Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Оборонна компанія Anduril представила дрони з машинним зором Bolt: що про них відомо та чи є це проривом у сфері БПЛА

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
16 жовтня 2024 9 хвилин читання

Американська компанія Anduril Industries представила тактичні дрони Bolt, які незабаром тестуватиме морська піхота США. БПЛА зможе передавати дані про техніку у централізовану систему та покладається на машинний зір для автоматичного наведення на ціль. SPEKA спробувала з’ясувати, чим вирізняється американський FPV-дрон та чи є його функції черговою інновацією у застосуванні БПЛА на війні. 

США створили дрон з автонаведенням Bolt: чи буде він ефективним у війні в Україні США створили дрон з автонаведенням Bolt: чи буде він ефективним у війні в Україні

Дрони Bolt та Bolt-M: характеристики

Анонсований дрон Bolt є частиною широкого сімейства автономних БПЛА, які мають вертикальний зліт та посадку. Bolt існує у двох версіях: як багаторазовий розвідувальний БПЛА та як безпілотник-камікадзе Bolt-M. Він здатний переносити до 1,5 кг корисного навантаження, яке можна адаптувати для використання проти техніки та проти піхоти. Однією з особливостей є можливість повітряного вибуху — дрон вибухає над ціллю, а не внаслідок влучання. Це більш ефективно для знищення неприкритої піхоти. 

Демонстрація вибуху дрона bolt-M (скриншот з промовідео) Демонстрація вибуху дрона bolt-M (скриншот з промовідео)

Тривалість польоту апарата — 40 хвилин, а максимальна дальність — 20 км. Дрон також оснащений якісною оптикою та інфрачервоними камерами. 

Як працює машинний зір у дронах Bolt та Bolt-M

На відміну від недорогих безпілотних літальних апаратів-камікадзе, які використовують у війні в Україні, які покладаються на управління оператором від першої особи (FPV), Bolt-M від самого початку використовує машинне навчання, щоб полегшити його використання. Бортове програмне забезпечення використовується для «автоматизації поведінки в польоті, необхідної для точного відстеження та ураження цілі, водночас надаючи людині-оператору чотири прості рішення: куди дивитися, кого відстежувати, як взаємодіяти та коли завдавати удару».

Тобто, у той час як FPV потребує серйозної підготовки оператора, Bolt-M має на меті надати солдатам набагато простіший спосіб досягнення подібних ефектів.

Дрони мають програмну платформу Anduril Lattice, яка автоматизує поведінку в польоті, необхідну для навігації, пошуку, відстеження та завдання ударів по динамічних цілях. Безпілотник слідуватиме за маршрутом, навіть без супутникової навігації, а оператор може вибрати кут, висоту та відстань до цілі, яких дрон повинен дотримуватися під час відстеження. Потім Bolt-M буде слідувати за цією ціллю автономно, але, якщо з’явиться нова загроза, солдат може вибрати її замість першої цілі.  

Режим слідування за ціллю Режим слідування за ціллю

Такий тип польоту називається донаведенням. Надзвичайно корисною є можливість націлитися на ціль і завершити атаку, навіть якщо зв’язок погіршується або повністю втрачається. По-перше, він долає основні проблеми з підключенням у зоні прямої видимості, оскільки часто дрон пірнає низько над землею, щоб вразити свою ціль, де сигнал часто погіршується через особливості топографії. Це також робить безпілотник набагато менш вразливим до систем електронної боротьби малого радіуса дії, особливо тих, які встановлені на транспортних засобах.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Anduril також передбачає передавання Bolt-M координат цілей та іншої інформації з поля бою у широку мережу обміну даними через Lattice. Таким чином, інформація, зібрана дронами серії Bolt, може бути передана стороннім платформам і командирам. Тому ймовірно, що Bolt-M можна буде швидко адаптувати для виконання кооперативних атак «роєм» з високим ступенем автономності, хоча про таку функцію ще не повідомлялось. 

Де застосовують та скільки коштують такі дрони 

Хоча додаткові функції це добре, зниження ціни до рівня, коли Bolt-M можна буде купити у дуже великих кількостях, може мати вирішальне значення для його успіху. 

При цьому вартість  такого виробу залишається невідомою. У компанії лише зазначили, що типові конфігурації Bolt коштують «у нижньому діапазоні десятків тисяч доларів». Тобто орієнтовна вартість може становити від $20 тис. до навіть $50 тис. 

Anduril підтвердив, що Корпус морської піхоти США почне тестувати його протягом наступних шести місяців у межах «досить суворої кампанії тестування та оцінки»

Чи є дрони з машинним зором в Україні 

Автоматичне супроводження цілей такого типу вже використовується у Силах оборони. Щоправда, переважно йдеться про наведення лише на останньому етапі польоту, щоб уникнути завад систем радіоелектронної боротьби. Наприклад, такі FPV-дрони виготовляє компанія Vyriy drone. Подібна функція також є у БПЛА Switchblade, які нам постачають союзники. 

Захоплення цілі FPV-дроном. Скриншот з відео спільноти «Дикі шершні» Захоплення цілі FPV-дроном. Скриншот з відео спільноти «Дикі шершні»

Чи підійде Bolt-M для війни в Україні

У військовій школі «Боривітер» масове застосування Bolt-M у війні в Україні вважають малоймовірним з низки причин.

Насправді дуже круте та технологічне рішення, але в контексті нашої широкомасштабної війни до нього виникає багато запитань. Перше і найголовніше — я не побачив ціну цього дива. А враховуючи заявлені дуже просунуті можливості з автономної роботи, використання просунутого ШІ та якісної та комплексної оптики, вона буде дуже висока.
Іван, керівник напряму «FPV мультироторного типу» військової школи «Боривітер»

«Війна — це економіка, використовувати такі дрони, як Mavic, або дорожчі, як камікадзе, абсолютно не доцільно. Існує багато високотехнологічних систем, що можуть працювати автономно і вміють виконувати такі завдання, єдина проблема — їхня вартість. Думаю, це буде високотехнологічна та ефективна зброя для спецоперацій західних армій, де ціна не має значення, але я не певен, чи здатна вона бути масштабована та бути економічно виправданою в умовах нашої повномасштабної війни», — додає інструктор. 

До того ж деякі аспекти не нові для більшості БПЛА

«Ця система все одно потребує участі оператора. Літати по точках та планування місії вміє будь-який ардукоптер (ПЗ для управління польотом. — Ред.), а вести та слідувати за обраними обʼєктами вміють більшість систем розвідки, навіть цивільний дрон Autel Evo Max 4t з модифікованим ПЗ (а також наші розвідні крила). Донаведення цілі на фінальній стадії ураження вже ефективно працює в українських дронах і коштує дуже дешево. Використовується воно тільки для протидії РЕБ або в умовах обмежених радіовидимості та радіогоризонту, бо нашим пілотам не потрібна допомога коли є звʼязок, вони й так чудово виконують свою роботу. Єдиний виграш, це можливість використання не кваліфікованого персоналу. 

Також доведеться з’ясувати чи може така система залетіти контрольовано в бліндаж під потрібним кутом або поцілити саме в моторний відсік техніки. Оператор не тільки наводить дрон, він обирає тактику, цілі та кути залежно від обставин та тактики ворога. Ціль зазвичай не стоїть по центру полігону без маскування і не чекає поки її вразять.

Наступне питання в складності та гнучкості такої системи, тобто чи можна її швидко адаптувати до змін в роботі РЕБ та тактиці ворога? Виробник заявляє про 20 км дальності, у нас це нормальний робочий діапазон, але літають й далі.

По бойовій частині теж можуть бути проблеми сумісності з наявними боєприпасами. На відео демонстрації оператор сидить не в укритті, а в полі з пультом, що не реально в наших умовах. Тому одразу питання чи є для такого дрона наземні станції та виносні антени, чи може працювати з ретрансляторами з укриття.

Тому я бачу напівавтономну систему, що може робити частину роботи пілота за невідому, очікувано дуже високу ціну, без даних щодо стійкості до РЕБ-засобів, автономних каналів керування та без інформації з розгортання в умовах бойових дій та роботи з укриття».

Anduril Industries: що відомо про компанію

Anduril Industries названо на честь Андуріла, вигаданого меча Арагорна з «Володаря перснів». У перекладі вигаданої мови романів Квенья ім'я означає «Полум'я Заходу». 

Назва натякає на ще одну компанію у сфері defence-tech — Palantir, яка теж позичила назву з цього лору. Засновниками Anduri є Палмер Лакі та колишній керівник Palantir Technologies Метом Грімм. 

Palantir Technologies і Anduril Industries будуть партнерами у другому етапі армійського прототипу Tactical Intelligence Targeting Access Node (TITAN). 

Наземна станція TITAN призначена для збору даних від космічних, авіаційних і наземних датчиків, а також для обробки цих даних за допомогою ШІ. Її завдання – підвищити ефективність управління місіями та ведення вогню на великих відстанях.

До речі, обидві компанії вже надають українським військовим системи спостереження, розвідки та планування бою. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Штучний інтелект допоможе точніше визначати час смерті за розкладанням тіла

Вікторія Рудзінська 9 годин тому

«Доступні кредити» на зброю: що думають представники оборонних компаній про ініціативу уряду

Олександр Тартачний 15 годин тому

У ChatGPT може з’явитись реклама

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

У США обговорили розробки, які допомоможуть Україні у війні: що відомо

Владислав Паливода 18 годин тому

Рекордні втрати російської армії в листопаді 2024: скільки військових рф знищили ЗСУ

Владислав Паливода 30 листопада 2024 14:27