Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Обшуки в MacPaw: реакція бізнесу та громадських діячів

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
16 лютого 2023 10 хвилин читання

Обшуки в офісі ІТ-компанії MacPaw спричинили бурхливу реакцію в інформаційному просторі, зокрема щодо засудження дій правоохоронців з боку віцепрем'єр-міністра України Михайла Федорова. Ми зібрали коментарі та дописи у соцмережах відомих підприємців та громадських діячів, щоб показати, як вони оцінюють ситуацію. 

Олег Гороховський
Олег Гороховський
співзасновник monobank

Сьогодні у компанії MacPaw відбуваються обшуки. Олександра Косована не дамо образити! Один із найпорядніших і найдостойніших людей, яких я знаю. Меценат, візіонер, патріот! Я думаю у когось у аркуші бажань на цей рік просто опинилися записані його земельні ділянки. Це нікуди не годиться — MacPaw міжнародна компанія, гордість країни. Відзначена безліччю міжнародних нагород.

Олександр Конотопський
Олександр Конотопський
CEO Ajax Systems

Сьогодні у компанії MacPaw відбуваються обшуки. Одна з найкращих продуктових компаній країни. Чемпіон світу у своїй ніші. Олександр Косован побудував під Києвом базу відпочинку для співробітників. Вклав туди десятки мільйонів доларів. Здобув дойобки від якихось місцевих царьків. Вирішувати нічого не став. Отримав обшук. Під час війни.

Я спілкуюсь із десятками підприємців за межами України. Ніхто з них не знає, що таке обшук. А у нас обшуки — це вид бізнесу. Ну як там ІТ-бізнес, аграрний бізнес, бізнес на тиску на бізнес. Поки така дичина відбувається — забудьте про інвестиційну привабливість. Про промислові парки, «Дія. City„, інвест-нянь. Маски-шоу мають піти у минуле. Це обов'язкові умови для побудови адекватної юрисдикції.

Валентин Яроменко
Валентин Яроменко
CEO White Sales

Звісно, я негативно сприйняв новину про обшук у MacPaw. Це неприйнятний метод у країні, яка декларує демократію, економічні та правові свободи. Якщо є порушення — розпочинається розслідування, проводиться суд і тільки там визнають винного та покарання.

Але тут ще потрібно врахувати, що Олександра звинувачують в покупці не чистого активу. І тут хочу нагадати, що в нас система поки що побудована таким чином, щоб на тебе завжди був компромат у відповідних служб.

Тобто вести абсолютно чисті операції в Україні неможливо, і це є причиною, чому до нас не спішать міжнародні корпорації та сервіси. Навіть на побутовому рівні: піратські сайти, декларування грошей, що отримав на картку, тощо. Цей випадок показує набагато більшу проблему, яку треба вирішувати прозорою диджиталізацією, напевно. І зараз найкращий для цього час.

Сергій Дідковський
Сергій Дідковський
автор цифрового контенту

Який мотив у великої міжнародної продуктової компанії на рівному місці порушувати закон? Ніякого. Бо в разі реального порушення вони отримують репутаційні ризики. Звинувачуючи їх у чомусь, поставте себе на місце чималого українського ІТ-бізнесмена (ще раз наголошую — ПРОДУКТОВОГО) з МІЖНАРОДНОЮ базою клієнтів та досвідом успішних венчурних інвестицій.

Косован створив великий бізнес, який продає ДОДАНУ ВАРТІСТЬ з інтелекту. Він не заробляє на ренті з природних ресурсів чи в результаті кулуарних домовленостей з чиновниками та політиками. У сировинній державі (ми експортуємо агро, метал та людські ресурси) міжнародна компанія з доданою вартістю — це виняток з правил.

Андрій Ставніцер
Андрій Ставніцер
засновник і партнер інвестиційної компанії SD Capital

Динаміка останніх місяців та історія з MacPaw (а точніше реакція суспільства на обшуки) як вишенька на торті, говорить про те, що ми на повній швидкості летимо у «бий багатих». Це не шлях до процвітання.

Георгій Могильний
Георгій Могильний
експерт з питань містобудування

Дивлюсь, як розлітається новина про обшуки в MacPaw і її засновника Олександра Косована, і як всі розповідають про тиск на айтішників. Знаєте, про що я в цей час думаю? Яка піде віддача від більшості тих, хто зараз публічно пише на захист Косована, коли до людей дійте, що:

  • 1
    Не IT-компанія ТОВ «МАКПАУ», оформлена на Косована, а його ріелторська ТОВ «МАКПАУ ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ», що на 99,9999% оформлена на офшор.
  • 2
    Що ділянки, про які мова — це ліс на березі Канівського водосховища і що власник бізнесу теоретично не міг не розуміти, що, купуючи ліс під виглядом земель сільгосппризначення, він влазить у щось дуже мутне.

От мені захотілося допомогти Косовану в цій ситуації і я почав розбиратися, щоб аргументовано і з фактами написати про спроби прокуратури з поліцією обікрасти IT-компанію. Але відразу стало зрозуміло, що дехто дуже сильно маніпулює... Ніколи не розумів, навіщо люди так тупо знищують власну репутацію, замість чесно описати ситуацію і отримати реальну підтримку, а не дешевий хайп.

Дмитро Шимків
Дмитро Шимків
член наглядової ради «Київстар» та Ukrainian Startup Fund

Вчорашні події навколо обшуків в MacPaw дали чітке розуміння перспективності будь-яких проєктів в Україні, які стосуються володіння землею. Думав над перспективою створення аеродрому для БпЛА в Україні… Тепер я десять разів подумаю та іншим інвесторам перекажу.

Знаю Олександра Косована як чудового підприємця та інвестора, який створив круту компанію та команду. Ще він завжди відкритий до діалогу і готовий співпрацювати із правоохоронними органами в будь-яких умовах. Навіщо обшуки, коли компанія готова співпрацювати зі слідством?!

Обшуки мають місце у різних країнах світу. Недавно обшуки проходили у високопосадовців США, зокрема у Байдена вдома. А обшуки в Європарламенті дозволили виявити корупціонерів. Колись в Європі в 5 країнах одночасно обшукали офіси та квартири чинних та колишніх керівників KPMG. Був великий скандал щодо відмивання грошей. Але… Є велике «АЛЕ», як це відбувається.

По-перше, ніхто не робить з цього шоу, ніхто не робить фоточок приватної власності, приватного листування тощо. По друге, ці обшуки детально, ретельно узгоджуються, адже європейська цінність — недоторканність приватного життя людини! Жодний суддя не видасть ордер, не впевнившись, що це останній та єдиний крок отримати докази.

В Україні не існує довіри до правоохоронної системи та суддів. Немає у нас запобіжників свавіллю суддів та правоохоронців у видачі ордерів. Гірше, вилучивши техніку, правоохоронці не мають фахівців з нею працювати. Мовчу про весь ідіотизм вилучення жорстких дисків, які зашифровані (пам'ятаю історію однієї компанії, де горе-правоохоронці не могли зібрати докупи розібране серверне сховище і місяцями тягнули резину із поверненням хардів).

Реформа проведення процесуальних дій стосовно бізнесу в країні перезріла.

Михайло Федоров
Михайло Федоров
віцепрем'єр-міністр та міністр цифрової трансформації України

Причетність до будь-яких проблем із законом має вирішувати суд, і я сподіваюся, що він все вирішить чесно. Але все, що ми робимо разом із вами для нашої країни, ґрунтується на тому, що за цифровою економікою майбутнє, тому більше компаній повинні працювати в цьому напрямі та залучати інвестиції. І коли правоохоронці з екологічної інспекції прибігають у компанію, яка займається продуктами, що входять до топу продажів Apple і вилучають комп'ютери, мені за це соромно.

Василь Задворний
Василь Задворний
колишній директор ДП «Прозорро»

Щодо MacPaw та землі. Звичайно, поки ми не побачимо документи, не можна стверджувати на 100%, що порушення немає, але...

З 2017 до 2022 року Prozorro намагалося оформити нові документи на земельну ділянку. Бо частина будівлі перейшла у власність Мінекономіки. Вгадайте що? Не змогли. За цей час юристи ДП написали певно більш як 2000 сторінок, написали якусь неймовірну кількість листів, витратили купу часу, певно, і грошей.

Але в пекльному клубку КМДА, Держгеокадастру, Мінеко і ще купи органів, назви яких я вже просто не згадаю, всі наші сподівання на нові документи (і трохи менші податки) потонули. І можна було б ставитися до цієї історії з розумінням: мовляв, не ідеальні інституції України, які можуть бути покращені за допомогою цифровізації, але... В ситуації з MacPaw це виглядає не як #пекельнабюрократія™, а як банальний рекет, тим більше що обшуки вдома щось не згадаю у багатьох учасників нещодавніх корупційних скандалів. Тому (не) шановні правоохоронці, згадайте настанову Митця. Займіться справами.

Іван Примаченко
Іван Примаченко
співзасновник Prometheus

В офіс MacPaw та в особистий дім його засновника Олександра Косована прийшли з обшуками. Приводом стали земельні ділянки, придбані MacPaw у період з 2016 по 2021 роки. Сказати, що це скандал — не сказати нічого. MacPaw — одна з найвідоміших продуктових українських компаній, що досягнула великого успіху на міжнародних ринках. Знакова компанія українського IT, що завжди працювала «по білому». Зразок для наслідування.

Більше того, її засновник Олександр Косован не просто і далі живе в Україні, але й надзвичайно активно займається благодійністю, вкладаючи мільйони доларів у різноманітні проєкти: від підтримки армії до освіти. Все це робиться без гучного піару, але відомо всім, хто дотичний до теми.

В останньому рейтингу Forbes найбагатших людей країни вперше фігурують засновники IT-компаній. З роками їх має ставати все більше — новий високотехнологічний капітал витіснятиме з лідерів старий олігархічний. Фундаментальне питання для країни полягає в тому, де саме будуть жити і платити податки успішні українські IT- підприємці — в Україні чи в умовних США. І не останню роль у відповіді на це питання зіграє те, якою зараз буде реакція суспільства і держави на абсурдні обшуки MacPaw.

Ярина Ключковська
Ярина Ключковська
фахівець з комунікацій

Дискусія про обшуки в MacРaw не вщухає. Основні суперечки на просторах Фейсбуку точаться на лінії «бути крутою ІТ-компанією — чи це індульгенція на порушення закону?». Із цією тезою важко сперечатися. Тим не менше, від міністра Федорова до лідерів громадської думки із бізнесу та політикуму, безліч голосів лунає на підтримку компанії та її засновника.

Чи порушили керівники MacPaw закон? На це питання відповідь може дати лише суд. До того мова йде про обвинувачення і захист. В основі процесу правосуддя лежить принцип змагальності: кожна сторона захищає свої інтереси, а суддя ухвалює рішення на основі того, яка сторона переконливіше аргументує свій наратив, використовуючи закон як мірило своїх дій. 

Чи має право засновник ІТ-компанії порушувати закон? Ні. Але він має право задіяти всі законні інструменти захисту своїх інтересів у змагальному процесі правосуддя. Зокрема, щоби продемонструвати вибірковість системи правопорядку і вразливість бізнесу нового покоління у старій недореформованій і недоочищеній системі. Яка компенсує співучасть у корупційних змовах з одними людьми — надмірними показовими зусиллями щодо інших людей.

А чи порушував закон власник MacPaw — скаже суд, який під пильним поглядом суспільства ухвалить, будемо сподіватися, справедливе неупереджене рішення. Безвідносно до того, чи це ІТ-компанія, чи селянин, чи олігарх.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Гайд для інвесторів в український IT: рецепт ідеального пітчу від Мінцифри

Павло Осадчук 20 годин тому

Історія Google у датах та цитатах

Олександр Тартачний 27 вересня 2023 10:34

Вісім найпопулярніших форм кіберзлочинів у інтернеті

Назарій Присяжнюк 26 вересня 2023 17:50

Одинадцять друзів інновацій: 1991 Accelerator випустив нові українські стартапи

Яніна Шабанова 26 вересня 2023 16:35

Apply to survive: гайд з пошуку роботи в IT у 2023 році

Юлія Кескін 26 вересня 2023 11:00