Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Основні помилки новачків у криптовалютному світі та як їх уникнути

Іван Павловський
Іван Павловський CEO криптомедіа Incrypted
0
9 квітня 2025 8 хвилин читання

Ринок криптовалют циклічний – кожні кілька років він показує колосальне зростання і щоразу викликає ажіотаж: приплив нових учасників, які вірять в успіх. Багато з них одразу починають з купівлі монет, роблячи головну помилку новачка.

І в той час як одні дивом обирають прибутковий у моменті актив, як, наприклад, DOGE у 2021 або TRUMP у 2025 році, інші обирають HMSTR або заходять на піку, унаслідок чого розчаровуються не лише в активі, а в усій криптовалютній сфері.

У гонитві за прибутком новачки часто забувають про просте: ринок не про азарт, а про стратегію. Якщо слідувати їй, якщо знати за якими правилами працює ринок, можна зберегти голову холодною, навіть у найспекотніші моменти. Але як досягти цього?

Про основні помилки новачків і те, як їх уникнути, розповім я, Іван Павловський.

Незнання – слабкість

Будь-які інвестиції починаються з вивчення, але криптовалюта – особливий випадок. Це не просто спекулятивний актив, а технологія, яка працює за своїми правилами і вимагає розуміння своїх процесів. Але не варто думати, що все настільки складно.

Щоб розуміти блокчейн і транзакції, достатньо азів. Решта прийде з досвідом. 

  • Вивчіть основу першої криптовалюти, Bitcoin. Це восьмисторінковий документ 2008 року, який описує принципи та механізми блокчейну – White Paper. 
  • Будьте в курсі актуальних новин. Дуже часто стан ринку залежить не тільки від подій усередині сфери, а й дій усього світу. Важливо розуміти як вони впливають і враховувати це в стратегії. Яскравий приклад: до заборони майнінгу в Китаї у 2021, щороку на хешрейт Bitcoin впливав сезон дощів.
  • Слідкуйте за аналітикою великих видань – дуже часто вони дають не тільки зведення новин, але й пояснення тих чи інших подій і рухів ринку.

Для швидкого входу в ринок без критичних помилок достатньо пройти початковий курсу. Такі матеріали є у бірж, як Binance Academy, сервісів і видань, як Incrypted. Їхній безкоштовний відеокурс на 2,5 години «Занурення в крипту» можна знайти тут

Страх, паніка і жадібність

Ще одна серйозна помилка – ухвалювати рішення на ринку не на основі факторів, а на основі емоцій у моменті. Причин зловити цей стан «тільту» дуже багато.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Найчастіша – FOMO, страх втраченого прибутку. Саме він змушує новачків стрибати в поїзд хайпа, що йде, до мем-токену, який вже відіграв, або навіть до надійного активу, готового перейти до корекції. Дуже часто FOMO призводить до купівлі на піку.

  • Не купуйте тільки тому, що актив у тренді. Вивчіть його історію, причини та потенціал зростання. Імовірно, якщо піднявся ажіотаж, то запал уже вичерпано.
  • Не бійтеся втратити час. Одна година на вивчення проєкту і поточної ситуації на ринку найчастіше не змінить умов входу, але врятує від втрати депозиту.

Друга причина великих помилок – FUD, що розшифровується як страх, сумнів і невпевненість. Найчастіше він набуває чинності в момент поганих новин, тих самих «чорних лебедів» і великої корекції ринку. На паніці новачки продають куплене.

  • Вивчайте поведінку ринку, щоб не панікувати. Після кожного зростання йде фаза корекції. Курси валют волатильні і залежать від безлічі факторів – це актуально на фондовому ринку, а на криптовалютному ринку особливо. 
  • Не поспішайте приймати рішення під тиском чуток. Якщо відчуваєте паніку, візьміть час на роздуми і нараду з іншими інвесторами.

Ще одна поширена помилка – гонитва за прибутком. Дуже часто новачки не фіксують угоди, очікуючи подальшого зростання. У підсумку ринок розвертається і прибуток «на папері» перетворюється на збиток. Але ціна не залежить від ваших бажань – а залежить, крім зовнішніх чинників, від рівнів підтримки та опору.

Головна проблема, що об'єднує емоційні помилки – відсутність стратегії. Торгова стратегія дає змогу структурувати ваші рішення, уникаючи тиску на них миттєвих емоцій. Вона не повинна бути складною, але має бути

  • Ведіть щоденник угод та емоцій – з часом ви почнете помічати свої емоційні патерни. Це допоможе відстежити їх і уникнути в майбутньому.
  • Виберіть стратегію для інвестицій і торгівлі. Наприклад, найпопулярніша стратегія для «спокійного» інвестування – DCA. Вона пропонує купувати на одну суму через рівні періоди незалежно від ситуації на ринку.
  • Складіть план: що, коли і навіщо ви купуєте і продаєте. Встановіть мету перед входом в угоду – за якого зростання виходити частково або повністю.

Звичайно, для цього теж потрібно навчатися. Якщо ви збираєтеся активно торгувати на ринку, то не пошкодуйте час і вивчіть технічний аналіз, рівні опору і підтримки, лімітні ордери для фіксації прибутку і мінімізації втрати коштів. 

Ці інструменти стануть у пригоді не тільки для трейдингу, а довгострокових інвестицій.

Ще кілька помилок і загальних порад

Незважаючи на «поради для новачків» багато помилок роблять і вже досвідчені гравці на ринку. А потім потрібно бути уважним, піддавати сумніву свої рішення.

  • Інвестуйте тільки те, що готові втратити просто зараз. Не використовуйте для торгівлі ті кошти, що необхідні вам у житті. Співвідносите ризики та дохід.
  • Не намагайтеся «відігратися». Якщо ви не торгуєте, а «граєте», як у казино, то ринок стане ним для вас. А в цьому випадку ви знаєте, на чиєму боці перемога. 
  • Якщо ваша мета – довгострокові інвестиції, але дивіться на ринок з цієї перспективи. Тимчасові коливання цін на довгій дистанції несуттєві.
  • Диверсифікуйте свої інвестиції на різні проєкти. Не тримайте весь портфель в одному активі, на одній біржі або гаманці. Для ризикових проєктів (наприклад, дропів) використовуйте окремі криптовалютні адреси.

Не женіться за прибутком, «останнім вагоном». Якщо ви не вивчили причини хайпа, то запізнитися найчастіше не означатиме програти. Навіть якщо одну можливість було втрачено сьогодні, то ринок завжди дасть нову: найскладніше – дочекатися її.

Пам'ятайте, що за хайпом завжди слідує маса «клонів», чия мета вичавити інвестиції з тих, хто поспішає за хвилею популярності. FOMO – найкращий друг шахрайських схем.

Знову про важливість навчання

Усі помилки на ринку мають одне джерело – бажання заробити. В ідеалі – зробити це швидко, легко, без зайвих ризиків і необхідності щось вивчати. Але це так не працює. Якщо ви хочете швидкого прибутку, то це вже не «інвестиції», а «лотерея».

І навчання, навіть початкове, вирішує відразу три глобальні завдання:

  • 1
    Ви не просто розумієте ази, а знаєте всі тонкощі роботи з блокчейном – як уникнути помилок з адресами, комісіями та різними стандартами токенів.
  • 2
    Ви знаєте, які проєкти мають фундаментальну основу, як головний фактор при виборі інвестицій, а які є «мемом» або відвертим скамом.
  • 3
    Ви розумієте закони криптовалют та їхнього ринку, а отже зберігаєте голову в складних ситуаціях – при падінні, великих корекціях і «чорних лебедях».

Яскравий приклад: ефект халвінга і «криптозиму». Механізм халвінгу мережі Bitcoin відбувається приблизно кожні чотири роки і стабільно викликає зростання попиту на Bitcoin за рахунок зниження пропозиції. Це спричиняє глобальне зростання ринку на наступні 1,5 року, за яким слідує падіння до 80%. У 2025 ми спостерігаємо 4-й цикл.

Якщо ви знаєте це, то і знаєте, що купувати на дні не страшно, а ринок поверне своє.

  • Якщо ви хочете активно торгувати на ринку, то виберіть оптимальну для себе стратегію в плані комфорту – угоди всередині одного дня (торговельної сесії), до декількох днів або тижнів. Головне, досягти балансу для зниження стресу.
  • Якщо ви хочете мінімізувати взаємодію з ринком, щоб знизити вплив емоцій, то обирайте стратегії з чітким графіком, як DCA. Звісно, такий варіант підходить тільки якщо ви вірите в зростання активів на роки вперед.

Використовуйте в роботі стейблкоїни для мінімізації ризиків і не поспішайте йти «вглиб» криптосвіту (DEX, DeFi) – на перших етапах буде достатньо звичайних бірж. Для зберігання заощаджень використовуйте окремі гаманці, наприклад, апаратні.

Не зупиняйтеся на досягнутому і продовжуйте підвищувати свій рівень. Якщо ви почали з купівлі монет, не знаючи як працює крипта, час виправити це!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Акумулятори для СЕС: як не помилитись з вибором?

Антон Березинський 12 червня 2025 15:55

Як синергія маркетинг та продакт команд допомагає будувати бізнеси-єдинороги

Brainstack 11 червня 2025 22:35

Секрети утримання курсу: топ-інсайти з воркшопу Алекса Момота та Kumeka team

Тарас Мазур 12 червня 2025 15:24

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14