Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Особливості податкового структурування в ІТ-галузі

Артем Остапенко
Артем Остапенко Партнер, керівник ІТ\TMT практики MK Legal Service, адвокат
18 грудня 2024 5 хвилин читання

Конкуренція є ключовим фактором, який визначає бізнес-модель і впливає на організацію бізнесу в умовах ринкової економіки. У класичній економічній теорії конкуренція — це процес взаємодії та боротьби виробників за найкращі умови для виробництва, збуту товарів і отримання максимального прибутку.

Одним з ефективних інструментів для отримання конкурентних переваг у бізнесі є податкове структурування. Воно дозволяє зменшити податкове навантаження та забезпечити більш вигідні умови ведення бізнесу.

Що таке податкове структурування?

Податкове структурування — це процес використання легальних фінансово-юридичних інструментів для управління податковими ризиками та оптимізації податкового навантаження.

Обрана податкова система безпосередньо впливає на:

  • умови ведення бізнесу;
  • собівартість та ринкову вартість товарів, робіт і послуг;
  • конкурентоспроможність компанії;
  • прибуток, який отримує підприємець і бенефіціари бізнесу.

Правильне податкове структурування допомагає забезпечити бізнесу фінансову стабільність і конкурентну перевагу.

Як працює податкове структурування в ІТ

Підписуйтеся на наші соцмережі

Одним із прикладів зменшення податкового навантаження в ІТ-галузі в Україні є використання спрощеної системи оподаткування. Ставки єдиного податку для платників цієї системи варіюються від 10% розміру прожиткового мінімуму до 5% від доходу. Для порівняння, стандартна ставка податку на прибуток підприємств становить 18%.

Завдяки спрощеній системі оподаткування, малі підприємства та фізичні особи-підприємці отримують конкурентну перевагу над великими компаніями, які не можуть використовувати цю систему через її обмеження.

Однак, за правильного податкового структурування, навіть великі підприємства можуть отримати вигоду від спрощеної системи. Один із популярних способів — це співпраця з незалежними підрядниками, тобто ФОПами, які працюють на спрощеній системі оподаткування.

Проте неправильне використання цієї моделі може створити серйозні ризики для вашого IT-бізнесу. Якщо ви делегуєте підряднику не лише виконання завдань у межах конкретного проєкту, а й залучаєте його до виконання поточних завдань, надаєте власну техніку, пропонуєте працювати у вашому офісі або переводите на регулярну оплату, ваші відносини за договором із ФОПом можуть бути перекваліфіковані в трудові. Як результат — донарахування податкових зобов’язань і застосування штрафних санкцій від Держпраці та ДПС

Податкові переваги простору Дія.City

У 2022 році ІТ-компанії отримали нову ефективну модель оподаткування завдяки запуску правового режиму Дія.City.

Перш за все, резиденти Дія.City отримали змогу сплачувати податок на прибуток підприємств на особливих умовах у вигляді податку на виведений капітал (ПнВК) зі ставкою 9%. Для порівняння, базова ставка податку на прибуток підприємств за загальною системою становить 18%.

Очевидно, що ставка 9% є значно вигіднішою, завдяки чому резиденти Дія.City отримують конкурентну перевагу на ринку в порівнянні з компаніями, які не користуються цим режимом.

Однак, перехід на ПнВК потребує детального аналізу структури виплат компанії. База оподаткування ПнВК суттєво відрізняється від бази оподаткування за загальною системою. Відтак, неправильний фінансовий облік може збільшити податкове навантаження замість очікуваної економії.

Наприклад, окремим об’єктом оподаткування податком на прибуток за ставкою у 18% є скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, якщо резидент Дія.City є платником ПнВК і контролюючою особою. Аналогічно ставка 18% буде застосовуватися до контрольованих операцій, умови яких не відповідають принципу «витягнутої руки».

Висновки

Податкове структурування компаній, що працюють у сфері ІТ, — це складний і багатогранний процес. Він не обмежується лише вибором податкової юрисдикції чи моделі оподаткування бізнес-процесів.

Надважливими частинами податкового структурування ІТ-компаній є:

  • Оптимізація структури власності активів для мінімізації ризиків і ефективного управління.
  • Аналіз операційної діяльності з урахуванням законодавства про трансферне ціноутворення.
  • Вибір і впровадження фінансових інструментів для зменшення податкового навантаження.
  • Планування витрат і приведення діяльності у відповідність до обраної структури оподаткування.

Чому це так важливо? Податкове законодавство є однією з найскладніших сфер права. Тому процес податкового структурування вимагає залучення висококваліфікованих фахівців із необхідним досвідом і знаннями.

Тож якщо ваш ІТ-бізнес не використовує всі можливості податкового структурування, ви можете втрати позиції на ринку. Натомість грамотне структурування дозволяє оптимізувати податкове навантаження, підвищити конкурентоздатність і збільшити прибутковість бізнесу.

У сучасних умовах бізнесу податкове структурування — це не просто опція, а необхідність для забезпечення стабільного розвитку та зростання компанії.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

МОН ініціює зміни для стимулювання розвитку наукових парків

Сергій Коноплицький 16 січня 2025 13:18

Чи може ФОП-платник єдиного податку отримувати дохід від YouTube?

Inna Sharova 10 січня 2025 11:00

Як та коли сплачувати військовий збір ФОП на спрощеній системі оподаткування?

Inna Sharova 26 грудня 2024 13:45

Як минув рік для ФОП: підвищення податків та розбір найпоширеніших помилок

Сервіс Вчасно 26 грудня 2024 12:00

ФОП-платник ЄП отримав гарантійний внесок з оренди. Чи включати його в дохід?

Дарина Ціва 20 грудня 2024 11:15