Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Політика, ШІ та жіноче підприємництво: чим запам'ятався Web Summit 2023

Альона Гусєва
Альона Гусєва Засновниця піар та комунікаційної агенції Strelitzia, ментор із персонального брендингу
20 листопада 2023 5 хвилин читання

Цьогорічний Web Summit став широкообговорюваним задовго до свого початку. Причиною тому стали політичні імперіалістичні упередження вже колишнього CEO Падді Косгрейва, який все ще продовжує володіти 81% акцій компанії. Для України, що втретє приймала участь, ця історія не стала новою, з огляду на вже існуючий конфлікт із запрошенням проросійських спікерів 2022 року, скасування яких ми домоглись із рядом колег минулого року. 

Що цьогоріч відбувалося на Web Summit 

Як показує час, стаючи бенчмарком технологічних конференцій на території усього континенту — важко уникнути пильної уваги до антикризових комунікацій. Ще важче втриматись на плаву, коли з корабля першими йдуть найбільші компанії та найвідоміші спікери. Проте Web Summit спробував. 

Особисто я виділяю цього року кілька моментів — “промовисте обличчя” нової CEO, потужне жіноче підприємництво,  інвесторська увага до стартапів і дедалі краще позиціонування української екосистеми. Та кілька цікавих тем, або швидше побоювань і передбачень, спікерів. 

Катрін Мехер — без сумніву, новий проект Web Summit, яким спробували приховати токсичне управління та очевидні багаторічні чвари і судову тяганину кількох співзасновників саміту. Із появою Катрін Мехер застосували кілька підходів — зробили “ближчою до народу” на відкритті, створили яскраву картинку нових підходів та практик жінки в бізнесі і прописали буквально кожен крок. Проте до кінця саміту вислови Катрін ставали дедалі контраверсійнішими та агресивнішими на фоні постійних запитань від журналістів про Падді, а картинка залишилась із приписом “їй — не вірю”. 

Що із цього вийде — я б дивилась швидше на саміті 2024 року. Зокрема, у Катарі. 

На фоні цього повірити вдалось у дедалі більшу роль жінок у технологічному майбутньому. Цього року жінки складали 43% відвідувачів, 38% спікерів та третину засновниць із 2608 стартапів 85 країн світу.

Очікувано говорили про сексизм на робочих місцях, керівні посади та відповідність зарплат гендеру. Ба більше, навіть міністр економіки Португалії Антоніо Коста е Сілва зі сцени заявив, що у технологічному секторі потрібно більше жінок та загалом жінок, які займають керівні посади і приймають рішення. Цілком слушне зауваження, враховуючи зниження із 75% до 66,7% жінок-керівниць у інвестиційному та венчурному секторах. 

Україна до останнього приймала рішення щодо своєї участі. Проте, зрештою, погодилась — і недарма. На даному етапі війни нам важливо використовувати кожну можливість і заявляти про розвиток країни та її IT екосистеми, залучаючи увагу інвесторів та партнерів.

За моїми субʼєктивними оцінками український, бразильський та португальський павільйони були найяскравішими, представивши низку перспективних стартапів та спікерів на багатьох павільйонах саміту. 

Незважаючи на відсутність таких великих спонсорів, як Google, Amazon, Intel і Siemens, інвестори та партери були на близькому контакті зі стартапами, перетворюючи Web Summit на місце партнерств та пошуку можливостей, а не лише sales складову для новостворених гравців технологічного ринку. Зазначу окремо зростання юридичної екосистеми з точки зору інвестицій. 

Із цікавого на виступах, зазначу кілька моментів.

ШІ та його контроль окремими корпораціями і політикуком

Чимало спікерів, включно із головною доповіддю Мередіт Віттакер, зазначали що ШІ дедалі менше розвивається як суспільне благо, і дедалі більше стає елементом окремих інтересів, потребує регулювання та децентралізації і стримування його впливу на права працівників. 

За словами більшості, у найближчі роки сам інструменти підвищення продуктивності та автоматизація робочого місця – дві сфери, які, швидше за все, постраждають від ШІ. 

Критика Meta та X

Зокрема через перекручування правди, свідоме блокування або замовчування правди і безконтрольне керівництво Ілона Маска. 

Кліматичні технології та зелене виробництво

Чимало представлених спікерів скептично висловлювались з приводу підходу до проблематики з боку великих корпорацій. Зокрема зазначали, що багато технічних лідерів мають дуже обмежене розуміння кліматичної кризи та думають лише з точки зору технологічного рішення. Тоді як потрібно захищати та відновлювати ліси, перетворювати сільське господарство на регенеративне сільське господарство, забезпечуючи процвітання океанів і розуміти, як ці, а не технологічні екосистеми, насправді працюють.

Коротка післямова

Хоча кулуарно багато спікерів заявляли, ще це початок кінця Web Summit у Лісабоні і доля його вирішується далеко за межами Португалії і можливо навіть у наступні 12 місяців, я все ж утримаюсь від негативних оцінок. Web Summit залишається місцем перетину екосистемних талантів і потужним місцем нетворку та зустрічей. І поки що альтернатива йому не винайдена. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Федеральний суд обіцяє розслідувати Google за навмисне знищення чатів

Анастасія Ковальова 12 годин тому

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

Владислав Миронович 1 грудня 2023 14:15

Amazon представила свій ШІ-генератор зображень Titan Image Generator

Артем Житкевич 30 листопада 2023 21:37

Кінець ери CZ: зустрічайте нового СЕО Binance

Kateryna Romanenko 30 листопада 2023 18:00

Synergy.IT Business & IT Education від Асоціації IT Ukraine відбудеться 11-12 грудня 2023 року

Артем Житкевич 30 листопада 2023 17:39