Яким є пошук роботи в IT у 2023 році: статистика та дані ринку
Видання DOU.UA проводило щорічне опитування про пошук роботи в ІТ-індустрії. SPEKA розповідає про головні тенденції ринку, зокрема, про найпопулярніші способи отримати роботу, труднощі під час пошуку, найпопулярніші вакансії та відмінності між кандидатами в Україні та за кордоном.
Як проводили дослідження про пошук роботи в IT у 2023 році
Респонденти за власним бажанням заповнили опитувальник у вересні-жовтні 2023 року. Загалом отримали 4485 відповідей від айтівців усіх спеціалізацій і тайтлів в Україні та за кордоном та ще 673 відповіді від тих, хто шукає свою першу роботу в ІТ.
Де знаходять роботу IT-спеціалісти
Майже третина з тих, хто шукав роботу в IT у 2023 році знайшли її на сервісі Djinni.со (32%). Ще 15% айтівців знайшли нову роботу завдяки рекомендаціям. Інші популярні способи — LinkedIn та пряма пропозиція від компанії (12% та 11% відповідно).
Помітно знизилась роль курсів при ІТ-компаніях. Цього року лише 2% тих, хто знайшов нову роботу, зробили це завдяки навчанню у компанії, хоча три роки тому випускників таких курсів було 10%.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Найбільший попит на фахівців DevOps і Data Science
Найчастіше через LinkedIn рекрутери шукають фахівців, які мають більш як п’ять років досвіду, а також фахівців з DevOps / SRE, Data Science та аналітиків.
Фахівці за кордоном частіше отримують повідомлення від рекрутерів — 55% опитаних проти 44% серед тих, хто живе в Україні.
Як фахівці оцінюють складність пошуку роботи
Лише 19% айтівців вважають, що їм було б легко знайти зараз нову роботу. Серед новачків таких лише 2%. Навіть серед фахівців з досвідом від п’яти років лише 25% вважають, що зможуть легко знайти нову роботу.
Відрізняються очікування і серед фахівців різних напрямів. Найоптимістичніші DevOps та SRE — 42% з них думають, що їм буде легко це зробити. Натомість тестувальники, HR/рекрутери навпаки: понад 75% з них вважають, що знайти нову роботу їм було б важко.
Чому важко знайти роботу в IT в 2023 році
Найважчим в пошуку нової роботи зараз айтівці називають малу кількість вакансій (45%), відсутність відповіді від компанії на надіслане резюме чи пройдене інтерв’ю (41%), а також тривалий процес проходження співбесід та багато етапів інтерв’ю (37%).
Фахівці, які працюють менш як два роки або шукають першу роботу, найчастіше скаржаться на недостатню кількість вакансій, а також на високі вимоги до кандидатів. Досвідчені фахівці (5+ років досвіду), також незадоволені зарплатами, які не відповідають їхнім очікуванням.
Проте, попри труднощі з пошуком роботи та малу кількість вакансій, у коментарях фахівці зазначали, що важко також знайти хороший проєкт і компанію та зрозуміти, чи буде комфортно працювати в новій команді. Крім того, шукають проєкти з цікавою тематикою, доменом чи технологіями, а не «обмін часу на гроші».