Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Перспективні стартапи та новий нетворкінг: які виклики й тенденції чекають на ІТ-ринок

Тетяна Троян
Тетяна Троян
27 вересня 2022 7 хвилин читання

Повномасштабна війна показала, наскільки українці вміють гуртуватися перед викликами, і ІТ-сфера не стала винятком. Чи не у кожній країні наші фахівці сформували ІТ-ком'юніті для фахової допомоги одне одному й просто для спілкування, неформальних зустрічей і спільного дозвілля. Наприклад, була проведена серія зустрічей Charity Networking у різних країнах, масштабна ІТ-конференція NIX MultiConf і багато інших заходів.

IT в Україні: тренди, тенденції, прогнози IT в Україні: тренди, тенденції, прогнози

Ще однією нагодою отримати надважливі знайомства та підтримати колег буде найдовший у світі благодійний YouTube-подкаст про роботу та навчання в IT від онлайн-університету Dotli, який проведуть 28-30 вересня. Там ми говоритимемо, зокрема й про майбутнє ІТ-ринку, а поки що хочемо поділитися тенденціями у сфері, які виразно почали проявлятися від початку повномасштабного російського  вторгнення. Про це читайте у роздумах Анатолія Клепача, засновника та СЕО UA Tech Club, співзасновника та голови UA Tech Network, та Костянтина Романця, співзасновника PALITURKA.

Офлайн-комунікації: повернення та потреба

Пандемія спричинила розвиток онлайн-нетворкінгу. Закриті офіси й обмеженість у живому спілкуванні змусили людей стати більш активними в соцмережах, знайомитися онлайн і створювати свій бренд в інтернеті. Хоча Zoom та Google Meet закривають потребу в комунікації та не викликають жодного дискомфорту, але живе спілкування не замінять жодні технології. 

Нині помітним став тренд на повернення до офлайнової комунікації. Останні кілька місяців ми отримуємо все більше запитів на організацію зустрічей, бізнес-сніданків, неформальних мітапів саме в цьому форматі. Очевидно, людям не вистачає живого спілкування, вони знову відчувають потребу в ньому. Навіть у такий складний час українці не зупиняються та готові об'єднуватися та створювати нове.

Закордонний нетворкінг в онлайн-форматі 

Для наших громадян під час війни на новий рівень вийшов саме онлайн-нетворкінг. Наразі, через заборону виїзду за кордон для чоловіків, sale-напрямком у ІТ-компаніях усе більше займаються жінки. Але й у тих, хто залишається в Україні, є можливість відвідувати міжнародні конференції в онлайн-форматі чи створювати нові зв'язки через інтернет.

Хоча прийняттям рішень іноземних клієнтів керують все-таки побоювання та ризики, але підтримку та допомогу від них отримувати все одно можна. Завдяки тому, що Україну знає весь світ, комунікувати стало простіше. Новий формат нетворкінгу та «бренд українця» дав можливість отримувати допомогу із аудитом і дослідженням ринків за кордоном. Іноземці відкриті до діалогів і готові надавати підтримку. 

Українські стартапи та military

Помітним у цій сфері став запуск оборонного хакатону IDI Camp, співзасновником якого став Анатолій Маслов, один із резидентів UA Tech Club. Мета хакатону – створити інноваційні військові розробки, які матимуть практичну користь на фронті. Переможці отримають фінансову винагороду та зможуть реалізувати MVP із залученням державної підтримки та венчурних інвестицій. Для всіх учасників передбачена менторська підтримка та консультації військових, а також на хакатон запрошують потенційних інвесторів, які готові вкладати кошти в розвиток military-стартапів.

Ще однією помітною подією, яка зафіксувала активний рух України до модернізації оборонного сектору, стала розробка «квадрокоптерного міношукача» (Quadcopter Mines Detector).

Винахід розробив сімнадцятирічний українець Ігор Клименко, за що отримав нагороду $100 тис за вирішення глобальної проблеми наземних мін.

Крім того, він здобув стипендію 5 тис євро від фінської інвестиційної компанії «Ministry of Good Spirit» для мотивації та подальшої роботи над дроном.

Збільшення military-інвестицій серед закордонних партнерів

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, тренд на ІТ-технології для посилення безпеки спостерігається не лише в Україні. НАТО 30 червня оголосило про створення фонду на $1 млрд, який інвестуватиме в стартапи та фонди венчурного капіталу, які займаються розробкою ШІ, обробкою великих даних та автоматизацією. 

Велика Британія, зважаючи на ситуацію в Україні, виділила $100 млрд на розвиток ШІ для військових потреб. Міністерство оборони США запросило $874 млн на штучний інтелект на 2022 рік, адже американська армія переконана в необхідності розвитку таких технологій для посилення обороноздатності держави. Зважаючи на такі кроки урядів великих гравців, можна з упевненістю говорити, що потреба в продуктах і стартапах military-напрямку буде тільки зростати.

Які стартапи будуть конкурентоспроможними

Для створення конкурентоспроможного продукту ми визначили три головних моменти, яких варто дотримуватися:

  • Зрозуміти цінність стартапу й обов'язково пройти етап валідації ідеї. Навіть до війни ми б діяли за таким алгоритмом, адже вам проєкт може здаватися архіпотрібним, а ваша потенційна аудиторія проігнорує його. 
  • Завжди тримати в голові думку не лише про унікальність і незвичну ідею стартапу, а й про ті вигоди, які він надасть користувачам. Це забезпечить його конкурентоспроможність. 
  • Проаналізувати нові потреби держави та суспільства, які виникли в нових умовах. Наприклад, потреба в освітніх проєктах в онлайн форматі буде тільки зростати, тому тепер це ще більш перспективний напрямок.

Ідея нашої книжкової платформи PALITURKA також виникла з урахуванням цих трьох моментів. Українці все більше почали цікавитися своїм продуктом, вивчати та досліджувати себе як націю. При створенні нашого продукту ми це врахували. Наш проєкт спрямований на промоцію українськомовних книжок та читання загалом, тож за підпискою наші користувачі отримують доступ до всієї онлайн-бібліотеки. Ми передбачили вигоди для всіх, хто буде взаємодіяти з сервісом – видавців, авторів і читачів. Він цінний, «на часі» та має запит на ринку. 

Що буде з IT-ринком України

ІТ-галузь виявилася стресостійкою навіть під час війни, але деяких проблем зазнала й вона.

Небезпечні умови праці та можлива мобілізація — ризики, які впливають на рішення іноземних замовників підписувати контракти з українськими компаніями чи ні. Тому питання щодо збільшення продажів буде актуальним.

Найголовніше натепер — забезпечити майбутнє ІТ-галузі тут, в Україні, щоб після війни наші фахівці не шукали кращих можливостей за кордоном. Адже ІТ — це та галузь, яка є економічною опорою для всієї держави і майбутнього післявоєнного відновлення економіки. У теперішніх умовах індустрія продемонструвала всьому світу свій ефективний кризовий менеджмент, стійкість, згуртованість, соціальну відповідальність. Усе це потрібно зберегти й надалі.

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Британський стартап створив комп'ютерні ігри для собак, що запобігають деменції

Катерина Колонович 20 годин тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 22 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 4 грудня 2022 17:00

Правила work-life balance: бізнес, медитації та байдарки. Founder та СЕО Unicsoft Олексій Завгородній

Христина Коновалова 3 грудня 2022 11:03

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00