Як впровадити продуктовий майндсет і що він змінить на рівні команди та компанії
Зміна способу мислення може виявитися напрочуд дієвим способом для особистого зростання і досягнення успіху команди. У цій статті пропоную розглянути, як спосіб мислення впливає на продукти, які ми розробляємо. Зокрема, розглянемо поняття «продуктовий майндсет», обговоримо його переваги та порівняємо з проєктним підходом, який наразі популярний у бізнес-середовищі.
Наприкінці поділюся практичними порадами та інсайтами, які допомогли команді Linkup Studio змінити майндсет і досягти високих результатів. Чи ви є генеральним директором великої корпорації, чи стажером у невеликій фірмі з аутсорсингу – ці поради допоможуть вам перевершити себе у роботі: від побудови компанії до виконання повсякденних завдань
Однакові завдання + різні типи мислення = різні результати
Десять років тому, коли ми засновували Linkup Studio, нашою головною місією було вдосконалення продуктів. Як і сьогодні. Протягом цього часу ми безперервно відточували майстерність, і з кожним клієнтом і проєктом ставало очевидно, що успіх залежить не лише від процесів та обраної моделі співпраці, а й від способу мислення та культури.
Різноманітні моделі співпраці передбачають структурований шлях продукту від ідеї до запуску та охоплюють всім відомі етапи, як-от дослідження, планування, розробку, тестування і запуск на ринок. Однак спосіб мислення – це більше про культуру, яка постійно підштовхує підвищувати якість роботи та результати.
Показовий приклад: потенційний клієнт з індустрії оренди нерухомості звернувся до нас, щоб переробити свою платформу. Замовники обирали між нашою командою Linkup Studio та іншою компанією, що мала схожий рівень компетенцій. Інша команда одразу оцінила, скільки потрібно на це годин і яка буде вартість дизайну. Ми обрали інший підхід.
Після ретельних досліджень виявили, що платформа має доволі якісний User flow і навіть привабливі візуали. Однак користувачі нерідко відмовлялися бронювати через неї житло, оскільки не знаходили того, що шукали. У рекламі клієнт позиціонував платформу як сервіс для бронювання житла для відпочинку, однак не мав функціональності саме під це, а працював радше як звичайний букінговий сервіс. Тож продукт не відповідав очікуванням користувачів.
Замовники зважили на наше бачення проблем і стали змінювати позиціонування на ринку та коригувати маркетингові кампанії. Наша команда в цей час проводить платформі всебічний аудит. У цій ситуації ми намагалися застосувати продуктове мислення та подивитися на проблему ширше. Суть у тому, щоб не виконувати роботу заради роботи, а закривати потреби користувачів і досягати поставленої бізнес-цілі.
Що таке тип мислення
Пропоную на мить заглибитися в те, що означає «майндсет». Якщо спростити, це спосіб мислення, або ж лінза, через яку ви бачите світ. Припустимо, ви йдете лісом і натрапляєте на пораненого кабана. Якщо ви були мисливцем все життя, то відреагуєте інакше, ніж якби ви все життя працювали ветеринаром. Тип мислення формує дії людини.
Концепція «продуктового майндсету» в останні десятиліття набула поширення в бізнесі та технологічному секторі. Цей підхід передбачає культурну трансформацію в компанії та прагнення до постійного вдосконалення, акцент на створенні цінності для користувачів.
Чому продуктовий майндсет піднімає диджитал-продукти на якісно новий рівень?
Коли мова про створення цифрових продуктів, майндсет команди дуже важливий. Фахівці з продуктовим мисленням зосереджені на створенні продукту, який не лише відповідає потребам користувачів, а й розвивається разом з ними. У результаті бізнес стає більш конкурентоспроможним, гнучким і утримує свою позицію на ринку з плином часу.
У Linkup Studio ми на власному досвіді побачили трансформаційну силу продуктового типу мислення на противагу проєктному. Ось його основні плюси:
-
1
Задоволення потреб користувачів. Коли команда переймає продуктовий майндсет, її члени більше відчувають, чого хочуть і очікують користувачі. Цей погляд спонукає кожного віддавати перевагу створенню кращого користувацького досвіду, що зміцнює лояльність клієнтів.
-
2
Збільшення прибутку. Очевидним результатом створення більшої цінності для користувачів є збільшення прибутку компанії. Продукт, який справді потрібний аудиторії, зазвичай приносить більше грошей та покращує свою ринкову позицію.
-
3
Заохочення інновацій. Мати продуктовий майндсет означає, що команда перестає сприймати допрацювання, зміни та відгуки як проблеми. Натомість у цьому новому сприятливому середовищі розкривається творчість кожного та спонукає до втілення нових ідей.
-
4
Зменшення витрат. Зосередження на важливих функціях і характеристиках допомагає уникнути додаткових витрат, пов’язаних з непотрібною розробкою, некоректним маркетингом тощо. Крім того, команда, яка дотримується продуктового майндсету, зазвичай більш самоорганізована. Це усуває потребу в додатковому управлінні та зменшує витрати.
-
5
Покращення комунікації. Маючи продуктовий майндсет, ви добре розумієте цілі та пріоритети на рівні команди і у взаємодії з клієнтів. Це спрощує інтеграцію нових учасників процесу. Тепер не лише проєктний менеджер володіє всією інформацією про вектор розвитку – всі члени команди на одній хвилі й рухаються в одному напрямку.
-
6
Підвищення морального духу команди. Продуктовий майндсет дає членам команди більше сил і почуття включеності в проєкт. Ми помітили, що мотивація та задоволення від роботи помітно зросли в Linkup Studio протягом останніх двох років. Співробітники стали довше працювати в нашій компанії. Це свідчить про те, що вони цінують такий підхід.
Чим відрізняється продуктовий майндсет від проєктного підходу
У 2020 році McKinsey & Company провели закрите дослідження The Business Value of Design і дійшли приголомшливого висновку: компанії, які мають продуктовий майндсет, у 3,5 раза частіше отримують фінансові результати вище середнього, аніж ті, які «застрягли» у проєктному мисленні. Однак попри такі промовисті цифри багато компаній все ще дотримуються проєктного підходу.
Отже, у чому різниця? Проєктний підхід передбачає встановлення чіткого старту та фінішу. Увага часто зосереджена на завданнях, термінах і бюджетах, а не на тому, що потрібно користувачам. Цей підхід зазвичай є жорстким, команди мають дотримуватися початкових планів, навіть коли виникають нові вимоги або змінюються ринкові умови. По суті, тут є три основні елементи: терміни, бюджет та обсяг.
У Linkup Studio ми змінили підхід і взяли за основу продуктовий майндсет. Для нас це означає створення цінності для користувачів і бізнесу. Ми перестали користуватися таким поняттям, як «завершення проєкту». Тепер ми сприймаємо кожен продукт або послугу як живий організм, який розвивається і пристосовується до змінних потреб ринку. Ми прагнемо до ітеративного вдосконалення і регулярно повертаємося, щоб збирати відгуки користувачів і коригувати свої дії. Цей підхід зробив нашу команду більш гнучкою і здатною швидко реагувати на ринкові зміни. Ми навіть оновили слоган бренду, щоб показати цю зміну. Він звучить так: «Результат, який має значення».
Ось так думають команди та спеціалісти з продуктовим майндсетом:

Щоб показати різницю між проєктним підходом і продуктовим майндсетом, порівняймо їх:

Зміна майндсету суттєво вплинула на наші показники. Зокрема, ми зросли на 192,5% між 2021 та 2022 роками. Понад те, завдяки цьому ми потрапили до списку «100 світових компаній з найшвидшими темпами розвитку у світі» за версією Clutch.co.
Як інтегрувати новий менталітет для ефективної роботи команди
Коли ми дослідили, що таке продуктовий майндсет і чому варто його впроваджувати, перейдімо до практичних кроків, які допоможуть вам застосувати цей підхід у себе.
Крок 1: Проведіть рефлексію щодо типу мислення вашої команди
Визначте, хто з членів команди має аналітичне мислення, а хто більш творче, і розподіляйте завдання відповідно до цього. Так, до розробки банкових застосунків краще залучати аналітиків, а до продуктів з «вільнішим», креативним дизайном – творчих осіб.
Коли спеціалісти працюють над завданнями, які співвідносяться з їхніми сильними сторонам, вони швидше знаходитимуть нестандартні рішення, залишатимуться мотивованими та максимально продуктивними.
Крок 2: Залучіть підтримку команди
Станьте завзятою особистістю і постійно навчайтеся, а також знайдіть ентузіастів у команді, які поділяють ваші цілі та зможуть надавати підтримку. Обмінюйтеся новими ідеями, інсайтами з ними. Регулярно обговорюйте виклики команди та способи їх подолання.
Заведіть звичку проводити регулярне командне навчання, а потім підтримуйте людей у спільному обміні досвідом з іншими спеціалістами.
Ви можете робити це через майстеркласи, зустрічі тощо. Наприклад, у Linkup Studio ми проводимо навчальні сесії протягом року, щоб кожен член команди продовжував професійно зростати. Двічі на місяць влаштовуємо творчі майстеркласи. Наприклад, заняття з Lego прокачують здатність команди бачити загальну картину і розробляти відповідні стратегії. А тренінги з комунікацій ще краще вчать чути одне одного і взаємодіяти.
Крок 3: Перейдіть до дій
Навчіть команду практично застосовувати продуктовий підхід. Дуже ефективно почати роботу над продуктом зі сценаріїв використання і детального вивчення історій користувачів. Люди мають розуміти, що результати їхньої роботи впливатимуть на повсякденне життя користувачів. У Linkup Studio стало звичкою постійно ставити питання «Чому, що це дасть?».
Наприклад, одного разу ми розробляли квіз-функцію для покращення вимови на платформі для перекладів. Ми виявили, що найчастіше користувачі грають у квізи, коли їдуть додому в метро. Вони часто тримаються за поручні однією рукою, а іншою використовують застосунок. За допомогою цього інсайту ми оптимізували розташування кнопок, додали офлайн-словники на той випадок, якщо інтернет в метро буде недоступним, і збільшили розмір шрифту для полегшення читання. Цей підхід, орієнтований на користувача, можна застосувати до будь-якої роботи в будь-якій галузі.
Щоб команда мала ширший погляд на свої завдання, одразу додавайте описи користувацьких історій і поставлених цілей під час планування наступних етапів розробки.
Крок 4: Працюйте разом і отримуйте зворотний зв’язок
Не варто недооцінювати силу командної роботи. Зробіть звичкою контактувати не лише зі своїми найближчими колегами, а й питати думки у людей поза проєктом. Так ви зможете обмінюватися різносторонніми ідеями. Чи, наприклад, брейнштормити з членами інших команд, щоб отримати свіжі погляди.
Сприймайте огляди та конструктивну критику як інструменти для вдосконалення своєї роботи. Я дуже рекомендую доносити команді, що зворотний зв'язок не є особистим нападом. Навчіть колег розглядати фідбек як можливість прокачатися в чомусь, досягти спільних цілей і показувати кращі результати. Це допоможе вибудувати довірливі відносити і створити культуру здорового зворотного зв’язку.
Крок 5: Оцініть прогрес команди
Перед початком проєкту цілком розумно встановити ключові показники ефективності (KPI) для команди. Працюючи на різних етапах, робіть паузи й періодично оцінюйте, як просуваються справи: чого ви досягли та що можна поліпшити.
Ці оцінки можуть базуватися на різних факторах, таких як NPS (Net Promoter Score), рівень досвідченості команди проєкту, відгуки від членів команди, відгуки від інших відділів, вимірювані результати від самого продукту і так далі.
Для огляду продуктивності команди найкраще використовувати комбінацію якісних і кількісних показників.
Крок 6: Об’єднайте продуктовий підхід і майндсет
У розробці продуктів надзвичайно важливо мати як структурований план, те, що називається «продуктовим підходом», так і тримати акцент на постійному удосконаленні та розумінні потреб користувачів, відомому як «продуктовий майндсет». Коли ви поєднуєте їх, то отримуєте класний рецепт для створення продукту, який не лише існуватиме, а й розвиватиметься.
Вплив продуктового майндсету в Linkup Studio
Судячи з відгуків, клієнти стали більше задоволені нашою командою, відколи ми взяли за основу продуктовий майндсет. Середній термін співпраці із замовниками збільшився з року до двох з половиною. Нас відзначали престижними нагородами, такими як Red Dot Design Awards, два роки поспіль, App of the Day від Apple тощо.
Щодо власне команди, то середній термін співпраці спеціалістів із компанією збільшився протягом останніх двох років. Показник втримання працівників досягнув приблизно 80%. Крім того, згідно з рейтингами DOU, провідної IT-платформи України, Linkup Studio входить до п’яти компаній-лідерів (категорія «81–200 спеціалістів») у галузі інформаційних технологій у країні. Усі ці позитивні зміни стали можливими після того, як ми взяли за основу продуктовий майндсет.
Я щиро бажаю вашій команді успіхів. Якщо у вас виникнуть питання, будь ласка, не соромтеся зв'язатися зі мною на LinkedIn.