Підсумки 2022-го: як українські бізнеси адаптувалися в умовах війни та чим житиме ринок праці наступного року
Складний та стресовий рік добігає кінця. Українські компанії, що змогли адаптуватися після повномасштабного вторгнення, будують стратегії на наступний рік з урахуванням будь-якого сценарію. Бути на 100% впевненим у майбутньому наразі неможливо, проте бізнес вірить, що виклики 2023 року зможе здолати так само сміливо та впевнено, як і в 2022.
Поділюся власними інсайтами цього року і спробую спрогнозувати, що чекатиме українську HR сферу у 2023 році. Одразу зазначу, що підсумки досить контрастні.
Нестабільність ринку праці у 2022 році
Протягом усього року ми моніторили ситуацію на ринку праці. Боротьба з першим шоком та панікою створила масштабну кризу у багатьох компаніях і, на жаль, не всі змогли адаптуватися та повернутися до нормальної діяльності. Звичайно, це спричинило негативні наслідки для української економіки. За даними МОП, понад 5 млн українців втратили роботу. А за оцінками Нацбанку, заробітна плата знизилася на 25-50%.
Проте, це картина початку війни, далі ситуація трохи поліпшилися. Але тільки в тих компаніях, які пристосувалися до нових реалій та продовжили працювати: хтось перевів бізнес у більш безпечні регіони, хтось перейшов повністю на віддалену роботу, хтось почав розширювати географію та шукати клієнтів за кордоном.
Розвиток антикризового менеджменту за короткий проміжок часу
Попри невтішну картину на першому етапі, все ж маємо і позитивні результати. Такі, як розвиток антикризового менеджменту. Швидке ситуативне реагування на виклики вивели нас, українців, на новий рівень. Ми у Cosmolot за час війни не звільнили жодного співробітника. Бо люди для нас — це пріоритет номер один. В перший день війни ми перевели співробітниками певні суми на рахунки, бо розуміли, що хтось наважився на релокейт, у когось в сім'ї скоротили родичів тощо. Щоб запобігти скорочення штату, ми заморозили відкриті вакансії до квітня та на деякий час прибрали навчання за рахунок компанії, бо цей бенефіт був не на часі.
Осінь і початок зими 2022 року принесла Україні нові тяжкі випробування. Перебої з електропостачанням ускладнюють роботу всіх бізнесів. У Cosmolot ми завчасно пропрацювали декілька варіантів: тому на початку листопада забезпечили команду мобільними роутерами та павер бенками, а також організували релокейт на захід України. Проте робити підсумок щодо ринку праці саме в контексті проблем з енергетикою, які виникли зараз, поки зарано. Більшість компаній ще у процесі адаптації. Як це вплине на загальну картину, побачимо згодом.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Цінності, якими керуються компанії під час війни
Позитивними змінами я також вважаю розвиток соціальної відповідальності українського бізнесу та дотримання цінностей у компаніях. У темні часи особливо яскраво видно позицію роботодавця до співробітників і позицію бренда у суспільстві.
Тому за цей рік набула розвитку тенденція турботи про співробітників. Програми ментального здоров'я — гарний приклад такої тенденції. Наприклад, Cosmolot співпрацює з чотирма психологами на аутсорсі. Кожен співробітник може безкоштовно звернутися по допомогу до фахівця. Спочатку цим бенефітом користувалися обережно, для людей це було незвично. Але згодом ця опція стала затребуваною серед команди. Тим паче, що спілкування з професіоналом дійсно допомагає вирівняти емоційний стан та почувати себе краще.
Позиція компанії у суспільстві під час війни
Позиція компанії у суспільстві має нести відповідальний характер. По-перше, це важливо для країни та її подальшого розвитку. По-друге, це портрет роботодавця. Людям набагато приємніше працювати у компанії, якою вони пишаються.
Український бізнес не стоїть осторонь проблем воєнного часу, а навпаки є активним гравцем економічного фронту. Тенденція благодійності не буде спадати до самої перемоги, в цьому я впевнена. Донати, спонсорство, фінансування фондів та опіка над батальйонами — все це буде важливою складовою українського громадянського суспільства у 2023 році.
Cosmolot цього року перерахував на допомогу ЗСУ понад 15 млн грн. Крім того, серед наших співробітників чимало волонтерів, яких ми фінансово підтримуємо та допомогаємо з придбанням еквіпменту для батальйонів, в яких служать родичі та рідні наших співробітників.
Що очікувати від 2023 року
Яким буде наступний 2023 рік? В цілому позитивні тенденції, що народилися у 2022 році будуть продовжуватися та розвиватися. Крім того додадуться нові:
- Побудова корпоративної культури
Комфортні умови для співробітників це не тільки вчасна зарплата та нормований графік. Команда має вищі результати, коли відчуває себе спільнотою однодумців, коли є почуття єдності. Це реально створити. Наприклад, за допомогою бенефітів, що націлені на розвиток культури, обізнаності та свідомості: курси української мови, тематичні семінари, лекції з історії тощо. Українці дедалі більше цікавляться власними традиціями та культурою, тож класно мати можливість легко дізнаватись щось цікаве та нове разом з колегами.
- Впровадження ефективних концепцій роботи
Наприклад, тенденція Work-Life Blend ідеально підходить під сучасні реалії. Вона дозволяє співробітнику гармонійно розпоряджатися своїм часом. Ця тенденція особливо актуальна для українців зараз, коли ми маємо непередбачувані умови: повітряні тривоги, екстрені відключення електроенергії та проблеми зі зв'язком.
- Увага кандидатів до позиції компанії
Вже зараз для співробітників важливим є те, як компанія ставиться до правил безпеки, чи надає усе необхідне для роботи, особливо, коли відсутня електроенергія. Звичайно, важливим є чи співпрацює компанія з рашистами та їх сателітами та як саме допомагає країні під час війни. З часом ці критерії при виборі роботодавця будуть відігравати ще більшу роль.