Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Пожежа під Києвом. Як не отримати шкоди через забруднене повітря

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 вересня 2022 5 хвилин читання

У Києві 5 вересня зафіксували найвищий показник забруднення повітря серед усіх міст світу. Як повідомляє міська адміністрація, задимленість триватиме щонайменше до 6 вересня. SPEKA розповідає, яка справжня причина, як уберегтися від диму, та дає поради щодо вибору очищувача повітря. 

Чому у Києві забруднене повітря?

За офіційною інформацією, у Київській області триває пожежа у торф'яних родовищах поблизу с.Соснівка (Вишгородський р-н) та  с. Перше Травня (Броварський р-н). Щоправда, як свідчить аналіз мапи пожеж із супутникових знімків NASA, значно масштабніші пожежі у Чорнобильській зоні поблизу держкордону. Пожежі на цій території належать до компетенції Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електростанція». На час публікації ДСП ЧАЕС не надала офіційний коментар. Щоправда, екологи переконують, що хвилюватися не варто. 

Де можна стежити за якістю повітря? 

Є кілька способів відстежувати, чи безпечним є повітря на вулиці. Наприклад, у застосунку «Київ Цифровий». Окрему мапу та телеграм-бот має портал «ЛУН Місто». Є також бот SaveEcoBot від ініціативної групи Save Dnipro.

Дані якості повітря зображують у шкалі AQI. Це індекс якості повітря, розроблений Агенцією з охорони довкілля США. Що більше значення AQI, то вищий рівень забруднення повітря і негативніший плив на здоров'я. 5 вересня у Києві фіксували 156 AQI, що на той час було найвищим показником у світі. Однак у другій половині дня медіанні показники становили вже до 50 AQI, що означає чисте повітря.

Що робити під час смогу?

  • Утриматись від перебування на вулиці, особливо вагітним та дітям. 
  • Зачинити вікна в оселях. Якщо треба відчинити, завішуйте отвір зволоженою тканиною.
  • За можливості користуватися кондиціонерами та системами очищення повітря.
  • Проводити вологе прибирання, розвісити вологі рушники або простирадла, щоб підвищити вологість повітря. 
  • Пити багато води: до 2-3 літрів на день для дорослих.
  • Не гуляти під дощем, а якщо потрапили під дощ, одразу прийняти душ.

Як обрати очищувач повітря для дому?

Оскільки проблема неякісного повітря у Києві регулярна, то варто поміркувати над можливістю обрати очищувач повітря для оселі. Альтернативою може бути навіть зволожувач повітря. Шкідливі частинки будуть осідати на підлогу, а не вдихатися; крім того, нормальний рівень вологи корисний для дихальних шляхів. Однак цей апарат не призначений для очищення повітря і пропускатиме до 20% пилу. 

Щоб обрати хороший очисник повітря, важливо знати об'єм кімнати. Його потрібно помножити на 3. Саме такою має бути продуктивність приладу, тобто кількість пропущеного ним повітря за годину. 

Найдієвішими вважаються очисники з декількома типами фільтрів. Кожен затримує та знешкоджує певний вид забруднень. Розглянемо найпоширеніші

Механічні

Механічний фільтр затримує великі частинки, наприклад, пух і шерсть домашніх тварин. При цьому алергени та мікроби залишаються в повітрі. Фільтр працює за допомогою дрібної багатошарової сітки, яку слід періодично чистити. 

Абсорбційні (вугільні)

Перевага очисників з таким фільтром у тому, що вони усувають запахи та очищують повітря. Затримує доволі дрібні частинки (1-5 мікрон), а тому добре впорається з димом і смогом із вулиці. Пристрій також потребує заміни фільтрів. 

Електростатичні

У приладах з електростатичним фільтром повітря проходить через камеру, забруднення іонізуються та притягується до фільтра. Також утворюється озон, який вбиває мікробів, а у приміщенні утворюється запах наче після грози. Але такі очисники підходять лише для невеликих приміщень. 

Фільтри НЕРА

Деякі очисники, які мають фільтри типу НЕРА (High Efficiency Particulate Air) — високоефективне утримання частинок. Це пристрій для тонкого очищення і він здатен вловлювати забруднювачі у сотню разів менші за товщину волосини. Очисники з такими фільтрами застосовують навіть в медичних установах, де важлива стерильність. Також це найдорожчий тип фільтрів, тому пристрої, які мають такий функціонал зазвичай найдорожчі.  

Фотокаталітичні фільтри

На відміну від решти фільтрів, які вловлюють частинки, фотокаталітичний фільтр знезаражує повітря ультрафіолетом. Він знищує спори цвілі, мікроорганізми та інші алергени. А ще у ньому не накопичується бруд, тому ступінь забрудненості не впливає на його ефективність і не потрібно змінювати фільтри. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 2 години тому

Україна виграла битву за майбутнє інтернету

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 13:45

Час мекнути, блокування PornHub, доказ знищення динозаврів. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 30 вересня 2022 10:03

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Знищено 60 одиниць бронетехніки росіян. «Народний супутник» ICEYE окупився за перші два дні роботи

Вадим Добровольський 29 вересня 2022 12:42