Добірка книг про історію України до Дня Незалежності
З нагоди 33-ї річниці з дня проголошення Акту про незалежність України Speka підготувала добірку книг, щоб краще знати та розуміти історію своєї Батьківщини.
1. «Подолати минуле: глобальна історія України», Ярослав Грицак
Книга Ярослава Грицака «Подолати минуле: глобальна історія України» є амбітним дослідженням, яке охоплює 15 років роботи автора і фокусується на переосмисленні української історії. Професор Грицак розглядає минуле України крізь призму сучасності, намагаючись відповісти на головне запитання: «Якою має бути сучасна Україна?». Він закликає до відкритої дискусії, яка допоможе визначити спільні цінності і напрями розвитку для майбутнього країни. Книга зачіпає питання цінностей і відповідальності, що, на думку автора, мають бути основою для формування майбутнього суспільства.
2. «Україна. Теорія з грифом секретно», Володимир В’ятрович
Книга розкриває приховані сторінки історії України ХХ століття, базуючись на засекречених документах. Автор, ексдиректор архіву СБУ, розвінчує міфи про Степана Бандеру, радянський «бліцкриг» 1939 року, діяльність КДБ і останнього командира УПА. Особливу увагу приділено Голодомору, маніпуляціям з історією УПА, системі ГУЛАГу та вибуху на Чорнобильській АЕС. Книга дає новий погляд на важливі події минулого.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Читайте також: Топ книг про космос.
3. «За лаштунками імперії», Віра Агеєва
Ця книга досліджує українсько-російські відносини з українського погляду, зокрема те, як росія привласнювала чужі досягнення, намагаючись стерти українське минуле. Протягом століть українська література була речницею антиколоніального дискурсу, підважуючи імперські амбіції та утверджуючи власну культурну самодостатність. Від Котляревського до епохи модернізму та незалежної держави, українські письменники формували моделі ідентичності, що протистояли імперії. Віра Агеєва, літературознавиця і професорка НаУКМА, аналізує культурний процес як інструмент спротиву імперії та збереження національної пам’яті.
4. «Брама Європи», Сергій Плохій
Книга «Брама Європи» Сергія Плохія — важливе дослідження історії України. За своїм масштабом і науковою цінністю порівнюється з творами Грушевського.
Ця праця охоплює історію України від часів Геродота до сучасних подій на сході України. Автор доступно розповідає про розвиток нашої держави, акцентуючи увагу на українцях як головній демографічній і національній силі, що сформувала сучасну націю. Читач дізнається про ключові історичні моменти: варягів, боротьбу за незалежність, періоди кріпацтва, комуністичного терору, Голодомору, Другої світової війни та здобуття незалежності. «Брама Європи» є правдивою історією України, яка розкриває прагнення нашого народу та його боротьбу за свободу.
5. «За Перекопом є земля», Анастасія Левкова
Роман «За Перекопом є земля» розповідає про героїню, яка виросла у Криму і формувала свою українську ідентичність, попри радянське минуле родини. У книзі переплітаються кримськотатарська культура, українська історія та багатонаціональні традиції півострова. Сюжет охоплює події від 1990-х до окупації Криму в 2014 році. Роман базується на 200 інтерв'ю з кримчанами і розкриває складні родинні та історичні теми. Книга здобула визнання, увійшовши до списку найкращих книжок 2023 року за версією ПЕН.
Читайте також: Чому книги набули популярності, або У чому феномен буктоку.