Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Працевлаштування осіб з інвалідністю

Дарина Ціва
Дарина Ціва Financial Consultant в TAXER
31 жовтня 2024 3 хвилин читання

Працівника з інвалідністю можна взяти як на основне місце роботи, так і за сумісництвом. Він може працювати на умовах повного чи неповного робочого часу.

Випробування не встановлюється для людини з обмеженими можливостями, які направлені на роботу відповідно до рекомендації МСЕК (ст. 26 КЗпП).

Роботодавець може укладати трудовий договір з людиною з обмеженими можливостями, якщо відсутні протипоказання до специфіки роботи (займаної посади).

Працівник повинен надати вам пакет документів:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • паспорт або інший документ для підтвердження особи, копію РНОКПП (ідентифікаційний номер);
  • трудову книжку;
  • якщо необхідно — документ про освіту;
  • пенсійне посвідчення з інвалідності  (документ, що надає право на відповідні пільги, соціальну допомогу та гарантії);
  • довідку МСЕК, що підтверджує групу інвалідності. Інвалідність може бути встановлена на певний час, тоді особа періодично має підтверджувати свій статус і присвоєну їй групу інвалідності новою довідкою МСЕК. Ваше завдання стежити за цим;
  • індивідуальну програму реабілітації, розроблену МСЕК, з урахуванням цієї програми ви обладнуєте робоче місце для людини й даєте завдання. Якщо умови програми не виконувати, вас може оштрафувати Держпраці.

Копії документів треба засвідчити й зберігати в особовій справі найманого працівника.

Процедура оформлення стандартна: видаєте наказ про прийняття на роботу, підписуєте трудовий договір, подаєте до податкової повідомлення про прийняття працівника й робите запис у трудовій книжці найманого працівника.

За дискримінацію людини через інвалідність може загрожувати й кримінальна відповідальність: штраф 3,4–8,5 тис. грн (від 200 до 500 НМДГ) або позбавлення волі до 5 років із позбавленням права займати певні посади / займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 161 ККУ).

Спеціальне робоче місце

Законодавство зобов'язує роботодавців створювати спеціальні робочі місця й умови роботи з урахуванням програм реабілітації працівників з обмеженими можливостями.

Але можете прийняти особу з інвалідністю і на звичайне робоче місце, якщо в конкретної людини немає індивідуальної програми реабілітації та рекомендацій МСЕК щодо створення спеціалізованого робочого місця. Якщо ж є — зобов'язані забезпечити ці умови (листи Фонду соцзахисту інвалідів від 29.02.2008 р. № 1/6-51/06 і від 06.11.2008 р. № 1/6-481/06).

Зазвичай робоче місце працівника з інвалідністю потрібно додатково обладнати з урахуванням можливостей людини, можуть знадобитися додаткові пристрої, обладнання, технічне оснащення тощо.

Діє норматив працевлаштування осіб з інвалідністю, за яким для працівників з інвалідністю потрібно надати (ст. 19  Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»):

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ринок праці в ІТ: зрілі фахівці проти упереджень

Сергій Коноплицький 29 листопада 2024 12:30

Ринок роботодавця: чому молодь більше не поспішає в IT

Сергій Коноплицький 28 жовтня 2024 19:15

Боти для роздягання: ще одна проблема Telegram, яку доведеться вирішувати Дурову

Сергій Коноплицький 24 жовтня 2024 10:02

The Page оголошує онлайн-голосування за найкращих роботодавців України 2024 року

Сергій Коноплицький 18 жовтня 2024 13:07

«Я подав заявку на 2843 посади»: як боти на основі ШІ допомагають у пошуку роботи

Олександр Тартачний 14 жовтня 2024 08:51