Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Нову печінку вирощують у лімфатичному вузлі

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
6 квітня 2024 6 хвилин читання

Людина вперше отримала експериментальне лікування, яке в разі успіху призведе до вирощування додаткової «мініатюрної печінки». Процедура, розроблена біотехнологічною фірмою LyGenesis, знаменує собою початок клінічних випробувань, призначених для людей, у яких відмовляє печінка, але яким не було пересаджено орган. Про це пише Nature.

Підхід незвичайний: дослідники ввели здорові клітини печінки донора в лімфатичний вузол у верхній частині живота людини з печінковою недостатністю. Ідея полягає в тому, що через кілька місяців клітини розмножаться і займуть лімфатичний вузол, щоб сформувати структуру, яка зможе виконувати функції фільтрації крові печінки людини, яка не працює.

«Це дуже смілива та неймовірно інноваційна ідея». 
Фахівчиня із регенерації печінки з Бостонського університету в Массачусетсі Валері Гуон-Еванс

Людина, яка отримала лікування 25 березня, добре одужує після процедури та була виписана з клініки, каже Майкл Хаффорд, виконавчий директор компанії LyGenesis. Але лікарям потрібно буде уважно спостерігати за ним на наявність інфекції, оскільки людині потрібно приймати імуносупресивні препарати, щоб її організм не відторгав донорські клітини, каже Стюарт Форбс, гепатолог з Единбурзького університету.

Органний криз

Понад 50 тис людей у Сполучених Штатах щорічно помирають від захворювань печінки. На кінцевій стадії захворювання накопичена рубцева тканина заважає органу фільтрувати токсичні речовини в крові, що може призвести до інфекції або раку печінки.

Трансплантація печінки може допомогти, але органів не вистачає: близько 1000 людей у Сполучених Штатах щорічно помирають, чекаючи на трансплантацію. Тисячі інших не мають права, тому що вони занадто хворі, щоб пройти процедуру.

Людина отримала клітини донорської печінки 25 березня, які були введені в один із її лімфатичних вузлів.  Людина отримала клітини донорської печінки 25 березня, які були введені в один із її лімфатичних вузлів. 

LyGenesis випробовує підхід, який міг би допомогти людям у цій ситуації — і використовувати донорську печінку, яка в іншому випадку була б змарнованою, оскільки особа зі списку очікування на трансплантацію з сумісним профілем здоров’я не з’явилася вчасно. За методикою компанії донорські клітини доставляються через трубку в горлі, вводячи їх у лімфатичний вузол поблизу печінки. Лімфатичні вузли, які також фільтрують відходи в організмі та є важливою частиною імунної системи, ідеально підходять для вирощування міні-печінки, каже Гаффорд, оскільки вони отримують велику кількість крові, і їх сотні по всьому тілу, тож якщо деякі використовуються для створення міні-печінки, багато інших можуть продовжувати функціонувати як лімфатичні вузли.

Лікування наразі спрацювало на мишах, собаках і свинях. Щоб перевірити терапію на свинях, дослідники обмежили приплив крові до печінки тварин, що призвело до відмови органів, і ввели донорські клітини в лімфатичні вузли. Мініатюрні печінки сформувалися протягом двох місяців і мали клітинну архітектуру, схожу на здорову печінку. Дослідники навіть знайшли клітини, які транспортують жовч, травну рідину, яку виробляє печінка, у міні-печінці свиней. У цьому випадку вони не помітили накопичення жовчної кислоти, що свідчить про те, що міні-органи переробляли рідину.

«Є підстави думати, що органи не будуть нескінченно рости в лімфатичних вузлах. Міні-органи покладаються на хімічні сигнали лиха, що надходять від печінки, яка не працює, щоб рости; Як тільки нові органи стабілізують фільтрацію крові, вони перестануть рости, оскільки цей сигнал лиха зникне, каже він. Але поки неясно, наскільки великою стане міні-печінка у людей». 
Виконавчий директор компанії LyGenesis Майкл Хаффорд

За словами Хаффорда, компанія планує залучити 12 осіб до випробування II фази до середини 2025 року та опублікувати результати наступного року. Випробування, яке було схвалено регуляторними органами США у 2020 році, не лише вимірюватиме безпеку учасників, час виживання та якість життя після лікування, але також допоможе встановити ідеальну кількість міні-печінок для стабілізації здоров’я людини. Клініцисти, які проводять випробування, введуть клітини печінки до п’яти лімфатичних вузлів людини, щоб визначити, чи можуть додаткові органи підвищити рівень успішності процедури.

Проміжний захід

Однак міні-печінка може не полегшити всі ускладнення термінальної стадії захворювання печінки, каже Forbes, який створив власну компанію для боротьби із захворюваннями печінки за допомогою генетично модифікованих імунних клітин, які стимулюють відновлення. Одним із найсерйозніших з них є портальна гіпертензія, при якій утворення рубцевої тканини стискає кровоносні судини в печінці та може спричинити внутрішню кровотечу.

Хаффорд визнає, що не очікується, що міні-печінки будуть лікувати портальну гіпертензію, але є надія, що вони зможуть запобігти, поки печінка не стане доступною для трансплантації, або зробити людей достатньо здоровими для трансплантації.

«Це було б дивно, тому що ці пацієнти зараз не мають іншого лікування параметри». 
Фахівчиня із регенерації печінки з Бостонського університету в Массачусетсі Валері Гуон-Еванс

LyGenesis також має амбіції за межами міні-печінок. Зараз компанія тестує подібні підходи до вирощування клітин нирок і підшлункової залози в лімфатичних вузлах тварин, говорить Хаффорд.

Якщо випробування печінки буде успішним, Гоуон-Еванс каже, варто було б дослідити, чи можна використовувати власні стовбурові клітини людини для генерації клітин, які засівають лімфатичні вузли. Ця техніка може створити персоналізовані клітини, які охоплюють різноманіття клітин у печінці та не потребують імуносупресивних препаратів, каже вона.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Авітаміноз: що це таке і що з ним робити?

Євген Шагов 1 травня 2024 17:00

Вчені з’ясували причину інфекцій після операцій — дослідження

Анна Сергієнко 18 квітня 2024 12:45

Зекономити мільярди: як штучний інтелект допомагає створювати ліки

Олександр Тартачний 10 квітня 2024 16:00

У реабілітаційному центрі UNBROKEN повернули зір військовому

Богдан Камінський 8 квітня 2024 19:52

Французькі вчені представили найпотужніший у світі МРТ-сканер

Олена Черкасець 3 квітня 2024 12:38