Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гетманцев оголосив війну «зарплатним ФОПам». Що про це думають в Intellias, Luxoft та EASE

SPEKA Media
27 січня 2022 5 хвилин читання

Минулого тижня голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив про намір боротися із «зарплатними ФОПами». До кінця 2022 року він хоче законодавчо обмежити для ФОПів третьої групи на єдиному податку можливість співпрацювати з юрособами. 

На думку Гетманцева, це допоможе перекрити схему ухиляння від сплати податків із зарплат. За цією схемою співробітника оформляють не як працівника у штат, коли потрібно платити 22% ЄСВ, 19,5% ПДФО та військовий збір, а як ФОПа, який платить 5% із зарплати. Зокрема, так оформлюють співробітників більшість аутсорсингових компаній.

SPEKA попросила провідних представників українського IT-ринку прокоментувати заяви Гетманцева. Більшість із них відмовилася, але редакції вдалося отримати коментарі топменеджерів Intellias, Luxoft та EASE.

Віталій Седлер, СЕО та співзасновник Intellias

Саме завдяки зручному та гнучкому формату співпраці між компаніями та інженерами на основі ФОП-моделі українська IT-індустрія протягом багатьох років показує рекордне зростання як в обсязі експортованих послуг, так і в кількості залучених у ній спеціалістів та спеціалісток. 

Тому ми вважаємо недоцільним руйнувати модель, яка добре себе зарекомендувала. Крім того, компанія Intellias завжди наголошує на важливості забезпечення добровільного формату вступу компаній в «ДІЯ.Сіті», а це можливо лише за умови збереження альтернативи — наявної системи роботи з ФОП.

Владислав Савченко, президент Європейської асоціації програмної інженерії EASE, IT-бізнесмен

Для розвитку малого бізнесу в Україні держава запропонувала три види форми ФОП (1-3 групи) для здійснення господарської діяльності. ФОПам третьої групи дали змогу працювати з юридичними особами за ставкою 5% без ПДВ та 3% з ПДВ.

Усі ФОПи третьої групи надають послуги. Вони обрали саме цю групу, щоб розвивати свій бізнес і отримувати дохід з оптимізацією податкового навантаження, оскільки у них майже відсутня видаткова частина.

ФОПи з надання послуг охоплюють різні види діяльності згідно із затвердженими в Україні КВЕД. Це IT-фахівці (фрилансери), оренда, СТО, обслуговування та ремонт техніки, заправка картриджів, реклама тощо.

Більшість IT-фахівців (фрилансерів) працюють за ЗЕД-контрактами, надаючи послуги нерезидентам. Таким чином вони підтримують економіку країни, забезпечують заходження валютних коштів на територію України та сплачують податки.

Підвищене податкове навантаження і тиск спричинять зростання цін на послуги, товари та відтік фахівців за кордон, але не збільшить ЄСВ на рахунках казначейства України.

Заборона роботи ФОПів на третій групі призведе до припинення діяльності за валютними контрактами із закордонними компаніями, відтоку валютних коштів, зменшення прибутковості банків (комісія за обслуговування та продаж валютних коштів), недоотримання держбюджетом 5% податку, а також до відтоку фахівців за кордон. А в українській IT-сфері і так бракує спеціалістів.

Перехід ФОПів на загальну систему оподаткування або відкриття підприємства (ТОВ) на єдиному податку спричинить зростання цін не лише на оренду приміщень, а й на послуги та товари підприємств, які орендують ці приміщення.

Це стосується й інших видів діяльності ФОПів, таких як СТО, реклама, обслуговування та ремонт техніки, послуги із перевезення тощо. Якщо ініціативу затвердять, вони не можуть одночасно бути влаштованими у декількох місцях.

Оксана Бульба, керівниця юридичного департаменту Luxoft Ukraine

Коментар Данила Гетманцева стосується реформування податкової системи України загалом. В інтерв'ю він констатує результат роботи комітету за минулий період, зокрема щодо ініціатив з детінізації зарплат та пропонує варіанти, як це можна реалізувати.

Що стосується можливого впровадження змін щодо співпраці ФОПів та юридичних осіб, то лише комплексний розгляд цієї ініціативи у парламенті покаже, чи дієвий такий механізм загалом та у деталях. Текст законопроєкту іще не оприлюднили, тому коментувати його важко. Коли проєкт зареєструють, будемо аналізувати та робити висновки.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Біблію проджект-менеджера» (PMBоK) переклали українською і виклали у вільний доступ

Євген Муджирі 11 серпня 2022 13:32

Як відкрити благодійний фонд. Коротка інструкція

Олександр Тартачний 11 серпня 2022 09:00

Intellias приєдналася до польської асоціації SoDA та розширює команду

Наталія Миронова 27 липня 2022 16:02

Ранкова SPEKA: Klarna подешевшала у сім разів, а Intellias відкриває чотири офіси на півдні Європи

Роман Судольський 13 липня 2022 07:50

Українці за кордоном: що треба знати про податки? Пояснення юриста

Роман Судольський 12 липня 2022 13:30