Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Період напіврозпаду: чому Half-Life стала однією з найкращих ігор в історії

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
20 листопада 2023 6 хвилин читання

19 листопада 1998 року відбувся реліз культової гри Half-Life, що стала засновницею одного з найупізнаваніших ігрових всесвітів та загалом суттєво вплинула на розвиток ігрової індустрії. У рубриці «SPEKотна дата» розповідаємо, чому ця гра стала популярною і чому її вважають однією з найкращих відеоігор навіть 25 років потому.

Як створювалася Half-Life

Засновниками серії Half-Life є Гейб Ньюелл та Майк Харрінгтон. На початку 90-х вони працювали у Microsoft, зокрема, Гейб Ньюелл працював над розробленням Windows 2.0 та Windows 3.11. Ці програмісти захоплювалися комп’ютерними іграми, але не бачили шляхів реалізації свого потенціалу у Microsoft, тож 1996 року вони заснували студію Valve і почали працювати над своїм першим проєктом, яким і став Half-Life.

Вони потребували сучасного ігрового рушія. Для цього використали Quake Engine, в який розробники вносили зміни відповідно до своїх потреб і який у 1997 році перетворився на Half-Life Engine.

Гра була готова на середину 1997 року, проте гравці сприйняли продукт вкрай негативно. Valve вирішила не вносити зміни у наявний проєкт, а витратила ще рік на перебудову рушія і розробила GoldSrc (що залишався на основі Quake Engine, але був модифікований), на якому й створила той Half-Life, що ми знаємо нині.

Valve продемонструвала оновлену гру на виставці E3 1998, заявивши, що продукт назавжди змінить відеоігри. Гравці та критики зустріли анонс дуже позитивно. Зрештою Half-Life вийшла на Windows 19 листопада 1998-го у Північній Америці та 27 листопада в ЄС. У листопаді 2001 року відбувся реліз на PlayStation 2, а у лютому 2013-го гра отримала офіційну підтримку платформ OS X та Linux.

Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life

Докладніше про створення Half-Life ви можете дізнатися з документального фільму, який підготувала Valve до 25-ї річниці гри.

Документальний фільм присвячений 25-річчю Half-Life

Чому Half-Life стала культовою грою

Одразу після релізу Half-Life отримала дуже позитивні відгуки гравців та найвищі оцінки від ігрової преси. Зокрема, гра має оцінку 94,28% від агрегатора GameRankings та  96/100 від Metacritic. 

Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life
Half-Life

Серед основних чинників, що надали Half-Life статус кульової гри, такі:

  • Інновації у геймдизайні. Half-Life впровадила новаторський підхід до розповіді ігрової історії. Граючи за науковця Гордона Фрімена, гравець максимально уподібнюється до ігрового персонажа, адже той не вимовляє протягом гри жодного слова.

    Також Half-Life став одним із найперших 3D-шутерів, де окрім ворогів, яких треба знищувати, з’явилися нейтральні персонажі та союзники. З ними можна взаємодіяти, вони дають завдання, розкривають сюжет, створюють атмосферу, а іноді й допомагають протистояти ворогам. Такого досвіду до цього не давав жодний інший шутер.
  • Фізичний рушій. Гра використовує вражальний для свого часу рушій (недарма Valve витратила стільки часу на його розроблення), який дозволяє взаємодіяти з різними об’єктами в ігровому середовищі, пропонує цікаві головоломки і цікаву для свого часу графіку.  
  • Напружений геймплей. Окрім головоломок, Half-Life пропонує небезпечних ворогів, що вміють не лише атакувати у лоб, а й використовують елементи тактики (можуть ховатися, відступати та перегруповуватися, намагатися обійти гравця, використовувати елементи оточення тощо). Наприкінці 90-х подібним могли похвалитися небагато проєктів. Протистояти таким ворогам було дуже цікаво, до того ж у грі було понад десять типів ворогів. 
  • Мультиплеєрний режим. Half-Life впровадила можливість протистояти іншим людям у грі. Протистояти живим суперникам виявилося набагато цікавіше, ніж комп’ютерним ворогам. Тож Half-Life можна вважати прабатьком сучасного кіберспорту, враховуючи, що мод цієї гри — Counter-Strike — згодом став однією з найпопулярніших кіберспортивних дисциплін.
  • Модинг та спільнота. Гра відкрила широкі можливості для модингу, що зумовило появу безлічі модифікацій і розширень для гри, як-от Counter-Strike. Це сприяло активному розвитку геймерської спільноти та підтримці гри протягом багатьох років після її виходу.
  • Цікавий сюжет. Чи варто говорити, що сюжет цієї гри, який не закінчився навіть після 25 років після виходу оригіналу, є чи не найвідомішим ігровим сетингом? Історія Half-Life — це суміш добротної наукової фантастики та захопливого бойовика, тут майже немає дір та натягувань сови на глобус. І всі, хто бодай раз грав у цей шутер, досі переймаються питанням, хто такий Gman.

Завдяки усім цим чинникам Half-Life стала не тільки видатною грою свого часу, але й культовою класикою, яка досі впливає на індустрію відеоігор та залишається популярною. Натепер у Steam цю гру роздають безкоштовно, тож якщо ви раптом у неї не грали, це чудовий привід долучитися до класики індустрії.  

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

VR-гарнітури Meta Quest отримали підтримку ігор зі Steam

Артем Житкевич 1 грудня 2023 22:40

У Steam з'явилася офіційна підтримка контролерів Sony DualShock та DualSense

Артем Житкевич 21 листопада 2023 21:32

Перша Windows. Як Білл Гейтс продав операційну систему, якої у нього не було

Юлія Даниленко 20 листопада 2023 10:36

Спроби купити Steam Deck OLED призводять до помилки

Артем Житкевич 17 листопада 2023 23:35

Як Intel винайшов мікропроцесор, а Intel 4004 зробив сучасні комп’ютери можливими

Олександр Тартачний 15 листопада 2023 16:02