Пограй за Бога: польська студія готує гру I am Jesus Christ
Польська відеостудія SimulaM опублікувала трейлер своєї гри I am Jesus Christ, пролог якої планують випустити вже у грудні. Це, ймовірно, перша відеогра, де гравцеві пропонують стати Ісусом та пройти його біблійний шлях. SPEKA розповідає про особливості гри та відносини релігій з індустрією відеоігор.
Про що гра I am Jesus Christ
Сюжет гри має відтворювати основні події Нового Заповіту. Граючи за Ісуса Христа, ви проходите його шлях від народження до воскресіння. Загалом у грі має бути 30 мінірівнів, або чудес, згаданих в Євангелії. Ви спробуєте ходити по воді, втихомирювати шторм, перетворювати вино на воду, зцілювати та навіть будете мати фінальний бій із Сатаною.
Реліз та відгуки на демоверсію
Загалом існуватиме три версії гри: playtest — демоверсія, яка вийшла раніше, prologue (безкоштовна, вихід планують на грудень) та повна версія. Вихідний код спочатку був написаний для платформи Unity, гра мігрувала на рушій Unreal Engine 5.0. Розробку та нові функції студія регулярно транслює у своєму блозі.
Повна версія міститиме понад 10 годин ігрового процесу та 60 персонажів. Натомість для християн, яких не дуже цікавить саме геймплей, пропонують додатково версію лише з діалогами та відеовставками.
Стримери доволі позитивно оцінили демоверсію, а у коментарях люди відзначали оригінальність задуму, причому робили це незалежно від того, сповідують вони християнство чи ні.
Чому SimulaM розробляє гру про Ісуса?
В інтерв'ю виданню Gameinforner директор SimulaM Максим Височанський розповів, що у дитинстві захоплювався відеоіграми, але водночас вважає себе християнином, тому вирішив запропонувати цю ідею студії.
Також він повідомив, що хоча гравці повторюватимуть біблійні чудеса, частину сюжету хочуть зберегти у таємниці. Наприклад, у Новому Заповіті не розповідають, як Ісус боровся проти демонів або як вони виглядали.
Відеоігри та віра: хто та навіщо робить ігри з релігійних сюжетів
Підручники з інформатики, християнські магазини та ігровий андеграунд
Ігрова індустрія рясніє релігійними символами, але ігри на основі сюжетів релігійних текстів ніколи не були частиною мейнстриму та довгоочікуваними релізами відомих студій. Попри це, ігри з релігійним сюжетом завжди мали певну нішу, а їхні розробники організовують свою конференцію. Такі ігри почали розробляти ще у 80-х, переважно аматори. Багато з перших християнських відеоігор створила компанія BibleBytes, яка згодом на основі коду ігор видавала підручники з програмування, які мали навчити початківців писати власні біблійні ігри на BASIC.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ці відеоігри мали специфічний ринок — мережу магазинів християнських книг. Оскільки такі магазини не продавали «звичайних» відеоігор, у яких часто присутнє насильство, ніша була вільною для компаній, які переформатовували свої сюжети. Однією з таких була Wisdom Tree, яка спершу була неліцензійним розробником ігор для консолі Nintendo.
Wisdom Tree у 1991 році створила гру Bible Adventures. Ця гра має три частини і запозичила багато елементів ігрового процесу з «Super Mario Bros. 2». Щоправда, тут механіка гри застосована до трьох різних біблійних історій: Ной збирає тварин для ковчега, порятунок немовляти Мойсея від людей фараона та відтворення історії про Давида та Голіафа.
Як не дивно, гра була шалено комерційно успішною. Компанія продала 350 тис. екземплярів. Один із співробітників відеостудії Венс Козік згадував, що «ніхто не очікував, що гра злетить, але вона просто скажено злетіла».
Водночас грі дісталась і критика через одноманітні рівні. Портал gamespy вніс її до переліку «Семи різдвяних ігор, через які ви ненавидите Різдво», сказавши про студію таке: «Якщо дорога до пекла вимощена благими намірами, то я впевнений, що по іграх Wisdom Tree пройшло багато душ».
Критика, мечі віри та легалізоване вбивство
Насправді висміювання релігійним іграм не бракує. Геймери скаржаться на брак інновацій та на те, що розробники більше зосереджуються на проповідуванні Євангелія, ніж на створенні якісного продукту. Деякі християнські ігри критикували за те, що вони є «клонами» більш популярних ігор, у яких персонажів та сюжети просто замінювали на біблійні.
Часто проблемою бувають і сюжетні рішення, які використовують у цьому жанрі. Наприклад, гра Catechumen, яка була своєрідним AAA-проєктом в індустрії (бюджет $800 тис. у 2000 році), але провалився. За сюжетом події відбуваються у стародавньому Римі, а головний герой проходить лабіринт катакомб, щоб врятувати свого наставника та братів від римських легіонерів, сатани та його демонів.
Гра схожа за стилістикою на Quake та Doom, але реалізація бойових сцен доволі дивна. Наприклад, у головного героя є меч, який випускає снаряди або має лазерні промені.
Замість лічильника життя Catechumen має лічильник «віри», який виснажується під час отримання шкоди від ворогів. Поповнити його можна, підбираючи розкидані по рівнях сувої з написаними на них біблійними віршами. Водночас у грі не можна вбивати людських ворогів. Зазнавши поразки від гравця, вони стають на коліна, щоб помолитися Богу.
Ще більш неоднозначною стала гра Left Behind: Eternal Forces, у якій потрібно керувати християнською групою, під час Апокаліпсису бореться проти організації Global Community Peacekeepers на чолі з антихристом. Ваше завдання — переконувати людей приймати віру та боротись із демонами. Однак, якщо у вас не виходить, людей можна вбивати. Щоправда, вбивство спричиняє падіння «рівня духу». Якщо він падає у підрозділу надто низько, підрозділ стає нейтральним або переходить до GCP.
У мультиплеєрі є можливість зіграти і за сили зла, а тому гра не сподобалась американським релігійним групам, які скаржились на неї у суди. Геймери ж оцінили її полярно: похвалили нові сюжетні ходи, але відзначали примітивну графіку та звук.
Дістається насправді не лише християнським іграм. Гра під назвою Islamic Fun, яка мала б навчати дітей основам віри, спричинила серйозний скандал. В одній із мініігор (загалом їх шість) під назвою «Опір», зображають гравця як бойовика у Південному Лівані. За правильні відповіді на запитання персонаж отримує снаряди, які застосовує по ізраїльських танках, що відступають.
The Binding of Isaac
Трапляються й відеоігри, які засновані на біблійному сюжеті, але не належать до християнських. Такою є The Binding of Isaac, або «Жертвопринесення Ісаака».
У індігрі мати Ісаака отримує послання від Бога, який вимагає життя її сина як доказ її віри, і Ісаак, побоюючись за своє життя, втікає до наповненого монстрами підвалу їхнього будинку, де він повинен боротися, щоб вижити. В результаті головний герой потрапляє в печеру з безліччю кімнат. Завдання Ісаака — долати різні приміщення, просуваючись таким чином до наступного рівня, стріляючи власними сльозами. Окрім дріб'язкових ворогів на кожному етапі герой має перемогти так званого боса. Цікаво, що ім'я кожного з них характеризує людські гріхи і слабкості — Жадібність, Хіть, Гординя тощо.
Одним із найцікавіших елементів геймплею є можливість керувати кількома персонажами. Їх Ісаак може розблокувати у процесі просування по ігрових рівнях. Таким чином, у гравця з'являється можливість зіграти і за інших біблійних персонажів — Магдалину, Каїна, Юду і т. д.
Гра містить величезну кількість жорстоких убивств. Один із розробників розповідає, що цією грою хотів продемонструвати свої почуття щодо як позитивних, так і негативних аспектів релігії, які він відкрив під час конфліктів між членами його сім'ї, що належали до різних конфесій християнства.
У грі є 13 різних кінцівок, а також вона принесла популярність жанру roguelike — гра із послідовними рівнями із частиною випадкових та нових рівнів. Також особливістю цього жанру є те, що у разі смерті персонажа гравець починає з першого рівня. І критики, і гравці високо оцінили гру, а першу версію купили 3 млн користувачів.