Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Катерина Венжик
Катерина Венжик
25 січня 2023 8 хвилин читання

«Пік підключень до нашої мережі припав на день, коли росія випустила по Україні сотню ракет». Як працює «Київстар» в умовах війни

Президент компанії «Київстар» Олександр Комаров у межах КМЕФ розповів SPEKA, як компанія готувалася до великої війни, що робила, аби зберегти інфраструктуру і зберігати звʼязок у зонах бойових дій і навіть на окупованих територіях. 

SPEKA публікує коротке інтервʼю з Комаровим. 

На відміну від невеликих виробництв «Київстар» не міг провести релокацію або призупинити діяльність. Як ви змінювали підхід до роботи і забезпечували захист співробітників?

«Київстар» почав готувати мережу до роботи в умовах можливих воєнних дій у листопаді 2021 року. Бізнес-аналітики компанії пропонували сценарії можливого розвитку подій, і на базі цього готували «карти» першочергових дій. Ми врахували те, що сервіси компанії консолідувалися роками й були сконцентровані переважно у кількох містах-мільйонниках, які у випадку агресії могли стати найпершими цілями окупанта. 

ІТ-фахівці разом із технічною дирекцією активно працювали над варіантами змін і забезпечили географічне резервування ключових сервісів на заході України. План налічував безліч технологічних, організаційних, закупівельних, логістичних, адміністративних та інших заходів. Усі вони були необхідні для виконання проєкту і залежали від умов реалізації, наявності обладнання та залученості фахівців у інших проєктах.  

Від січня 2022 року ми резервували додаткові канали зв'язку, робили бекапи інформаційних баз, переносили критично важливе обладнання і склади у більш «безпечні» регіони. 

Нам вдалося розробити і побудувати новий технологічний майданчик в одному з міст на заході України для безперебійної роботи послуг і ведення бізнесу, а також зарезервувати у безпечних регіонах вузлові базові станції мобільного звʼязку, які здійснюють маршрутизацію трафіку по всій Україні

Цей етап роботи компанія реалізувала у рекордно короткий строк — менш ніж за шість місяців. Це дозволило знизити ризики втрати працездатності інфраструктури під час повномасштабного вторгнення росії, а отже, зберегти бізнес компанії та зв'язок для наших абонентів.

У фокусі нашої турботи також організація безпечної роботи для співробітників. На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну понад 80% наших співробітників працювали у режимі домашнього офісу. Але ми також готувалися до того, що людям доведеться терміново виїжджати з небезпечних місць. Тому в 10 офісах «Київстар» на заході України влаштували пункти прийому переселенців. Там були облаштовані місця для спання, харчування, гігієнічних процедур, роботи, відпочинку. За час війни наші офіси стали новою домівкою для майже 900 людей — наших співробітників і їхніх родин. Загалом на підтримку персоналу в 2022 році витрачено 411 млн грн — це матеріальна підтримка всього колективу впродовж перших місяців війни, допомога з релокації співробітників, які виїжджали з небезпечних регіонів, часткова компенсація за оренду житла переміщеним співробітникам,  підтримка колег, які втратили житло внаслідок війни, тощо.

Ми утримали наш бізнес, продовжуємо надавати надважливі для людей послуги звʼязку і допомагаємо Україні наближати перемогу

Так, «Київстар» виділив 300 млн грн на відновлення цифрової інфраструктури України у межах тих завдань, які визначив президент у програмі United24

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також компанія профінансувала закупівлю нового технологічного обладнання для кіберзахисту і посилення кібербезпеки України. Це обладнання передали УДЦР.

Загалом від початку війни ми надали понад 130 млн грн допомоги на гуманітарні потреби ЗСУ, біженців, людей, що потребують лікування. А також надали абонентам безкоштовних послуг і бонусів на суму 577 млн грн. 

«Київстар» в умовах війни продовжує розвивати нові технології. Зокрема, від лютого до листопада 2022 року побудували 470 нових базових станцій для 4G звʼязку, а 6400 базових станцій модернізували. 

Також ми продовжуємо відбудовувати зруйновані агресором базові станції. За 9 місяців 2022 року капітальні витрати «Київстар» на відбудову і розвиток мережі становили 3,5 млрд грн.

Яким чином «Київстар» вдалося не переривати надання послуг навіть під час активних боїв (а інколи і окупації території)?

По-перше, ми готувалися до роботи у кризовій ситуації і змогли завчасно закрити вразливі ланки інфраструктури. Завдяки цьому понад 80% мережі «Київстар» працює у звичному режимі.

Ми перебудували всі управлінські процеси у компанії, збільшили ліміти повноважень керівників напрямів. Тобто коли на місцях потрібно ухвалювати оперативні рішення, це можуть робити менеджери, не чекаючи, поки ініціатива пройде всі формальні етапи погодження. Зараз керівники відділів можуть самостійно ухвалювати рішення щодо майже 80% ініціатив.

«Київстар» консолідує зусилля з колегами з інших телекомкомпаній, з регулятором і керівництвом галузі. Так, завдяки спільним зусиллям усього ринку вдалося у дуже короткий термін запустити послугу національного роумінгу. Тобто якщо мережа одного з телекомоператорів є недоступною, абоненти можуть обирати інші мережі, які працюють. Щодня у мережі «Київстар» реєструється 400-500 тис. абонентів інших мобільних операторів. А пік підключень до нашої мережі був 16 листопада, коли росія випустила по Україні сотню ракет. Цього дня у мережі «Київстар» зареєструвався майже 1 млн абонентів інших операторів.

Нам допомагають зарубіжні вендори, телекомоператори інших країн. Ми відчуваємо величезну підтримку світової професійної спільноти. Від наших постачальників обладнання ми отримуємо суттєві знижки, а наші замовлення виконують у першу чергу. Ми знаходимо повне розуміння із зарубіжними телекомоператорами, що дозволило нам знизити вартість послуг у роумінгу. У 30 країнах наші абоненти отримують послуги у роумінгу за тими самими тарифами, що й в Україні.  

Не менш важливим є професіоналізм і патріотичний настрій наших співробітників. Це найважливіший чинник, який тримає нашу мережу.

Маємо багато прикладів, коли інженери «Київстар» працюють з ризиком для життя, відновлюючи пошкоджені агресором базові станції. 

Зокрема, у Чернігові, який на початку війни був довгий час під інтенсивними обстрілами, без електроенергії, працювали 10 базових станцій мобільного зв'язку «Київстар». Наші співробітники у проміжках між обстрілами доставляли дизпальне для генераторів, ремонтували пошкоджене обладнання. 

Пошкоджена інфраструктура Київстар, фото – Facebook Олександра Комарова

У Маріуполі, який нищили російські загарбники, працювала єдина на все місто базова станція «Київстар». Ця базова станція була облаштована на території офісу «Київстар», а чотири наших співробітники  майже місяць підтримували її роботу.  

Уявімо, що війна тільки має розпочатися. Що б ви насамперед зробили? Можливо, щось і було зроблено?

Ми врахували майже все і зробили все, що могли, у межах наших компетенцій, захистили телекоммережу і сервіси. Але є ситуації, де ми залежимо від функціонування інших бізнесів. Це, зокрема, енергетична інфраструктура.

Зараз до «енергетичного фронту» прикута увага всієї країни, оскільки без світла жодне виробництво працювати не зможе, і мережі мобільного зв'язку тут не виняток. Українські енергетики стикаються з безпрецедентними викликами, вони справжні герої.

Генератори Київстар, фото – Facebook Олександра Комарова

Також долаємо наслідки блекаутів. Усі критичні складові телекомінфраструктури мають альтернативне живлення — від стаціонарних дизель-генераторів. У нас також є велика кількість «мобільних» дизель-генераторів, які ми використовуємо для базових станцій у різних регіонах. Але зараз їх не вистачає, ми купуємо додаткові генератори

На жаль, підключити до генераторів усі базові станції технічно неможливо. Для прикладу: у «Київстар» 13,5 тис. технологічних майданчиків, де розташовані базові станції, які працюють за різними технологіями. Більшість базових станцій не має технічних можливостей для підключення генераторів, оскільки розташовані на дахах будівель, на мостових опорах. 

Тому ми знайшли інше рішення — встановлення на базових станціях акумуляторних батарей з тривалим часом роботи. Процес заміни акумуляторів вже  розпочався, і це вже дозволило нам покращити ситуацію із мобільним зв'язком та інтернетом під час блекаутів. Ворогу не вдасться знищити зв'язок України.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Київстар» планує у 2025 році встановити понад 1000 генераторів і 52 тис. акумуляторів для мережі

Кіра Іванова 15 січня 2025 14:53

Військові рф вбивають самі себе на полі бою: скільки випадків зафіксовано

Владислав Паливода 15 січня 2025 09:43

Кар’єра в IT: що змінилось для початківців у 2024-му

Вікторія Рудзінська 14 січня 2025 21:00

Українські військові відбили штурм солдатів КНДР: скільки ліквідували північнокорейців

Владислав Паливода 14 січня 2025 13:14

Велика Британія надалі допомагатиме Україні у війні проти росії: деталі

Владислав Паливода 14 січня 2025 11:10