Другої світової війна в Європі різко підвищила потребу у зброї та боєприпасах, що позитивно вплинуло на всі оборонні компанії. Згідно з аналізом, є щонайменше 117 виробничих ліній у 31 штаті та 71 місті, де американські працівники виробляють основні системи зброї для України. У цьому списку також не враховуються постачальники, які постачають цим підрядникам деталі, як-от комп’ютерні мікросхеми, або виробляють такі товари, як-от прилади нічного бачення, медичне устаткування, запасні частини та патрони.

Мапа заводів США, які виготовляють зброю для України. Джерело: The Washington Post Мапа заводів США, які виготовляють зброю для України. Джерело: The Washington Post

Минулого року Сполучені Штати виробляли менш як 15 тис. артилерійських снарядів калібру 155-мм на місяць. Тепер це 40 тис., а має бути 80 тис. Тому зростає також кількість робочих місць. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Це зумовлює зростання капіталізації оборонних компаній. 

Загальна ринкова капіталізація 54 зареєстрованих у США публічних компаній, які входять до індексу SPADE Defense, становить $1,25 трлн.

Акції більшості з них цьогоріч зросли на десятки відсотків. 

Обсяг додаткового фінансування деяких округів США, пов'язаний із військовою допомогою Україні Обсяг додаткового фінансування деяких округів США, пов'язаний із військовою допомогою Україні

Однак виробництво відбувається не лише у США. Так, американська компанія D&M Holding Company побудувала на території України завод з виробництва патронів та боєприпасів. Щоправда, D&M не контролює виробництво боєприпасів, а лише звела об’єкт.

Рекордні продажі зброї 

Далеко не вся західна зброя йде в Україну, досить активно закуповуються й інші країни. Наприклад, країни Європи майже подвоїли імпорт основних озброєнь (+94%) за 2019-2023 роки у порівнянні з 2014-2018 роками. А продажі американської зброї за кордон досягли рекордного рівня у 2023 році, сягнувши $238 млрд. 

Активно до закупівель долучається Польща. Зокрема, купила гелікоптери Apache на $12 млрд, на $10 млрд — артилерійських ракетних систем (Himars) та на $3,75 млрд — танків M1A1 Abrams

Технічні характеристики танків M1A1 Abrams Технічні характеристики танків M1A1 Abrams

Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) заявив, що світові витрати на оборону зросли на 9%, до рекордних $2,2 трлн у 2023 році, оскільки світ адаптується до того, що він назвав «ерою небезпеки». 

Хоча основною причиною називають російське вторгнення, зараз не лише ця загроза спонукає країни озброюватися. Це також напружені стосунки між Китаєм та Тайванем, війна Ізраїлю та ХАМАС і пов'язані з нею атаки бойовиків-хуситів на кораблі у Червоному морі.

Водночас навіть якщо швидкий мир в Україні настане, привабливість збройних контрактів мине нескоро. Генеральний директор шведського виробника оборонного обладнання Saab Мікаель Йоханссон каже: «Навіть якщо ми отримаємо розумне припинення цієї трагічної війни (в Україні), країни знову не ослаблять пильність… У нас все одно сусідом буде росія, яка є дуже агресивною, тому ми повинні мати стійкість і бути готовими».

Хто у Європі розширює виробництво зброї

Rheinmetall

Одним із найбільших оборонних концернів Європи та найактивнішим постачальником військової техніки в Україну є німецький Rheinmetall. Компанія виготовляє бронетехніку, артилерію, боєприпаси, системи ППО тощо. Концерн інвестує в заводи по всій Європі та навіть відкрив спільне підприємство в Україні. Компанія каже, що прагне стати варіантом №1 для української армії.

Лише за рік від початку вторгнення загальний обсяг замовлень компанії зріс на 12 млрд євро, а акції компанії зросли у 4,5 раза.

Вартість акцій оборонних компаній після російського вторгнення в Україну Вартість акцій оборонних компаній після російського вторгнення в Україну

При цьому виглядає так, що оборонні замовлення продовжують зростати, адже війна в Україні триває, європейські запаси виснажені, а світова напруга посилюється. За планами Rheinmetall продаватиме своєї продукції на 11 млрд євро на рік вже до 2026 року. 

До того ж влітку 2024 року Rheinmetall підписала найбільший у своїй історії контракт на $8,5 млрд на виробництво 155-мм снарядів. Наступного року компанія планує вийти на рівень виробництва 700 тис. боєприпасів на рік, а також збільшити обсяги виробництва до 1,1 млн снарядів на рік.

Nexter

Французькій корпорації також доводиться відкривати нові виробничі лінії. У планах збільшити виробництво артилерійських боєприпасів у вісім разів за три роки (з нинішніх 50 тис. до 400 тис. «готових снарядів» на рік). 

Окрім цього, компанія нарощує виробництво самохідних артилерійських установок. До 2022 року Nexter виробляв по 2 самохідні гаубиці Caesar на місяць. Проте з початку російського вторгнення компанії вдалося збільшити виробництво до 6 машин. Через зростання кількості європейських замовників і нагальні потреби України компанія заявила, що зможе збільшити виробництво на 100% і збільшити темпи випуску самохідних гаубиць до 12 одиниць на місяць.

BAE Systems

Компанія BAE System також отримала хороші доходи. Британський оборонний підрядник повідомив про прибуток у $3,3 млрд  у 2023 році, що на 8% більше, ніж у 2022 році.

Компанія планує «довгострокову траєкторію зростання», заявив генеральний директор Чарльз Вудберн, представляючи останні прибутки. «Хоча деякі замовлення, пов’язані з Україною, починають надходити, поповнення запасів і вплив поточного збільшення витрат на оборону будуть очевидні в майбутньому», — зазначив він.

Стало відомо, що корпорація планує розпочати ремонт військової техніки в Україні, зокрема артилерійськихі установок М777. Також тривають переговори про створення заводу запчастин для легкої гаубиці калібром 105 мм.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Нові рішення на полі бою: нестандартні тактики Сил оборони

Олександр Тартачний 6 грудня 2024 15:14

Найкращі військові операції України: від оборони Києва до наступу на росію

Сергій Коноплицький 6 грудня 2024 13:42

Скільки нових зразків зброї з’явилося у війську у листопаді 2024 року

Владислав Паливода 6 грудня 2024 08:14

«Доступні кредити» на зброю: що думають представники оборонних компаній про ініціативу уряду

Олександр Тартачний 2 грудня 2024 16:45

У США обговорили розробки, які допомоможуть Україні у війні: що відомо

Владислав Паливода 2 грудня 2024 13:57