Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Плани змінюються, а цінності залишаються: як ІТ-галузь прожила минулий рік і чого очікувати у 2023-му

Валентин Коряко
Валентин Коряко Delivery Center Director, Levi9 Ukraine
31 січня 2023 8 хвилин читання

Через війну, зміну тенденцій і стратегічних пріоритетів 2022 рік для ІТ-ринку видався складним, хоча без приємних див не обійшлося. Так, за 10 місяців 2022-го обсяг експорту комп'ютерних послуг становив $6 млрд, що на 10% більше у порівнянні з аналогічним періодом 2021-го, і це при тому, що кількість гравців зменшилася більш ніж удвічі. Тому я хочу розповісти про ключові моменти, що впливали на ІТ-індустрію (а отже, і на робочі процеси у Levi9 та інших компаніях), і спрогнозувати, куди віє вітер змін. 

Ретроспектива ключових тенденцій на ринку ІТ

Попри шалену турбулентність і непередбачуваність майбутнього, ІТ-сектор залишився ключовим драйвером економічного зростання України. Загалом за 11 місяців 2022 року експорт послуг в Україні скоротився на 11% порівняно з аналогічним періодом 2021-го. Втрат зазнали чи не всі сектори, тоді як ІТ-індустрія єдина зростала та навіть збільшила обсяги експорту щодо 2021-го. На ІТ припадає 45% всього експорту послуг, а експортний дохід галузі навіть перевищив надходження від однієї з найприбутковіших експортноорієнтованих галузей — металів. 

Досі не можна стверджувати, що війна не вплинула на роботу ІТ-сектору. Компанії мали перебудовувати процеси, іноді навіть створювати їх з нуля та вчитися працювати за нових умов. Настала нова реальність, і, крім структурних перебудов, гравці мали підлаштовуватися під загальні зміни на ринку праці та готуватися до очікуваної глобальної рецесії.

Гравців на ІТ-арені також поменшало — з 5 тис. підприємств у 2021-му до 2 тис. за підсумками 2022 року. Зокрема, на плаву не втрималися представники малого й середнього ІТ-бізнесу та стартапи. Вони не мали достатнього операційного резерву та не змогли поставити бізнес на нові рейки, а стартапам стало складніше підіймати нові раунди інвестицій.

Наприклад, венчурні інвестори більше зацікавлені в підтримці портфельних проєктів, аніж в пошуку нових, і вкладають кошти в продукти на більш пізніх стадіях розвитку. При цьому в розподілі активних ІТ-бізнесів України продуктових компаній все одно більшість —  понад 74%, і вони малі, до 50 співробітників. 

Зміни сталися не лише через повномасштабну війну та небажання інвесторів ризикувати — грошей в загальносвітовій економіці поменшало, адже завершився один із природних економічних циклів. І навіть до таких умов поки що вдається адаптовуватися.

І ІТ, і решта українських компаній активно виходять на міжнародні ринки, відкривають там офіси. Більшість сконцентрувалася на відносно близьких і дружніх до України країнах. Так, до Польщі частково чи повністю релокувалося 40% компаній, до Німеччини — майже 15%. Український бізнес також обирає США, Португалію, Румунію та країни Балтії, і не лише для перенесення потужностей, але і як партнерів. 

Український бізнес, окрім як підтримувати економічну потужність та армію, має спонукати спеціалістів розвивати продукти та власні компетенції у своїй країні. Для цього їм потрібно створити комфортні умови для роботи в Україні та за її межами, до чого ми у Levi9 також докладаємо максимум зусиль.

Як приклад, ми допомагаємо облаштувати робоче місце вдома: надаємо разовий home-office bonus, компенсуємо придбання статичних або портативних джерел електроенергії чи оплачуємо надання цих послуг, або ж даємо у користування EcoFlow чи бензиновий генератор. А для тих, хто може виїхати за кордон, але не хоче постійно залишатися там, до березня 2023 року є можливість тимчасово релокуватися до Гааги (Нідерланди), де компанія орендує апартаменти, щоб левінайнери могли комфортно жити та працювати.

Все поступово стабілізується, а іноземні партнери та інвестори все ж вбачають перспективи та потенціал для розвитку, а отже, вкладають в ІТ, e-commerce, фінтех, інші інноваційні індустрії та експортноорієнтовані галузі.  

Що змінилося для Levi9 у 2022-му

Для нас рік минув під гаслом «Have the plan, but stay agile». Попередні стратегії розвитку бізнесу перестали працювати, тож ми в Levi9 мали змінювати курс. Якщо останні роки ми рухалися в бік архітектурної розробки, складних і цікавих проєктів, то зараз вирішили замислитися над створенням інших конкурентних переваг і шукати нові вектори розвитку. При цьому за будь-яких змін наші цінності, зокрема увага до потреб і інтересів команди, професіоналізм і інноваційність, залишаються сталими. 

Ще з 2021 року ми сфокусувалися на поглибленні знань у бізнес-доменах, де працюють наші клієнти. Обрали декілька напрямів, де маємо глибшу експертизу й більше досвіду та працюємо над систематизацією та покращенням цих знань. Плануємо й надалі розвивати бізнес-домени, щоб покращити сервіси, що вже надаємо, та стати ще привабливішими для потенційних клієнтів. 

Звичайно, в перші тижні повномасштабного вторгнення ми всі зусилля кинули на безпеку команди. Левінайнери могли зупинитися в офісі у Львові, який ми обладнали у тимчасовий «шелтер», або релокуватися за кордон — обрати країну самостійно чи, наприклад, переїхати до Румунії чи Нідерландів, де розташовані офіси компанії.

Як і в більшості ІТ-компаній, операційна діяльність була переведена на гібридний формат ще під час пандемії COVID-19, тож налаштувати віддалену підтримку команди та офісів було нескладно. А оскільки ескалація конфлікту з росією почалася ще задовго до їхнього нападу, ми з головним офісом розробили декілька планів дій на випадок непередбачуваних подій. Більшість із них спрацювала, і це допомогло відносно швидко відновити процеси.

Трохи перевели дихання, увійшли в майже нормальний ритм роботи і перед нами постало інше завдання — переконати наявних клієнтів, що можна далі працювати з українськими розробниками, а нових — що співпрацювати з Україною цілком безпечно. Залучати новий бізнес було складно, адже компанії не хочуть стрибати з місця в кар'єр, як-то кажуть: вони бояться ризикувати, не знаючи стилю роботи команди.

Тож, за моєю суб'єктивною оцінкою, реалізувати ці плани вдалося на третину. Натомість із замовниками, що вже мали досвід роботи з нами, вести перемовини було простіше. Вони були лояльні до компанії, довіряли нашій професійності та розуміли, що якість послуг залишатиметься високою. Всі наявні клієнти продовжили співпрацю, і в цьому велика заслуга левінайнерів.

Здебільшого вже через тиждень після повномасштабного вторгнення вони повернулися до роботи, а ще через тиждень продуктивність команди становила 80% від довоєнної. Це заспокоїло клієнтів і дало впевненість у хорошому результаті. 

Куди віє вітер: тенденції, що будуть в IT у 2023 році

У 2023-му не варто очікувати шаленого зростання ІТ-галузі, припливу інвестицій та буму стартапів. Рік буде складним, зокрема, для компаній, що мають проблеми з кешфлоу. Гроші стануть дорожчими, тож інвестори «завмруть» на час рецесії, яка ще не почалася, і зважатимуть на більше чинників. Багато клієнтів почнуть скорочувати витрати та заморожувати рекрутмент, і це помітно: згідно з аналітикою Djinni, у січні кандидатів було в 9 разів більше, ніж відкритих ІТ-позицій.

Труднощі можуть виникнути і в компаніях, де не все добре з фінансовим плануванням чи які не мають «подушки». Водночас ІТ-компанії, що підготувалися до потенційної кризи та загалом усвідомлюють, що завжди варто мати «план Б», швидко приймати та впроваджувати зміни, матимуть базу для потужного зростання у майбутньому. 

Український ІТ-бізнес також буде повертатися до України. Щонайбільше понад 40% компаній хочуть нарощувати інвестиції в Україну. І це свідчить про те, що майбутнє українського ІТ позитивне: ми щодня доводимо, що українці незламні, готові до боротьби та показують гідні результати за будь-яких умов. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Методи безпеки від Віталіка Бутеріна: як захиститися від дипфейків?

Владислав Гринів 10 годин тому

Розгадка методу McKinsey: посібник із розв’язання проблем для продакт-менеджерів

Владислав Миронович 11 годин тому

Резиденти Дія.City призначили правління свого об’єднання

Юлія Мирська 15 годин тому

Як кристалізувати досвід n-річної компанії та зробити ребрендинг в IT, щоб це спрацювало: кейс I AM IDEA та expla

Владислав Миронович 19 лютого 2024 17:00

Як змінилося сприйняття криптовалюти бізнесом в Україні за останні п’ять років

Вадим Груша 19 лютого 2024 13:20