Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українці за кордоном: що треба знати про податки? Пояснення юриста

Костянтин Соляр
Костянтин Соляр Партнер Asters
12 липня 2022 9 хвилин читання

14 липня асоціація IT Ukraine проведе онлайн-конференцію IT UKRAINE LEGAL CONFERENCE 2022. Це найбільша в Україні конференція з IT-права. На виступах і панельних дискусіях обговорюватимуть воєнний стан та державні ініціативи підтримки IT-індустрії, податковий режим Diia.City, HR-стратегії в умовах воєнного часу та інші актуальні питання.

Зокрема керівник податкової практики та співкерівник практики приватних клієнтів Asters Костянтин Соляр розповідатиме про податкові наслідки вимушеної релокації українських айтівців за кордон. Напередодні конференції він поділився основними тезами в колонці для SPEKA.

Партнер Asters Костянтин Соляр Партнер Asters Костянтин Соляр

Багато українців зараз перебувають за кордоном в очікуванні безпечної можливості повернутися додому. Та більшість із нас уже призвичаїлася до думки, що війна буде тривалою. Ця можливість, на жаль, не з'явиться за тиждень чи місяць.

Серед питань, які необхідно вирішити, коли ви облаштовуєте своє життя за кордоном, неодмінно спливають і податкові питання. Ось декілька базових речей, які вам слід знати про свої податки.

Країна вашого проживання жадає ваших податків

Коли ви тривалий час проживаєте в якійсь країні, ви можете стати її податковим резидентом. У більшості випадків це означає, що ця країна захоче оподаткувати весь ваш дохід, де б ви його не отримали: в цій країні або в будь-якій іншій (у тому числі в Україні). Якщо ви продовжуєте працювати як найманий працівник або виконуєте роботу як незалежний підрядник, є власником бізнесу чи нерухомості, інвестором у фінансові інструменти або IT-спеціалістом, який є учасником корпоративного stock option плану, вирішили продати вашу нерухомість в Україні, щоб мати кошти на проживання – будь-яка держава, навіть найбільш привітна і дружня, може захотіти оподаткувати ваш дохід чи майно.

Яке перебування вважається тривалим? Найчастіше ви можете зустріти строк у 183 дні. Дуже багато країн застосовують цей тест: якщо ви перебуваєте в країні понад 183 дні, ви стаєте її податковим резидентом. Однак деякі країни застосовують більш складні тести, які враховують не тільки кількість днів перебування. У Великій Британії, наприклад, що більше зв'язків ви маєте з країною (житло, сім'я, робота тощо), то менше днів достатньо там перебувати, щоб вважатися резидентом. Деякі ж країни можуть вважати, що ви автоматично отримали статус резидента, суто по факту реєстрації там вашого місця проживання (щось подібне можна зустріти в Італії).

Чи береться до уваги вимушеність перебування? Можливо. Два роки тому світ стикався з подібною проблемою, коли багато людей через пандемію коронавірусу були змушені залишатись за кордоном. Тоді деякі країни визнали, що час вимушеного перебування не повинен враховуватися для набуття статусу податкового резидента. Однак стосовно ситуації з війною в Україні подібні роз'яснення видали поки що лише Латвія та Ірландія.

Україна також усе ще жадає ваших податків

Відомо, що Україна неохоче «відпускає» своїх податкових резидентів. Наприклад, в Україні недостатньо просто перебувати за межами країни понад 183 дні, щоб втратити податкове резидентство. Коли ви залишали Україну, ви навряд чи оформлювали виїзд на постійне місце проживання за кордон, а отже формально надалі проживаєте та, як наслідок, вважаєтеся резидентом в Україні. Крім того, багато з вас можуть бути зареєстровані як ФОП, що є самостійною безумовною ознакою податкової резидентності в Україні.

На професійному жаргоні ситуація, коли одночасно декілька країн вважають вас своїм резидентом, називається «подвійним резидентством». Своєю чергою це створює ризик подвійного оподаткування – адже і Україна, і ваша «нова» країна вважатимуть, що мають право оподатковувати весь ваш дохід. У такому разі на допомогу можуть прийти угоди про уникнення подвійного оподаткування. Вони зазвичай врегульовують питання, коли між країнами виникає конкуренція за вас (а точніше – за ваші податки). 

Україна має такі угоди з усіма країнами ЄС і багатьма іншими державами. Однак варто пам'ятати, що угоди з різними країнами можуть відрізнятися. Окрім того, угоди застосовують досить суб'єктивні критерії, які можуть по-різному тлумачитись в різних країнах – багато залежить від реальної практики і від того, наскільки «просунутою» є податкова система країни. Іншими словами, застосування угоди – це завжди індивідуальний випадок.

Усі жадають ваших податків…

Не будемо згущувати фарби, але хочемо попередити: за певних умов будь-яка країна може попросити вас сплатити податки, навіть якщо ви не є її резидентом. Наведу кілька прикладів.

Ви – найманий працівник. Якщо ви виконуєте роботу для роботодавця з однієї країни (наприклад, ви продовжуєте працювати на українську компанію), фізично знаходячись в іншій країні, ця друга країна може оподатковувати вашу заробітну плату. Тут на допомогу знову можуть прийти угоди про уникнення подвійного оподаткування. Однак і вони дозволяють новій країні оподатковувати зарплату за певних умов (за найбільш розповсюдженим правилом – якщо ви фізично знаходитесь в країні понад 183 днів протягом будь-якого 12-місячного періоду). Як і у випадку з набуттям резидентства, тут також можна говорити про вимушеність вашого перебування, але чи буде прийнято такий аргумент місцевими податковими органами – залежить тільки від місцевого законодавства і практики.

Ви – незалежний підрядник чи консультантка (чи взагалі ФОП). Якщо ви надаєте послуги, фізично знаходячись в іншій країні, ця країна може оподатковувати ваші підприємницькі доходи. «Правило 183 днів», як для зарплати, тут не діє. Окрім того, на вас може бути покладено обов'язок реєстрації для цілей ПДВ в тій країні та нарахування такого ПДВ та інших реєстрацій. Так, наприклад, ряд наших ФОПів продовжили свою ІТ- або консультаційну діяльність за кордоном застосовуючи український єдиний податок, але в іноземних країнах на ці послуги нараховуються інші податки, які там теж потрібно сплачувати.

Ви – директор(ка) компанії. Якщо ви є директором компанії, яка є іноземною по відношенню до вашої нової країни перебування, і продовжуєте виконувати свої функції, ви можете утворити для цієї компанії постійне представництво чи то взагалі створити умови для визнання податковим резидентом країни вашого перебування не лише вас, а й вашої компанії. Це дасть можливість країні вашого перебування оподаткувати прибуток вашої компанії. Потенційні податкові обов'язки в такому разі виникають не у вас персонально, а у вашої компанії.

…тим більше якщо ви – бізнесмен або заможна людина

Що більше людина залучена в економічне життя, то більше вона перетинається з податковою системою. Тому якщо у вас є бізнес або багато нерухомості по цілому світу, то додатково до попередніх кейсів ви можете мати ще трохи головного болю з податками. 

Якщо ви власник бізнесу, то вам слід розібратися в так званих правилах «КІК». Ви могли про них чути, адже їх нещодавно запровадила й Україна. Та в деяких країнах Європи такі правила існують вже давно. За цими правилами, країна оподатковує нерозподілений прибуток іноземних компаній, які належать резиденту цієї країни. Отже, якщо вам належать якісь компанії, то закликаємо оцінити, чи існують в вашій новій країні правила КІК і чи впливають вони на вас.

Окрім того, деякі країни (наприклад, Іспанія) оподатковують статки фізичних осіб. Звісно, для цього треба щоб вартість активів яких перевищувала певну (доволі суттєву) межу. Тому перед тим, як планувати купівлю нерухомості, слід включити податковий аспект в перелік критеріїв для вибору ідеального місця.

Замість епілогу

Потурбуватися про свою податкову позицію важливо, щоб не потрапити в ситуацію, коли всі країни світу хочуть ваших податків, а вам немає що цьому протиставити. Не хочу нікого лякати: жодна цивілізована держава не забере весь ваш дохід і не залишить вас без засобів до існування. Багато країн, куди виїжджають українці, мають свої податкові звільнення і преференційні режими, або можуть підтримувати такі інтерпретації свого законодавства, які не будуть вести до оподаткування доходів. Ба більше, наші полісімейкери обіцяють вмовити дружні нам країни на певні винятки для українців, що опинились за кордоном через війну. Та на жаль, поки що не можна казати про масштабні результати цих зусиль, а тому кожен мусить подбати про себе самостійно.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Про бронювання та мобілізаційні завдання, перереєстрацію, релокацію та інші юридичні болі ІТ-компаній

Катерина Венжик 16 вересня 2022 17:34

Patreon змусить підписників на українських авторів додатково сплачувати ПДВ

Євген Муджирі 9 вересня 2022 09:59

Україна на крок ближче до запровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією

Валерій Моісєєв 28 серпня 2022 08:59

Як відкрити благодійний фонд. Коротка інструкція

Олександр Тартачний 11 серпня 2022 09:00

Президент звільнив від сплати військового збору усіх, хто захищає Україну

Юлія Даниленко 10 липня 2022 16:12