Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як оптимізувати IT-бізнес та створити умови для його розвитку в Україні

Марина Крамарєва
Марина Крамарєва Business developer manager у Smart Solutions
19 червня 2023 5 хвилин читання

Сьогодні світовий ІТ-ринок переживає період спаду. Приблизно 140 тис. ІТ-спеціалістів втратили роботу лише упродовж першого кварталу 2023 року. Безперечно, такий тренд є тривожним дзвіночком для сегменту. Ми спостерігаємо суттєві скорочення штату у бізнесах різного масштабу. Хвиля звільнень не оминула і найпотужніших гравців, як-от Amazon, Apple, Google, Meta, PayPal, Twitter, Zoom, Dell, Tesla тощо. Ці компанії відомі своєю прогресивною позицією на ринку, тож скорочення їхніх працівників свідчить про те, що криза вже настала.

Які галузі ІТ активно розвиваються в Україні

На думку експертів, шквал звільнень спричинений затиханням процесів цифровізації, які кілька років тому активізувалися через пандемію COVID-19. Очевидно, що передові ІТ-компанії виявились не підготовленими до зменшення попиту на інформаційні системи і відкату до показників кількарічної давності.

Проте, як відомо, криза — це завжди час для нових можливостей. Щоб вистояти, IT-індустрія має не лише пристосуватися до змін, але й знайти нові творчі рішення для подолання актуальних викликів. Гнучкість та інноваційність можуть допомогти ефективному відновленню ІТ-галузі та її поступовому поверненню до високих показників.

Попри труднощі на українському ІТ-ринку є і свої позитиви. Насамперед, ідеться про розвиток таких інформаційно-технологічних напрямків, як кібербезпека, штучний інтелект, military tech тощо. 

У сфері останнього успішні зрушення помічають і оприлюднюють також світові видання. Можна передбачити, що напрямок military tech стане для України пріоритетним у перспективі найближчих років. Уже сьогодні стартап-проєкти можуть отримати гранти розміром до $35 тис. на відповідні розробки від Ukrainian Startup Fund.

Як українські компанії відреагували на ситуацію в країні

Загалом у 2022 році експорт комп’ютерних послуг збільшився на 5,85% і становив приблизно $7,3 млрд. Якщо ж порівняти ці показники з динамікою розвитку IT-галузі  з року в рік, то середнє зростання було на рівні 27%. 

Вітчизняні ІТ-компанії доволі швидко відреагували на ситуацію в країні: диверсифікували ризики шляхом часткового виведення бізнесу на нові ринки. Якщо говорити про внутрішній ринок, то багато міжнародних контрактів опинилися під питанням через острах закордонних замовників продовжувати подальшу співпрацю з українськими айтівцями. Активна мобілізація, ворожі обстріли вдень і вночі території України країною-агресоркою та перебої з електрикою не додають стабільності вітчизняному ІТ-ринку, а іноземні компанії звикли до гарантій і бояться ризикувати.

Попри вище озвучені складнощі українська ІТ-галузь все ще може бути привабливою для міжнародних гравців. Насамперед, завдяки можливості глобальної економічної оптимізації.

Чим українське ІТ цікаве для міжнародних гравців

Звернемося до цифр. Вони, як завжди, говорять самі за себе. Згідно порталу Glassdoor, середній заробіток IT-розробників у країнах Європи — €50-60 тис. на рік. У країнах-лідерах з розвитку IT-сегменту, приміром, Великій Британії, Німеччині чи Швейцарії, експерти в ІТ-галузі у середньому можуть заробляти €70-80 тис.

У той же час, IT-розробник з України задовольняється €24 тис. на рік, а його експертиза не лише не поступається іншим світовим фахівцям, а може бути навіть значно вищою. А якщо взяти до уваги той факт, що сьогодні на одну пропозицію в Україні претендують вісім кандидатів, український ІТ-ринок виглядає ще більш привабливим. 

Очевидно, що міжнародні компані, навряд чи, оберуть стратегію заміни всіх своїх працівників українськими спеціалістами. Але, наприклад, створення бек-офісу в Україні є раціональним і вигідним рішенням. 

Цікаво, що перехід з аутстафінгових відносин до формування своєї команди в Україні, може заощадити компанії до 60% витрат. При цьому вона отримає власне представництво, безпосереднє керування командою та комплексне забезпечення господарських потреб офісу.

Короткий підсумок

Резюмуючи, зазначимо, що сьогодні відкриття RnD офісів в Україні або ж часткове перенесення відділів розробки може дати відчутну оптимізацію зарубіжним компаніям. 

Українські айтівці не лише адаптувалися до роботи у воєнних умовах, а й стали ще більш вмотивованими до розвитку, навчання та здобуття професійного досвіду.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
6
Прокоментувати
Robak Viktoriia 20.06.2023, 07:42
Марина, дійсно начасні питання. Не дивлячись на дуже складну ситуацію в країні, Україна має високий потенціал розширення зайнятості в ІТ-сфері. Наші спеціалісти дуже цінуються в світі, завдяки високому рівню кваліфікації. Мати власне представництво в Україні дійсно дуже привабливо для зарубіжних компаній.
Тетяна Тетяна 20.06.2023, 03:28
Українські ІТ спеціалісти найкращі. Дякую автору за цікаву статтю.
Raisa Ostapenko 20.06.2023, 01:48
Актуальне питання на сьогодні. Дякую автору за цікаву статтю!
Lyudmila Lyudmila 20.06.2023, 11:22
Дякую автору за статтю - на сьогоднішній день оптимізація IT-бізнесу є дуже актуальною.
Yuliia Martyniuk 20.06.2023, 11:18
Цікава аналітика. Працюємо для того, щоб наша ІТ-галузь залишалася привабливою на міжнародному ринку.
Інші матеріали

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 1 годину тому

Як просувати бренд за допомогою текстового контенту

Оксана Павлюк 5 годин тому

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 8 годин тому

Data Security: як імплементувати LLM безпечно

Олег Богуславський 20 червня 2024 19:15

ШІ для молодих архітекторів — наставник, підрядник, конкурент чи помічник?

Сергій Іванов-Костецький 20 червня 2024 17:00