Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Полювання на комету C/2023 A3 Цзицзіньшань-ATLAS: мій досвід знімання небесної гості

Сергій Антонюк
Сергій Антонюк Головний редактор блогу AntSergiy.tech
14 жовтня 2024 5 хвилин читання

У січні 2023 року астрономічна спільнота закипіла від захоплення: система ATLAS у Південній Африці та китайська обсерваторія Цзицзіньшань незалежно одна від одної зафіксували нову комету. Після розрахунків орбіти з'ясувалося, що вона стане досить яскравою завдяки відносно близькому проходженню повз Сонце (27 вересня на відстані 0,39 астрономічних одиниць) та Землю (12 жовтня на відстані 0,47 астрономічних одиниць). Додатково інтригу підігрівала рання активність комети.

С/2023 А3 — довгоперіодична комета, чий нинішній оберт навколо Сонця тривав сотні тисяч або навіть мільйони років. Існує ймовірність, що цей оберт стане останнім, оскільки під впливом гравітаційних сил планет, включаючи Землю, вона може бути викинута в міжзоряний простір. Під час своєї тривалої подорожі комета накопичила значну масу дрібного пилу, атомів та молекул газів, які зустрічалися на її шляху. Уже на момент відкриття вона проявляла активність, викидаючи ці частинки під дією сонячного вітру і формуючи невеликий хвіст.

Навесні цього року комета стала доступною для спостережень у аматорські телескопи. Наприкінці травня я вирішив спробувати її сфотографувати. Ось що мені вдалося отримати:

На знімку можна розгледіти хвіст (якщо уважно придивитися). У темряві, коли очі звикли до нічного неба, хвіст був досить помітним, і це вражало. Зазвичай комети на такій відстані виглядають як трохи «розмиті» зірочки. Помітний хвіст у таких умовах — рідкісне явище (особисто для мене це був перший такий випадок), що підсилювало мої очікування від цієї комети.

Через більш ніж тиждень я знову намагався її «спіймати». Цього разу результат був кращим:

Підписуйтеся на наші соцмережі

На цих знімках хвіст уже чітко видно. Умови спостереження покращилися, та й комета стала яскравішою. Однак у цей період вона вже з'являлася над горизонтом в Україні лише на короткий час, згодом стала доступною тільки для спостерігачів у Південній півкулі, а пізніше взагалі зникла за Сонцем. На декілька днів вона повернулася у вересні, будучи видимою на світанку. Я сподівався знову її побачити, але погода не сприяла. Протягом двох тижнів хмари постійно закривали небо. Навіть якщо вночі було ясно, на світанку обов'язково з'являлася смуга хмар на сході, ховаючи комету аж до сходу Сонця. Залишалося чекати на жовтневу можливість.

12 жовтня комета пройшла найближче до Землі — на відстані 0,47 астрономічних одиниць, і того ж вечора можна було спробувати її спостерігати, адже на момент заходу Сонця вона була на висоті понад 5 градусів над горизонтом.

Отже, 10 жовтня я намагався її побачити, але безуспішно. 11 жовтня погода знову підвела. Але ввечері 12 жовтня я зробив ще одну спробу, і попри хмари на небосхилі мені таки пощастило! 

Камера, спрямована на область неба, де мала бути комета, «побачила» її вже приблизно за півгодини після заходу Сонця. Можливо, вона була видима і раніше, але хмари заважали. Через оптику комета виглядала як яскрава кошлата «зірка», поруч з якою вгадувався хвіст. Одиночний знімок виглядав так:

Комета C/2023 A3 проміжку між хмарами, низько над обрієм Комета C/2023 A3 проміжку між хмарами, низько над обрієм

Пізніше я об'єднав кілька знімків, щоб витягнути більше деталей. Ось результат:

Результат складання деклількох знімків і зміни контрасту в графічному редакторі Результат складання деклількох знімків і зміни контрасту в графічному редакторі

Хвіст став дещо помітнішим на фото, але попри таку помітність для камери, все ж комета залишалася невидимою неозброєним оком. Проте, видимий кут між кометою та Сонцем швидко збільшується. І хоча вона поступово тьмяніє, завдяки тому, що сонячне світло менше заважатиме, зовсім скоро вона стане помітною для неозброєного ока. Думаю, 13 жовтня вона все ще буде об'єктом, доступним насамперед для спостерігачів з оптичними приладами (телескопи, біноклі, фотоапарати з довгофокусними об'єктивами), а вже 14-15 жовтня (якщо погода дозволить) варто спробувати знайти її на небі приблизно через півгодини після заходу Сонця. Загалом, чим ближче до кінця жовтня, тим вище вона буде над горизонтом, але й тим більше потьмяніє. Також варто зазначити, що 15 жовтня поряд з нею буде комета Ольберса — досить рідкісне видовище, втім недоступне для неозброєного ока.

Я дуже радий, що мені вдалося знайти проміжок між хмарами і побачити комету. Знімав її двома фотокамерами, і отримані зображення дозволили створити невеликий таймлапс

Сподіваюся, що жовтнева погода буде сприятливою, і мені вдасться зробити ще кілька фотосесій. Усі подальші знімки цієї комети я планую викладати у своєму блозі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Космічний корабель Solar Orbiter отримав найдетальніші зображення поверхні Сонця

Вікторія Рудзінська 20 листопада 2024 21:35

Boston Dynamics показали навички робота-гуманоїда — відео

Владислав Паливода 31 жовтня 2024 10:01

До роботів-універсальних помічників щонайменше десятиліття: що заважає індустрії

Олександр Тартачний 21 жовтня 2024 15:45

У Сатурна вперше виявили троянський астероїд

Вікторія Рудзінська 17 жовтня 2024 18:00

Космічна станція Hera надіслала перші знімки Землі та Місяця з відстані понад мільйон кілометрів

Вікторія Рудзінська 17 жовтня 2024 07:09