Плани змінюються, а цінності залишаються: як ІТ-галузь прожила минулий рік і чого очікувати у 2023-му
Через війну, зміну тенденцій і стратегічних пріоритетів 2022 рік для ІТ-ринку видався складним, хоча без приємних див не обійшлося. Так, за 10 місяців 2022-го обсяг експорту комп'ютерних послуг становив $6 млрд, що на 10% більше у порівнянні з аналогічним періодом 2021-го, і це при тому, що кількість гравців зменшилася більш ніж удвічі. Тому я хочу розповісти про ключові моменти, що впливали на ІТ-індустрію (а отже, і на робочі процеси у Levi9 та інших компаніях), і спрогнозувати, куди віє вітер змін.
Ретроспектива ключових тенденцій на ринку ІТ
Попри шалену турбулентність і непередбачуваність майбутнього, ІТ-сектор залишився ключовим драйвером економічного зростання України. Загалом за 11 місяців 2022 року експорт послуг в Україні скоротився на 11% порівняно з аналогічним періодом 2021-го. Втрат зазнали чи не всі сектори, тоді як ІТ-індустрія єдина зростала та навіть збільшила обсяги експорту щодо 2021-го. На ІТ припадає 45% всього експорту послуг, а експортний дохід галузі навіть перевищив надходження від однієї з найприбутковіших експортноорієнтованих галузей — металів.
Гравців на ІТ-арені також поменшало — з 5 тис. підприємств у 2021-му до 2 тис. за підсумками 2022 року. Зокрема, на плаву не втрималися представники малого й середнього ІТ-бізнесу та стартапи. Вони не мали достатнього операційного резерву та не змогли поставити бізнес на нові рейки, а стартапам стало складніше підіймати нові раунди інвестицій.
Наприклад, венчурні інвестори більше зацікавлені в підтримці портфельних проєктів, аніж в пошуку нових, і вкладають кошти в продукти на більш пізніх стадіях розвитку. При цьому в розподілі активних ІТ-бізнесів України продуктових компаній все одно більшість — понад 74%, і вони малі, до 50 співробітників.
Зміни сталися не лише через повномасштабну війну та небажання інвесторів ризикувати — грошей в загальносвітовій економіці поменшало, адже завершився один із природних економічних циклів. І навіть до таких умов поки що вдається адаптовуватися.
Підписуйтеся на наші соцмережі
І ІТ, і решта українських компаній активно виходять на міжнародні ринки, відкривають там офіси. Більшість сконцентрувалася на відносно близьких і дружніх до України країнах. Так, до Польщі частково чи повністю релокувалося 40% компаній, до Німеччини — майже 15%. Український бізнес також обирає США, Португалію, Румунію та країни Балтії, і не лише для перенесення потужностей, але і як партнерів.
Як приклад, ми допомагаємо облаштувати робоче місце вдома: надаємо разовий home-office bonus, компенсуємо придбання статичних або портативних джерел електроенергії чи оплачуємо надання цих послуг, або ж даємо у користування EcoFlow чи бензиновий генератор. А для тих, хто може виїхати за кордон, але не хоче постійно залишатися там, до березня 2023 року є можливість тимчасово релокуватися до Гааги (Нідерланди), де компанія орендує апартаменти, щоб левінайнери могли комфортно жити та працювати.
Все поступово стабілізується, а іноземні партнери та інвестори все ж вбачають перспективи та потенціал для розвитку, а отже, вкладають в ІТ, e-commerce, фінтех, інші інноваційні індустрії та експортноорієнтовані галузі.
Що змінилося для Levi9 у 2022-му
Для нас рік минув під гаслом «Have the plan, but stay agile». Попередні стратегії розвитку бізнесу перестали працювати, тож ми в Levi9 мали змінювати курс. Якщо останні роки ми рухалися в бік архітектурної розробки, складних і цікавих проєктів, то зараз вирішили замислитися над створенням інших конкурентних переваг і шукати нові вектори розвитку. При цьому за будь-яких змін наші цінності, зокрема увага до потреб і інтересів команди, професіоналізм і інноваційність, залишаються сталими.
Ще з 2021 року ми сфокусувалися на поглибленні знань у бізнес-доменах, де працюють наші клієнти. Обрали декілька напрямів, де маємо глибшу експертизу й більше досвіду та працюємо над систематизацією та покращенням цих знань. Плануємо й надалі розвивати бізнес-домени, щоб покращити сервіси, що вже надаємо, та стати ще привабливішими для потенційних клієнтів.
Звичайно, в перші тижні повномасштабного вторгнення ми всі зусилля кинули на безпеку команди. Левінайнери могли зупинитися в офісі у Львові, який ми обладнали у тимчасовий «шелтер», або релокуватися за кордон — обрати країну самостійно чи, наприклад, переїхати до Румунії чи Нідерландів, де розташовані офіси компанії.
Як і в більшості ІТ-компаній, операційна діяльність була переведена на гібридний формат ще під час пандемії COVID-19, тож налаштувати віддалену підтримку команди та офісів було нескладно. А оскільки ескалація конфлікту з росією почалася ще задовго до їхнього нападу, ми з головним офісом розробили декілька планів дій на випадок непередбачуваних подій. Більшість із них спрацювала, і це допомогло відносно швидко відновити процеси.
Трохи перевели дихання, увійшли в майже нормальний ритм роботи і перед нами постало інше завдання — переконати наявних клієнтів, що можна далі працювати з українськими розробниками, а нових — що співпрацювати з Україною цілком безпечно. Залучати новий бізнес було складно, адже компанії не хочуть стрибати з місця в кар'єр, як-то кажуть: вони бояться ризикувати, не знаючи стилю роботи команди.
Тож, за моєю суб'єктивною оцінкою, реалізувати ці плани вдалося на третину. Натомість із замовниками, що вже мали досвід роботи з нами, вести перемовини було простіше. Вони були лояльні до компанії, довіряли нашій професійності та розуміли, що якість послуг залишатиметься високою. Всі наявні клієнти продовжили співпрацю, і в цьому велика заслуга левінайнерів.
Куди віє вітер: тенденції, що будуть в IT у 2023 році
У 2023-му не варто очікувати шаленого зростання ІТ-галузі, припливу інвестицій та буму стартапів. Рік буде складним, зокрема, для компаній, що мають проблеми з кешфлоу. Гроші стануть дорожчими, тож інвестори «завмруть» на час рецесії, яка ще не почалася, і зважатимуть на більше чинників. Багато клієнтів почнуть скорочувати витрати та заморожувати рекрутмент, і це помітно: згідно з аналітикою Djinni, у січні кандидатів було в 9 разів більше, ніж відкритих ІТ-позицій.
Труднощі можуть виникнути і в компаніях, де не все добре з фінансовим плануванням чи які не мають «подушки». Водночас ІТ-компанії, що підготувалися до потенційної кризи та загалом усвідомлюють, що завжди варто мати «план Б», швидко приймати та впроваджувати зміни, матимуть базу для потужного зростання у майбутньому.
Український ІТ-бізнес також буде повертатися до України. Щонайбільше понад 40% компаній хочуть нарощувати інвестиції в Україну. І це свідчить про те, що майбутнє українського ІТ позитивне: ми щодня доводимо, що українці незламні, готові до боротьби та показують гідні результати за будь-яких умов.