Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
26 квітня 2024 11 хвилин читання

Потужне залізо та райдужна периферія: як кіберспорт вплинув на розвиток комп’ютерної техніки

Апаратне забезпечення відіграє ключову роль у розвитку комп’ютерних ігор. І, напевно, без нього кіберспорт не посів би такого значного місця у сучасному світі. Проте й сам кіберспорт вплинув на розвиток ігрового заліза, особливо периферії. Як це було, SPEKA разом із GGBET розповідає у партнерському матеріалі.

Партнер проєкту — ліцензійний букмекер GGBET. Компанія бере активну участь у розвитку кіберспорту та спорту в Україні та світі, є партнером легендарних команд NAVI та Team Vitality і підтримує світові турніри (Starladder, PGL, DPC Stage The International, BLAST Premier, ESL тощо). GGBET пропонує найширшу в Україні кіберспортивну лінію — користувачі мають можливість поставити на 30+ дисциплін. Компанія створює українськомовний контент на власному YouTube-каналі, активно допомагає нашим захисникам із Третьої окремої штурмової бригади та 93-ї ОМБР.

Як комп’ютерні ігри та кіберспорт впливали на розвиток апаратного забезпечення

Історично так склалося, що для домашніх комп’ютерів найресурсоємнішими завданнями стали відеоігри, особливо 3D-шутери як найпопулярніший жанр індустрії. Саме відеоігри є чи не єдиними користувацькими програмами, що одночасно навантажують і процесор, і відеоадаптер, і оперативну пам’ять, і накопичувачі. Тому вже наприкінці 1990-х виробники комп’ютерного заліза стали наголошувати на тому, що їхні найпродуктивніші моделі відеокарт та процесорів створюються саме для ігор.

Багато нових технологій якщо й не з’явилися завдяки відеоіграм і кіберспорту, то були з ними тісно пов’язані. Наприклад, після появи перших двоядерних процесорів Intel Core його виробники зазначали, що завдяки тому, що фонові процеси обробляються окремим ядром, суттєво зростає швидкодія в іграх і зменшується кількість лагів. Про це нагадує CEO GGBET Дмитро Вошкарін.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
CEO GGBET
Розвиток відеоігор разом з іншими ресурсомісткими завданнями, як-то відеомонтаж та 3D-моделювання, дав суттєвий поштовх розробленню нового заліза. Інші повсякденні завдання не потребували такої продуктивності комп’ютерів, тож якби люди не грали у відеоігри та не хотіли дивитись якісне кіно на великих екранах, зараз могло б і не бути таких продуктивних обчислювальних систем.

Із зростанням популярності комп’ютерних ігор та кіберспорту розвивалися й відеокарти як головний апаратний компонент відеоігор. Графічні прискорювачі, що відповідають за формування і виведення на екран 3D-зображення, не потрібні для більшості повсякденних завдань, навіть для перегляду звичайного відео. Саме завдяки комп’ютерним іграм стрімко розвивалися відеокарти. 

Натепер GPU — це найпросунутіші обчислювальні компоненти, що використовуються у суперкомп’ютерах та системах штучного інтелекту. Без стабільного зростання інтересу до комп’ютерних ігор та кіберспорту, що спостерігається від початку 2000-х, відеокарти навряд чи були б такими потужними, як зараз.

Тож не дивно, що від початку нового тисячоліття виробники заліза почали активно співпрацювати як з організаторами кіберспортивних змагань, так і з командами. Такі відомі компанії, як Intel, AMD та Samsung, охоче фінансували індустрію та створювали нові технології для неї. 

Поява та розвиток ігрової периферії 

Із розвитком кіберспорту та індустрії відеоігор постало питання і про спеціальні ігрові девайси, передусім мишки, клавіатури та гарнітури. Попит на просунутішу, ніж звичайні офісні пристрої, периферію спочатку привів до того, що виробники (як-от Logitech) почали випускати ігрові девайси, а згодом з’явилися й спеціалізовані компанії та ігрові бренди (Razer, HyperX), які випускали тільки прилади для ігор та кіберспорту.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
CEO GGBET

Компанія Razer виникла суто як виробник ігрової периферії й досі не зраджує собі — їхня продукція тільки для геймерів. Поява таких компаній продемонструвала, що ігри та кіберспорт — це окремі галузі, для яких мають бути власні виробники та бренди.

Головною ознакою ігрової периферії стала якість компонентів, агресивний дизайн та RGB-підсвітка, адже виробники намагалися максимально вирізнити свою ігрову продукцію від звичайних користувацьких пристроїв. Однією з головних вимог до ігрової периферії була не тільки якість компонентів, а й відповідний зовнішній вигляд.

RGB-підсвітка — одна з ознак ігрових девайсів. Проте під час вибору на першому місці має бути не вона, а якість компонентів. Джерело: Unsplash RGB-підсвітка — одна з ознак ігрових девайсів. Проте під час вибору на першому місці має бути не вона, а якість компонентів. Джерело: Unsplash

Ціна на ігрову периферію завжди трохи кусалася, тож спочатку її могли дозволити собі або професійні кіберспортсмени, або ентузіасти комп’ютерних ігор. Проте поступово сформувався і бюджетний сегмент ігрових пристроїв. Хоча девайси з цієї категорії зазвичай можуть похвалитися хіба що яскравою підсвіткою та агресивним дизайном, але аж ніяк не якісними компонентами. Звідси маємо ігрові мишки по 200 грн та ігрові клавіатури по 600 грн. Звісно, такі пристрої не надають жодних переваг, що має якісна ігрова периферія. 

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
CEO GGBET

Питання RGB-підсвітки доволі цікаве. З одного боку, наприклад у лінійці Logitech, ви зможете знайти дві майже ідентичні мишки, з однаковим сенсором і процесором. Але одна має підсвітку і позиціюється як ігрова, а інша не має, а отже, позиціюється по-іншому. Хоча вони фактично ідентичні й дуже якісні. А є виробники, які просто вішають на дешевий девайс підсвітку і кажуть, що це, мовляв, ігрова мишка. Тож яка краще — Logitech без підсвітки чи ноунейм із підсвіткою? Звісно, Logitech.

Що треба, щоб займатися кіберспортом

Якщо говорити про класичний спорт, то, щоб займатися ним навіть на любительському рівні чи як хобі, необхідне відповідне екіпірування. По приклад далеко ходити не треба — грати у футбол у звичайних кедах для ходьби не так приємно, як у бутсах. Так само й у кіберспорті. Загалом для будь-якої кіберспортивної дисципліни потрібен лише комп’ютер, на якому цю гру можна запустити. Проте для комфортної гри та досягнення певних результатів треба відповідне обладнання.

Потужний комп’ютер (ПК або ноутбук)

Більшість популярних кіберспортивних дисциплін не надто вимогливі щодо комп’ютерного заліза. Але що потужніша машина, на якій запущена гра, то більшу кількість кадрів на секунду вона здатна видати. А вище значення FPS — це плавніша та комфортніша гра, відсутність лагів і, як наслідок, деяка перевага над суперником. Тож які компоненти повинен мати такий ПК або ноутбук?

 • Процесор. Важливо мати потужний процесор з високою частотою роботи для швидкого оброблення програмного коду гри. Тут можна розглянути 12-ядерні та 16-ядерні процесори Intel Core i9 10-11 покоління і вище або AMD Ryzen 9 платформ Zen 3 та вище, які забезпечать достатню продуктивність в іграх. Якщо ж розглядати більш бюджетну систему, то можна звернути увагу на процесори рівня Intel Core i5 або AMD Ryzen 5. Їхньої потужності цілком вистачає для комфортної гри, особливо у кіберспортивних дисциплінах, де графіка далеко не захмарна.
 • Відеокарта. Високопродуктивна відеокарта дозволить грати в ігри з великою кількістю ефектів та якісною графікою і при цьому забезпечить достатній рівень FPS. Для більшості популярних кіберспортивних дисциплін можна розглядати варіанти починаючи з NVIDIA RTX 3070 Ti або AMD Radeon RX​ 7900. Для максимальної продуктивності варто звернути увагу на відеокарти останнього покоління NVIDIA RTX 4070 і вище. Якщо ж викладати велику суму за топову відеокарту змоги немає, для кіберспорту цілком підійде відеоадаптер рівня NVIDIA  RTX 3050 — на середніх налаштуваннях графіки вона також дасть чудові результати.
 • Оперативна пам’ять (ОЗП). Для швидкого оброблення даних, плавної гри та швидкого виконання завдань важливо мати достатній обсяг оперативної пам’яті. Для більшості сучасних кібеспортивних дисциплін вистачить 16 ГБ, проте щоб мати запас, варто розглянути обсяг оперативної пам’яті у 32 ГБ з частотою понад 3000 МГц.
 • Накопичувачі. Твердотільні накопичувачі (SSD) дозволяють швидко завантажувати ігри та зменшують час очікування при завантаженні рівнів та карт. Для максимальної швидкодії варто розглянути найсучасніші диски стандарту M.2. Завдяки передаванні даних через шину PCI-E, завантаження з них триває лічені секунди.
Для занять кіберспортом потрібно мати потужний комп'ютер та якісну периферію. Джерело: Unsplash Для занять кіберспортом потрібно мати потужний комп'ютер та якісну периферію. Джерело: Unsplash

Ігровий монітор

Для комфортної гри також необхідний гарний монітор. Ось на що варто звернути увагу за його вибору:

 • Частота оновлення. Монітор з високою частотою оновлення (наприклад, 144 Гц або вище) дає змогу гравцеві бачити більше кадрів на секунду, що підвищує комфорт під час гри, забезпечує плавність картинки, надає більше інформації та дозволяє швидше реагувати на події у грі.
 • Затримка відображення (input lag). Мінімізація затримки між введенням дії гравця та відображенням на екрані важлива для точного управління ігровим процесом.
 • Діагональ екрана. Фізичний розмір дисплея. Тут все залежить від персональних уподобань: є монітори з діагоналлю і 21 дюйм, і 42 дюйми. Діапазон тут дійсно великий, але для комфортної гри цілком вистачить 24-дюймового монітора. Мало того, монітори з великою діагоналлю (понад 30 дюймів) можуть бути некомфортні для гри, адже через великий розмір екрана буде важко одночасно охопити поглядом усе, що відбувається на екрані.  
 • Роздільна здатність екрана. У кіберспорті занадто висока роздільна здатність може негативно вплинути на гру, адже що вона більша, то меншу кількість кадрів на секунду надає відеокарта. Тож 2К- чи тим пак 4К-монітори — не найкращий варіант для кіберспорту. Оптимальним варіантом тут буде звичайний FullHD-монітор.

Ігрова клавіатура та миша

Ігрова мишка та клавіатура — це ключові інструменти для кіберспортсменів, оскільки вони дозволяють точно та швидко керувати діями у грі. Від звичайних клавіатур та мишок вони відрізняються якіснішими компонентами. Зокрема: 

 • Геймерська клавіатура. Має механічні перемикачі, які забезпечують швидкий відгук і спрацьовують на кілька мілісекунд швидше, ніж традиційні мембранні. Для кіберспортсмена це забезпечує швидке реагування у грі та більший контроль над нею. А технологія anti-ghosting забезпечує одночасне спрацьовування багатьох клавіш за натисканні, що необхідно у деяких іграх
 • Геймерська миша. Такі пристрої мають високу чутливість та якісні сенсори, що дозволяє швидко реагувати на рухи гравця і точно позиціювати курсор на екрані. Разом з ергономічною формою та додатковими програмованими кнопками забезпечують високий комфорт управління грою.
Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
CEO GGBET

Механічна клавіатура в будь-якому разі краща для кіберспорту та й для ігор загалом. Механічні клавіатури набагато точніше спрацьовують, у них немає міскліків, у них гарний тактильний відгук, а різномаїття типив перемикачів дозволяє кожному геймеру вибрати те, що до душі саме йому. Те саме і з ігорвими мишками, що мають якісні сенсори та ергономічну форму і дозволяють надзвичайно точно позиціювати курсор у грі.

Ігрова гарнітура

У кіберспортивних змаганнях якісний звук відіграє ключову роль, адже дає змогу почути, де перебуває опонент. Причому якісні ігрові гарнітури забезпечують набагато кращий рівень деталізації звуків та позиціювання суперників, ніж звичайні навушники, тож можуть стати суттєвою перевагою у грі. 

Ще один важливий аспект — це голосове спілкування з напарниками. Якісний мікрофон в ігровій гарнітурі дозволяє чітко і без спотворень передавати ваш голос та має систему шумоподавлення, тож гравець може не сумніватись, що його повідомлення почують та зрозуміють. 

Ігрова поверхня

Якісна ігрова поверхня забезпечує безперешкодне переміщення мишки та надає цьому процесу максимальну точність. Це особливо актуально для шутерів від першої особи на кшталт CS2, де точність пострілів визначається десятими частинами міліметра.

Що використовують для гри професіонали

Професійні кіберспортсмени використовують для гри топову периферію, яка дає максимальну точність та комфорт управління. Наприклад, команда NAVI з CS2 використовує такі девайси:

 • клавіатура — Logitech G PRO X TKL;
 • мишка — Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2;
 • гарнітура — Logitech G PRO X 2 LIGHTSPEED;
 • ігрова поверхня — Logitech G Gaming Mouse Pad.

GGBET здійснює діяльність відповідно до ліцензій від 23.08.2023 року, виданих відповідно до рішень КРАІЛ №128 та №129 від 08.08.2023. Брати участь в азартних іграх дозволено особам, старшим 21 року.

УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ІГРОВУ ЗАЛЕЖНІСТЬ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ (ПРИНЦИПІВ) ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРИ.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

МОК пропонує створити олімпіаду з кіберспорту

Олеся Дерзська 14 годин тому

Light Phone 3 — телефон для мінімалістів

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 15:35

Облаштувати квартиру/будинок на випадок блекауту: скільки це коштує

Олександр Тартачний 11 червня 2024 09:00

День обіймів кішок: які іграшки подарувати пухнастим?

Олеся Дерзська 4 червня 2024 14:20

Logitech випустив ігрову мишку G Pro X Superlight 2 для Windows

Олеся Дерзська 31 травня 2024 21:36