Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Опанувати професійний Scrum: уривок із книжки Стефані Окерман і Саймона Рейндла

Марія Шмегировська
Марія Шмегировська Комунікаційна менеджерка видавництва "Фабула"
4 квітня 2023 9 хвилин читання

У видавництві «Фабула» вийшла друком книжка «Опанування професійного Scrum». Передмову до неї написав сам Кен Швабер, американський програміст-практик, який разом із Джеффом Сазерлендом створили Scrum-методологію. Публікуємо корисний уривок із книжки.     

Передмова Кена Швабера

Я створив Scrum для покращення способу розроблення програмного забезпечення. Він удосконалювався упродовж останніх 27 років здебільшого завдяки створенню, публікації та акуратному вдосконаленню «Посібника зі Scrum» (Scrum Guide). Ми з Джеффом Сазерлендом (співавтором Scrum) опублікували його в інтернеті, як зазначено у посібнику, щоби люди могли пропонувати вдосконалення. Протягом багатьох років ми вдосконалювали Scrum на основі цих коментарів, роблячи його простішим у використанні та розумінні. 

Коли я вперше використав термін «Scrum-майстер», багато людей розгубилися. Ніхто не опанував Scrum, ми всі вчилися, як ним користуватися і як нарощувати його за допомогою практик та інструментів, щоби покращити результати й допомогти членам команди використовувати його з правильними цінностями, методиками, артефактами («готовий« приріст цінності продукту) та ролями, коли всі працюють разом заради досягнення цілей Scrum.

Робота Scrum-майстра полягає у допомозі організації та Scrum-команді правильно використовувати Scrum заради покращення їхньої здатності приносити цінність. Scrum-майстер повинен допомогти членам команди та людям, які залежать від Scrum (спеціалісти з людських ресурсів, фінансів тощо), зрозуміти, як вони можуть налагодити оптимальну роботу. Будь-хто зі Scrum-команди може вдосконалити свою майстерність роботи зі Scrum; вони можуть стати кращими у використанні Scrum та емпіризму для досягнення ліпших результатів і більшої цінності у складних сферах. Будь-хто може стати професійнішим.

Професіонал — це той, хто працює за гроші й дотримується правил, визначених для цієї професії. Професіонали діють і працюють відповідно до стандартів, де вони існують (наприклад, дотримуючись правил, викладених у «Посібнику зі Scrum»). Вони також приймають і втілюють набір етичних принципів, визначених їхньою професією (наприклад, цінності Scrum: зосередженість, обов'язок, відкритість, повага та сміливість).

Іноді Scrum-професіонал починає розриватися між двома альтернативами. За таких обставин Agile-маніфест забезпечує вказівками вищого рівня. 

 • Люди та співпраця важливіші за процеси та інструменти.
 • Продукт, який працює, важливіший за вичерпну документацію.
 • Співпраця із замовником важливіша за обговорення умов контракту.
 • Готовність до змін важливіша за дотримання плану.

Scrum-професіонали не переосмислюють і не «припасовують» його до своїх організацій. Scrum є Scrum. Щоби створити приріст цінності продукту та досягти бажаних результатів, вони справді використовують допоміжні та додаткові методології, зокрема DevOps, Канбан і також тестування, урегулювання питань та комунікаційні практики. Методики, які відрізняють Scrum від інших підходів до складної роботи, містять низку тверджень.

 • 1
  Команда організовує роботу в коротких циклах.
 • 2
  Керівництво не втручається в роботу команди під час робочого циклу.
 • 3
  Команда звітує перед клієнтом, а не перед менеджером.
 • 4
  Команда оцінює, скільки часу та зусиль займе ця робота.
 • 5
  Команда вирішує, скільки роботи вона може виконати за ітерацію.
 • 6
  Команда вирішує, як виконувати роботу в ітерації.
 • 7
  Команда вимірює власну продуктивність.
 • 8
  Команда визначає цілі роботи перед початком кожного циклу.
 • 9
  Команда визначає роботу та бажані результати за допомогою поступово уточнювального опису результатів (так званого списку задач (беклогу) продукту).
 • 10
  Команда працює над систематичним та постійним вдосконаленням та усуненням перешкод.

Наша робота як Scrum-професіоналів полягає в постійному вдосконаленні наших умінь використовувати Scrum для постачання продуктів і послуг, які допомагають клієнтам досягти значних результатів. Ця книжка надасть вам змогу покращити свої вміння в застосуванні Scrum. Її автори діляться власним досвідом та порадами, зібраними завдяки допомозі багатьом клієнтам та студентам у вивченні та застосуванні Scrum у своїх організаціях. Сподіваюся, це допоможе вам у вашій професійній подорожі.

Продовжуйте скрамити!

Кен Швабер, співтворець Scrum і власник Scrum.org

***

РОЗДІЛ 1. Постійне вдосконалення вашої практичної діяльності у Scrum

Scrum — це простий набір правил і технік, який допомагає командам часто створювати цінні продукти, що виходять у реліз. Правила, які існують для практики Scrum, важливі для гарантування прозорості, уможливлення ефективного контролю та адаптації, економії та забезпечення гнучкості бізнесу.

Незалежно від рівня досвідченості, кожна команда може вдосконалити свою здатність перевіряти та пристосовуватися, щоби забезпечити приріст цінності продукту. Клієнти постійно розвиваються, і їхні потреби постійно змінюються. Конкуренти постійно розвиваються та адаптуються. Так само й технології постійно змінюються, відкриваючи нові можливості й водночас створюючи нові виклики. Нові члени команди приносять нові навички та погляди, але можуть змінити динаміку команди. Подолання цих викликів означає не лише опанування процесу постачання чудових продуктів за допомогою емпіризму, а й перевірку, адаптацію та вдосконалення можливостей Scrum-команди.

Зосередьтеся на семи ключових напрямах для вдосконалення практичної діяльності у Scrum.

Щоби допомогти вдосконалитися вам та вашим командам, ми розбили проблему на сім ключових кроків. 

 • Гнучке (agile) мислення
 • Емпіризм
 • Командна робота
 • Командний процес
 • Командна ідентичність
 • Цінність продукту
 • Організація

Гнучке (agile) мислення

Гнучкий спосіб мислення має важливе значення для покращення ставлення та світогляду членів Scrum-команди, формуючи спосіб, у який вони інтерпретують світ і працюють між собою та світом в цілому. Коли ми говоримо про гнучкий спосіб мислення, ми включаємо сюди й цінності Scrum, цінності та принципи з Agile-Маніфесту про гнучку розробку програмного забезпечення, принципи Lean. Ці цінності та принципи керують рішеннями, які приймає команда Scrum, і вони безпосередньо впливають на ефективність цієї команди у співпраці, використовуючи емпіричний процес для отримання приросту цінності продукту.

Постачання цінності в складному світі означає, що існує декілька правил і немає «найкращих практик», які команда може застосувати. Натомість, члени команди керуються гнучким мисленням, щоби приймати рішення на основі найкращих доступних для них даних. 

Емпіризм лежить в основі Scrum

 Scrum створено для забезпечення емпіризму. Прийняття емпіризму покращує прозорість, перевірку й адаптацію. Розуміння цих трьох підвалин будь-якого емпіричного процесу є надзвичайно важливим для покращення здатності Scrum-команди поставляти прирости цінності продукту.

 • Прозорість означає, що Scrum-команда цілком розуміє ситуацію; вони бачать усі аспекти процесу, які впливають на результати. Прозорість допомагає зрозуміти, які характерні особливості та функції заплановані для продукту, як Scrum-команда просувається до своїх цілей та яку цінність отримують клієнти, коли користуються продуктом.
 • Перевірка означає, що Scrum-команда здатна за невеликі часові проміжки спостерігати за результатами та вчитися на новій інформації. Члени команди активно шукають інформацію як про досягнення, так і про недоліки від бажаних результатів та цілей.
 • Адаптація означає, що Scrum-команда за невеликі часові проміжки використовує інформацію, отриману в результаті перевірки, для зміни своїх стратегії, планів, методів та поведінки, щоб узгодити їх із бажаними результатами й цілями.

Фреймворк Scrum пропонує набір легких правил, які допомагають Scrum-команді досягти мінімального рівня емпіризму.

 • Часові межі (таймбокси) допомагають Scrum-команді створювати емпіричні цикли зворотного зв'язку.
 • Виробляючи приріст цінності продукту принаймні раз під час спринту, Scrum-команда забезпечує прозорість, яка дозволяє їй підтвердити свої припущення щодо цінності.

Щоби по-справжньому максимізувати переваги Scrum, Scrum-команди повинні розширити діапазон (кількість) та збільшити глибину (якість) свого емпіризму. Наприклад:

 • підвищуючи прозорість виконання своєї роботи, вони можуть виявити покращення у своїх процесах, інструментах і взаємодіях;
 • підвищуючи прозорість цінності, яку споживачі усвідомлюють внаслідок використання продукту, вони отримують глибше розуміння того, як можна його вдосконалити;
 • збільшуючи частоту співпраці впродовж дня, окрім щоденної Scrum-наради, вони можуть швидше виявляти та розв'язувати проблеми, відтак, покращуючи процес здійснення діяльності;
 • співпрацюючи з власником продукту в процесі роботи, вони можуть збільшити швидкість, з якою будуть здатні вдосконалити продукт. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як ШІ допомагає тестувати ПЗ: найкращі інструменти для QA Engineer

Anna Kovalova 21 годину тому

Марк Гобер про свідомість, що є більш фундаментальною, ніж матерія

Сергій Коноплицький 23 години тому

Як малому бізнесу ефективно реагувати на нестабільність економіки України

Даніелла Шихабутдінова 26 лютого 2024 17:00

Моніторити медіа, щоб закохувати українців у книжки: як працює відділ комунікацій #книголав

Платформа LOOQME 23 лютого 2024 13:00

Women Go Tech з Литви запрошують українок навчитись IT та інженерії: як долучитись

Артем Житкевич 22 лютого 2024 21:32