Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Не надто високий. Обчислили рівень медіаграмотності серед української молоді

Вадим Добровольський
Вадим Добровольський Редактор стрічки новин
29 вересня 2022 5 хвилин читання

До початку повномасштабного вторгнення росії у дослідженні в межах програми «Мріємо та діємо» зібрали дані щодо споживання медіаконтенту та медіаграмотності серед української молоді. За результатами створили індекс взаємодії молоді з інформацією (Y-VIBE). Він виокремлює проблеми та перспективи, які існують у сучасному українському медіапросторі, для молоді віком 10-17 років.

Попередні дослідження з медіаграмотності демонстрували переоцінку українцями здатності відрізняти фейки від правди. Також не було фокусу на споживанні інформації серед української молоді, особливо дітей 10-12 років, через складність формування вибірки. Нове дослідження усуває ці прогалини.

Що таке індекс Y-VIBE

Y-VIBE складається з кількісної (онлайн-опитування) та якісної (фокус-групові дискусії та опитування) частин, що містять не лише відповіді молоді, а й батьків, учителів та експертів.

Результати дослідження Y-VIBE

Загальний результат індексу Y-VIBE становив 37 балів зі 100 можливих. Автори дослідження оцінили його як «дещо слабкий». При цьому середній показник саме серед молоді вищий, ніж серед дорослих: 41 проти 35 балів.

Найвищі показники має індикатор, пов'язаний із цифровою безпекою. При цьому молодь є більш упевненою у своїх знаннях та навичках, ніж їхні батьки та викладачі. Втім значною прогалиною виявилася відсутність розуміння, як працюють алгоритми соціальних медіа і таргетована реклама, серед усіх учасників дослідження.

Проблеми медіаграмотності серед молоді в Україні

Закони, які мали б захищати молодь та дітей в онлайн-середовищі, в Україні є, але через низький рівень грамотності самі батьки часто порушують право на приватність власних дітей у медіасередовищі. Наприклад, публікують світлини своїх неповнолітніх дітей у соціальних медіа без їхньої згоди.

Дослідження також виявило, що батьки не знають, що таке медіаграмотність. Часто під медіаграмотністю вони розуміють уміння користуватися ґаджетами або загальну комп'ютерну грамотність. Ба більше, батькам невідомо, чи викладають медіаграмотність їхнім дітям у школі. Своєю чергою викладачі кажуть, що такі уроки відбуваються, наприклад, під час комп'ютерних класів або класних годин, але окремого предмета з медіаграмотності у середній школі немає. Тобто у шкільній освіті відсутній системний підхід з виховання навичок критичного мислення та усвідомленого медіаспоживання. Експерти радять запроваджувати цей предмет із п'ятого класу, аби це вплинуло на формування необхідних знань та навичок.

Де українська молодь шукає інформацію щодо новин

За даними дослідження, 30% опитаної молоді не читає новини, а шукає необхідну інформацію насамперед в інстаграмі. Якщо TikTok популярний серед аудиторії 10-12 років, то серед групи 16-17 років ця платформа втрачає свою популярність, натомість на перше місце виходять YouTube та онлайн-видання. Загальний розподіл популярності джерел інформації серед молоді наведено нижче:

Як українська молодь розпізнає фейки

Вік також виявився досить важливим для уміння розпізнавати фейки та маніпуляції. Що старша молодь, то краще вона розуміє різні форми маніпуляцій і знає, що робити, а також може визначити правдивість новини через офіційні джерела інформації. Але загалом молодь споживає інформацію без додаткових перевірок і не досить критично.

Тенденції серед української молоді щодо споживання інформації та медіаграмотності

  • Молоді подобається читати новини з різних регіонів України (50%), і третина зазначає, що їм подобається читати інформацію, яка відображає погляди людей різних етнічних груп чи гендеру.
  • З віком молодь стає більш толерантною. При цьому дівчата менш схильні до узагальнень, ніж хлопці, у питаннях, що стосуються національних меншин.
  • Реакція на контент, з яким молодь не згодна, та мова ворожнечі в інтернеті. Більшість опитаних такі речі просто ігнорують. У деяких випадках вони можуть поділитися цією інформацією у закритих групах із друзями або в особистій комунікації, щоб обговорити свої враження.
  • Довіра до відеоблогерів. Вона базується на кількості підписників, а не на якості контенту. Молодь, відчуваючи дефіцит або недостатню різноманітність контенту, схильна дивитися російський контент, у якому може бути закладена пропаганда та дезінформація.

Раніше ми розповідали, як протидіяти дипфейкам, які дедалі частіше використовують кіберзлочинці.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Соціальні мережі є джерелом новин для 74% українців: опитування

Руслан Сорока 29 листопада 2022 18:02

SpaceX запускає місію NASA Lunar Flashlight: де дивитися трансляцію

Катерина Колонович 29 листопада 2022 11:35

Японські астронавти підробили дані під час симуляції космічного польоту

Катерина Колонович 29 листопада 2022 10:22

Маркетплейси знов популярні серед українців: топ найпопулярніших сайтів у жовтні 2022

Руслан Сорока 28 листопада 2022 18:55

Black Friday 2022: українці частіше купують павербанки та телевізори

Руслан Сорока 25 листопада 2022 18:08