Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

До чого призводить «автовіталізація» і що таке «індекс Монатика». Три факапи CТO Uklon Віталія Дятленка

20 лютого 2022 9 хвилин читання

17 лютого у UNIT.City відбувся івент ІТ FuckUp Night, який проводила Європейська асоціація програмної інженерії (EASE). Серед підприємців, які розповідали про власні фейли та уроки, був CТO компанії Uklon Віталій Дятленко. SPEKA переповідає три історії з виступу підприємця.

Сьогодні Uklon — це понад 500 працівників, майже 200 IT-спеціалістів, 27 міст в Україні і одне за кордоном — нещодавно ми запустилися у Кишиневі. Цього року плануємо подальшу експансію. 

Щороку ми проводимо зустріч із співзасновниками, на якій обговорюємо факапи року. За 11 років матеріалу назбиралося б на енциклопедію. Факапи — це дорого, боляче і страшно, але вони дають дійсно цінний досвід. Розповім три історії, які трапилися на різних етапах розвитку компанії. 

«Мені розповіли, що на Uklon можна їздити безкоштовно»

2016 рік. На наш ринок, де був лише Uklon та диспетчерські служби таксі, почали виходити глобальні гравці — Uber, Yandex, Bolt, Hoppin… Одразу стало спекотно, з'явилася мотивація рухатися. 

Ми почали вивчати конкурентів, особливо компанії-єдинороги із великим бюджетом. Я знайшов інформацію про те, що топи Uber вважають реферальні програми найкращим каналом залучення аудиторії. З цією ідеєю я прийшов до своєї команди і сказав: «Ось ми запустили промокоди, давайте зробимо рефералку щось на зразок „Приведи друга та отримай знижку“. Ми сіли кодити це рішення і на свій хлопський розум спробували продумати усі сценарії, як клієнти будуть цим користуватися. Очевидно, ми слабо пропрацювали ці питання, адже негативні наслідки були миттєвими. 

Якось моя дружина каже: «Друзі розповіли, що можна безкоштовно їздити в Uklon. Береш дві сімкарти, сам собі скидуєш промокод — і поїхав». 

CTO Uklon Віталій Дятленко CTO Uklon Віталій Дятленко

Я одразу сів дивитися, що відбувається з нашою реферальною програмою. Бо на перший погляд все було гаразд: приходили нові клієнти, кількість замовлень зростала, на графіках все було добре. Я вивчав нашу базу даних до самого ранку і нарешті збагнув. За викликами та мапами я знайшов хлопця, львівського студента, який організував на нашій реферальній програмі дуже хитру і не зовсім легальну схему. Фактично він працював як окрема диспетчерська служба, яка завдяки використанню і перепродажу промокодів щодня обкрадала нас на 10 тис. грн.

Я навіть знайшов цього хлопця у соціальних мережах, писав і телефонував йому, аби він повернув гроші. Цю ситуацію я не міг відпустити дуже довго. Через наше лояльне законодавство покарати його не вийшло, але ми як компанія дістали з цього важливі уроки.

Тепер перед тим, як щось запустити, ми дивимося на дані, розуміємо, куди рухаються клієнти, яка воронка, що ми хочемо від фічі, за якими метриками вона працює. І якщо бачимо якісь аномалії у фічі, то одразу її вимикаємо. Бо коли мільйон людей візьмуть у тебе по гривні за день, це коштуватиме тобі мільйон гривень щодня. Тому дуже уважно думайте над тим, що ви пропонуєте клієнтам і як ви потім обробляєте дані. Як показує практика, там, де є промо, хтось завжди спробує цим скористатися.

Як «автовіталізація» призвела до несподіваних «премій» для водіїв Uklon

Наступна історія пов'язана із лінощами підприємців. Думаю, у всіх було таке: «Зараз щось зробимо і запустимо, а про автоматизацію подумаємо згодом». У нашій компанії такі процеси називають «автовіталізація» — це буцімто автоматизовані процеси, якими насправді займається Віталік, тобто я.

Цей кейс демонструє, до чого може призвести «автовіталізація». Ви, мабуть, бачили наші забрендовані автомобілі. Це класний канал залучення клієнтів і водіїв, а також можливість познайомитися із новими партнерами. Щоби власники парків чи окремих автомобілів погоджувалися забрендувати свої автомобілі, ми платимо їм щомісячну премію. Цю фічу ми зробили нашвидкоруч і не повністю автоматизували. Наприкінці кожного місяця я мав заходити у нашу внутрішню систему і налаштовувати параметри, які на виході розподіляли суму з багатьма нулями між рахунками водіїв, які забрендували свої авто. І така «автовіталізація» досить довго працювала нормально. Проблем не було, цю кнопку не чіпав ніхто, крім мене, адже йшлося про мільйони гривень.

Якось у п'ятницю ввечері я пройшов у цьому інтерфейсі за всіма маленькими містами, де ми працюємо, і налаштував виплати місцевим водіям. Того вечора ми з дружиною вилітали на вихідні у Барселону. Я налаштував виплати для київських водіїв, натиснув кнопку, закрив ноутбук і поїхав в аеропорт. 

Ми летіли економкласом Ryanair з рюкзаками, в які навіть ноутбук не влазить. Виліт був о сьомій вечора, приземлились десь об 11 — я побачив купу пропущених дзвінків і «червоний» від нових повідомлень Slack. Виявилося, що у п'ятницю ввечері через навантаження «автовіталізація» дала збій. У Києві, де у нас найбільше забрендованих автомобілів, виплата пройшла з перебоями. Деякі наші партнери отримати дві чи навіть три місячні оплати одразу. А що роблять люди, коли раптом отримують дві-три зарплати? Біжать у банкомат знімати «премію».

А що я? Ніч суботи, у мене в руках лише мобільний телефон, фінансовий директор десь поїхав і не відповідає. Я підключаюся з телефону до свого робочого комп'ютера і починаю писати різні запити, аби зупинити виведення грошей. До самого ранку я сидів у телефоні, намагався заблокувати транзакції і повернути гроші. 

Значну частину зайвих виплат я все ж таки зміг зупинити. Проте багато водіїв устигли вивести і забрати свою «премію». Вони зрештою отримали певний мінус на баланс. Тим, хто хотів працювати далі з Uklon, довелося повернути гроші. Але були й такі, хто забрав ці гроші і пішов від нас. А я повернувся у понеділок до Києва трохи посивілим і без жодних вражень від Барселони. 

Того ж дня ми прибрали цю «автовіталізацію». Процес залишився, але тепер є кнопки, які не дозволять дублювати оплати. І щоразу відбувається верифікація, яка не дозволяє зарахувати на рахунки більше грошей, ніж має бути. Я цим більше не займаюся.

Тому урок такий: автоматизуйте все, що можна автоматизувати. «Автовіталізація», «автоандрієзація», «автомиколізація» — усе це не працює. 

«Індекс Монатика» і найдовші три години у житті CEO Uklon

Сьогодні ми обробляємо мільйони замовлень: далеко не кожен проєкт може похвалитися такою кількістю запитів і таким навантаженням. Десь три роки тому ми вирішили, що наші сервери в українському датацентрі не витримують  це навантаження. Особливо у п'ятницю ввечері чи на свята або коли у Києві концерт Монатика. У нашій компанії навіть є таке поняття, як «індекс Монатика» — показник високого навантаження на сервери через велику кількість викликів таксі.

Тож ми вирішили, що будемо переносити все у хмару й хоститися у великому та надійному європейському датацентрі. Це тривалий процес: ти починаєш розділяти все на шматки і поступово туди виносити, будувати інфраструктуру в хмарі і рухатися у світле майбутнє. Але щось у тебе все одно залишається «на землі».

Насправді я дуже люблю сніг, дощ і концерти Монатика. Не тому, що у такі моменти ми заробляємо більше грошей, а радше тому, що це дає змогу перевірити, наскільки надійно працює все те, що ти побудував у компанії. Це не тестування «у вакуумі», а перерівка реальними клієнтами.

Був ранок, у Києві пішов дощ. У певний момент наша серверна частина просто зникла — не пінгуєтсья, не продзвонюється, тикети не приймаються. Хлопці, які обслуговують датацентр, не беруть слухавку, а у нас там шматок продукту, який поєднує клієнтів і водіїв. Тобто сам застосунок працював, клієнти завалили його замовленнями, коефіцієнти злетіли до небес. Але водії не бачили цих замовлень, отже, ніхто нікуди не їхав.

Зрештою лише через якогось нідерландського депутата ми достукалися до нашого датацентру. Нам пояснили, що десь у Празі сантехніки ремонтували труби і пошкодили якийсь кабель. Дивно, адже нам обіцяли безперебійність і резервні сервери. Мабуть, резервні сервери теж залежали від того кабеля у Празі… А ми протягом трьох годин нічого не знали і сервіс не працював. Це були найдовші години мого життя. 

А висновок такий: треба дуже ретельно планувати, що і де ви розміщуєте, а ще – бути готовим до всього. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Доїхати за «БігМаком». Кількість поїздок до точок поблизу відкритих McDonald's зросла на 20-30% — дані Uklon

Юлія Даниленко 21 вересня 2022 16:32

Чому доступна вища освіта — це неякісна вища освіта. Колонка співзасновника і CTO Uklon Віталія Дятленка

Юлія Даниленко 3 вересня 2022 09:10

Альтернатива російській 1С: Дмитро Дубілет запустив новий сервіс для підприємців Navkolo

Євген Муджирі 1 вересня 2022 12:56

Як отримати грант на розвиток власного малого бізнесу. Досвід засновниці бренду Medovo Марії Григоришин

Олександр Тартачний 30 серпня 2022 15:30