Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Поле бою на ринку праці: за кого боротимуться ІТ-компанії та як вийти переможцем

Anastasia Dzhogola
Anastasia Dzhogola Brand Strategist and LinkedIn Expert
5 квітня 2023 8 хвилин читання

ІТ-компанії почали швидко пристосовуватися до реалій воєнного часу, зокрема до змін у рекрутингу. Як війна вплинула на пошук працівників в ІТ? Якими є очікування та вимоги до кандидатів? Що визначатиме майбутнє галузі? У цій статті розглянемо тенденції у сфері наймання та підбору персоналу цього року та обговоримо, як найкраще використовувати їх для досягнення успіху.

Яким був 2022 рік для ІТ-рекрутингу

Минулий рік став для ІТ-індустрії випробуванням на міцність. Згідно з дослідженням IT Ukraine Association, попри усі перипетії, галузі вдалося утриматися на плаву і стати єдиною експортною галуззю, яка продемонструвала сповільнене, але зростання.

На 2023-й припали значні зміни у сфері ІТ загалом та в ІТ-рекрутингу зокрема. Рекрутингові процеси сповільнилися. Компанії продовжують полювати за талантами, хоча більшість працює з меншою кількістю вакансій, ніж це було до війни.

Загальна тенденція воєнного ринку праці — підвищення конкуренції серед пошукачів. І хоча на перший погляд може здатися, що попит перевищує пропозицію і рекрутери можуть з легкістю закривати вакансії, залучаючи кваліфікованих фахівців, насправді це не так. Навіть у такій ситуації за талановитих ІТ-спеціалістів точиться справжня війна. Якщо ваша мета — створити довгострокові партнерські відносини зі своїми співробітниками, то винагорода за їхню працю повинна бути справедливою та відповідати кваліфікації. 

Із початком російського вторгнення у кандидатів змінилися пріоритети при виборі компаній: вони шукають роботу у стабільних організаціях, здатних подбати про безпеку працівників і вчасно виплачувати зарплату у повному обсязі. Як і в мирні часи, пошукачі звертають увагу на рівень компенсації, команду проєкту, надають перевагу новим технологіям і здебільшого розглядають гнучкий та дистанційний формат роботи.

Топ-5 тенденцій воєнного рекрутингу

Залучення штучного інтелекту

За останні кілька років рекрутинг зробив впевнений крок до цифрової трансформації.  Наразі ця тенденція лише посилюється. Штучний інтелект вже допомагає ІТ-рекрутерам зосередитися на найбільш підходящих кандидатах, заощаджуючи їхній час та ізолюючи від рутини. Згенерувати опис вакансії, написати welcome letter або аргументований текст відмови кандидату — ось неповний перелік завдань, які рекрутери поступово перекладають на плечі AI. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

За даними платформи Resume Builder, сьогодні 77% з тисячі опитаних компаній у США використовують СhatGPT для створення описів вакансій, 66% — для підготовки заявок на співбесіду, а 65% – для генерації відповідей на них. Очевидно, що у найближчій перспективі штучний інтелект розширюватиме можливості пошуку талантів, а технології визначатимуть більшість тенденцій у рекрутингу. У світі, що постійно розвивається, рекрутери неминуче покладатимуться на віртуальну підтримку.

Цінності DEI

Ще одна тенденція зі списку трендів, яка, можливо, не є новою, але закріпить свої позиції у найближчому майбутньому, — різноманітність, справедливість та інклюзивність. За даними Світового банку, гендерна рівність на робочому місці є однією з цінностей, яка може допомогти світовій економіці отримати значний зиск.

Варто зазначити, що різноманітні команди працюють краще. Вони приймають більш обґрунтовані рішення, ефективніше співпрацюють і більш залучені у робочі процеси. Згідно з дослідженням фахівців McKinsey & Company, різноманітність та інклюзивність здатні впливати на чистий прибуток компанії. Організації з розвиненою культурою diversity, equity and inclusion (DEI) постійно перевершують решту щодо прибутковості.

Дедалі більше ІТ-компаній в Україні віддають перевагу програмам зі скорочення нерівності та створення інклюзивного й різноманітного робочого середовища. У найближчому майбутньому ця тенденція лише посилюватиметься.

Етичне лідерство

Цінності DEI сприятимуть розвитку ще одного тренду — етичного лідерства. Це про створення культури нульової толерантності щодо сумнівних висловлювань, кумівства чи шкідливої (токсичної) поведінки. Якщо компанія дотримується високих стандартів етики у своїй діяльності, це може забезпечити їй більшу підтримку та повагу співробітників, замовників та партнерів. Етичне лідерство забезпечує сприятливий внутрішній клімат, що позитивно впливає на мотивацію та продуктивність працівників.

Employer Branding

Це одна з найважливіших тенденцій рекрутингу найближчого часу, на яку має звернути увагу кожен роботодавець. Адже усі претенденти на ту чи іншу посаду вивчають репутацію компанії до того, як подати заявку на вакансію, позаяк прагнуть асоціювати себе з авторитетним місцем роботи. Як наслідок, роботодавці дедалі серйозніше ставляться до розвитку свого бренду.

Рекрутинговий маркетинг

Сучасні кандидати розглядають роботодавців так само, як споживачі продукти, готелі та різноманітні послуги. Переглядаючи соцмережі та читаючи відгуки на форумах, пошукачі можуть скласти цілісну картину про роботодавця та його кар'єрні можливості. Від цього напряму залежить рішення про подання заявки на вакансію та прийняття job offer. 

Рекрутинговий маркетинг передбачає інтеграцію традиційних маркетингових стратегій у процедуру наймання. Сучасні ІТ-рекрутери знаходять, залучають і розвивають таланти за допомогою ефективних маркетингових методів. Це дозволяє отримати «своїх» кандидатів, з потрібними навичками й досвідом, які поділяють цінності компанії.  

Майбутнє, яке вже настало

Хай там як, а ситуація на ІТ-ринку праці покращується. Компанії поволі відновлюють довоєнний робочий ритм, адаптують стратегії розвитку до нових реалій та залучають нових клієнтів.

Тож у найближчому майбутньому спостерігатиметься підвищення попиту на кваліфікованих фахівців та зростатиме кількість оферів. Якщо ж говорити про рівень спеціалістів, то фокус і надалі зміщуватиметься з джунів на мідлів і сеньйорів, при цьому напрями істотно не зміняться — Java, DevOps, Node.js, Python, Net, iOs, Front-End будуть затребувані роботодавцями. 

Незабаром значно зросте конкуренція серед претендентів на таланти. Це означає, що усі ми повинні будемо змінити стратегії пошуку відповідно до поточних бізнес-потреб та основних трендів. Скорочення доступності талантів призведе до появи більш витончених стратегій наймання.

З огляду на те що на ринок праці активно виходять представники покоління Z, рекрутерам доведеться адаптувати свої стратегії та кампанії з підбору персоналу для цієї категорії осіб. За інформацією консалтингової компанії Deloitte, до 2030 року частка зетів на глобальному ринку праці сягне 30%, тож роботодавцям уже зараз варто визначитись із тим, як правильно працювати з представниками цього покоління, з їхніми прагненнями, мотивацією та уявленнями про ідеальну роботу.

Ракетні обстріли, відсутність електропостачання та зв'язку — вплив деструктивних дій ворога за останній рік відчули усі. Попри негативний вплив цих чинників, ми вистояли, бо співробітники підтримували бізнес та шукали можливості працювати рано вранці, пізно увечері чи на вихідних. Процес перейшов на другий план, першочерговим став результат. Очевидно, що ця гнучкість відіграватиме ключову роль у майбутньому. 

Серед викликів, з якими доведеться мати справу, — ментальне благополуччя співробітників. Нині багато компаній переймаються питанням ментального здоровʼя, піклуючись про стан постраждалих від війни працівників, зокрема ветеранів, які повернулися з війни. Адже війна закінчиться (обов'язково перемогою), і колеги-захисники та захисниці повертатимуться з фронту на свої робочі місця. Їм потрібна буде наша допомога, увага та опіка. Тож, маємо якнайкраще забезпечити співробітникам-ветеранам швидке та якісне повернення до повсякденного життя.

Попереду складний, але переможний рік, протягом якого ми станемо ще сильнішими. Тому вже зараз маємо готуватися до глобальних змін в країні загалом та на ринку праці зокрема, щоб успішно долати виклики, перетворюючи їх на можливості. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 24 березня 2025 08:13

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 19 годин тому

Огляд сервісів для створення музики за допомогою ШІ

Сергій Коноплицький 16 годин тому

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 24 березня 2025 23:16

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13