«Основна наша ідея — це збереження життя солдата». Перший закритий медіаклуб Технологічних сил України відбувся у Києві
28 серпня відбувся перший закритий медіаклуб Технологічних сил України (ТСУ) за участі провідних виробників оборонної індустрії країни. Кореспондент SPEKA відвідав захід, де були представлені зразки сучасної зброї, переважно різноманітні безпілотні системи, та обговорювались проблеми галузі.
Захід зібрав представників компаній-членів ТСУ, що спеціалізуються на розробці та виробництві оборонних технологій: UkrSpecSystems, Airlogix, Roboneers, Центр Досліджень Безпілотних Систем, Omnitech, Infozahyst, Himera, Vyriy Drones, Reactive Drones, FRDM, Warbirds, Huless, Oko Camera, DeViro, The Fourth Law, Athlon Avia, Quantum Systems, PG Robotics, Taf Drones.
Невеликий павільйон був наповнений дронами всіх розмірів та можливостей, окремо стояли дистанційно-керовані бойові модулі, кулеметні турелі. Втілення величезного інтелектуального та інженерного потенціалу, що рятує життя військових.
Захід відвідав командувач Сил безпілотних систем Вадим Сухаревський. «З першого дня створення Сил безпілотних систем ми завжди говоримо, що основна наша ідея — це збереження життя солдата. Воно йде шляхом відсунення вогню, відсунення противника будь-якими способами. Тому роботизація, масштабне, системне, професійне застосування безпілотних систем на полі бою різного типу — це якраз і є майбутнє», — сказав він.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Українські розробники чудово розуміють специфіку цієї війни і створюють дійсно унікальні рішення, яких раніше не було у світі. «Але для певних категорій озброєння фінансування є критичним для розроблення», — каже Катерина Михалко, виконавча директорка ТСУ. Вона розповідає, що, наприклад, аби зробити далекобійні дрони, контракту на три місяці буде недостатньо для того, щоб ця розробка була потім якісно реалізована і працювала.
Сила безпілотних систем — це асиметрична відповідь на будь-який масштабний збройний хід зі сторони противника, — каже Вадим Сухаревський. Сьогодні всі це розуміють, але для розвитку галузі потрібна підтримка держави.
Проблеми галузі
Технологічні Сили України — це об’єднання провідних приватних виробників інноваційних зразків озброєння для захисників. Подія стала не тільки презентацією досягнень приватних компаній у галузі оборони, але й можливістю донести до влади їхні проблеми.
За результатами дослідження Технологічних сил України, 85% опитаних підприємств, які виробляють інноваційне озброєння та постачають його Силам безпеки й оборони України, відповіли, що розглядали або вже здійснили релокацію компанії за кордон.
Основні причини, що спонукають виробників до релокації — це закритий експорт та складнощі з державними контрактами, разом з перевагами для іноземного постачальника перед локальним у процесі закупівель для потреб Сил безпеки й оборони України.
«Технологічні сили України виступають за контрольований експорт надлишкової техніки, — зазначив президент ТСУ, Вадим Юник. — Не завжди армія потребує всю кількість техніки, яку виготовляють виробники. Водночас від них вимагають продовжувати R&D, розширювати виробництво та відповідати на виклики фронту, що потребує додаткових коштів, яких держава не надає. До того ж у 2024 році багато підприємств уже мають заборгованості від своїх інвесторів. Відкриття контрольованого експорту могло б частково вирішити цю проблему».
Щодо проблеми з державним контрактуванням, то тут є кілька напрямів, які потрібно покращити.
В ТСУ наголошують, що обмеження державних контрактів одним бюджетним роком ускладнює планування і виробництво. Наприклад, певні типи дронів можуть виготовлятися до 9 місяців, але держава через бюрократичні процедури інколи підписує контракт та сплачує аванс лише в середині весни, що робить неможливою здачу такої техніки у поточний календарний рік до грудня, як вимагає цього законодавство. До того ж виробничі потужності підприємств простоюють до моменту підписання контракту та отримання передоплати, відповідно у період з січня до квітня.
«Є системна проблема в тому, що державний контракт, особливо якщо йдеться про певний виріб, може стати неактуальним за півроку, вимагаючи додаткової доопрацювання. Державі дуже важко перезаключити цей контракт з виробником, що ставить під загрозу оперативне впровадження необхідних змін», — каже Сергій Цісарук, «Мольфар», підполковник, заступник командира бригади «Азов».
Виходом з цієї ситуації можуть бути так звані перехідні контракти, які охоплюють кілька бюджетних періодів, та укладення багаторічних контрактів на 3-5 років.
Підприємства-члени ТСУ посилюють українську армію роботизованими системами та програмними продуктами з 2014 року. Тисячі зразків озброєння допомагають наближати перемогу України на фронті. Присутні експерти, військові та підприємці зазначали, що держава потужно долучилася цього року до забезпечення та фінансування галузі, але ще є над чим працювати.