Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Нова чистота. Куди рухається світовий інтернет?

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk
15 вересня 2022 7 хвилин читання

Світ невпинно, невтомно, невблаганно змінюється. Разом із ним змінюється й інтернет як частина цього світу. Змінюються інтернет-технології, змінюються інтернет-алгоритми, змінюється інтернет-культура.

Ми наближаємося до того періоду розвитку інтернету, де всім має стати комфортніше, тому що протягом останніх 20 років в інтернеті створилося таке середовище, де і гроші заробляти дедалі важче, і надійну інформацію знаходити дедалі проблемніше, і розважатися стає дедалі менш весело, бо зникло відчуття «вау», яке досі тримало всіх тих, хто був народжений та дорослішав у доцифрову епоху.

Серед найбільших змін треба відзначити поступове зникнення замовчуваного права інтернет-компаній та інтернет-сайтів стежити за користувачами. Уже зараз ваш телефон обов'язково має запитувати вас, чи дозволяєте ви стежити за собою мережі Facebook чи сервісу Google Maps.

Дійде, мабуть, до того, що відійде в минуле і технологія cookies, тобто обміну файлами вашого комп'ютера з інтернет-сайтами, які ви відвідуєте. Наразі регуляторам дедалі важче пояснити, навіщо обмінюватися такими файлами, якщо сама лише пам'ять веббраузера може виконати всі корисні для користувача функції для полегшення його або її подальшого життя та діяльності в інтернеті.

Не багато шансів залишитися на плаву у технології SEO. Її створили для просування інтернет-сайтів та, відповідно, цифрової комерції у пошукових алгоритмах. Компанія Google дуже довго, навіть надто довго, спостерігала, як за допомогою SEO-оптимізації кожен показує, які в його інтернет-сайту великі амбіції. Але коли аналітики Google беруть нетто-результат використання технології SEO, то бачать, що вона є програшною для власних комерційних інтересів їхньої компанії, яка хоче продавати високі місця в пошуковій видачі, а не програвати ці місця тим, хто добре оволодів SEO-оптимізацією.

Усі ключові соціальні мережі, зокрема Facebook та Instagram, ускладнили кріейторам зустріч з аудиторією. Це складна гра, ідеологом якої є Марк Цукерберг. Досить довго точилася заочна суперечка про те, чи це кріейтори мають сплачувати за доступ до аудиторії, чи соціальна мережа має сплачувати кріейторам за те, що вони наповнюють її контентом.

Цукерберг публічно говорить, що, звісно, він готовий розглянути варіант сплачувати кріейторам, але де-факто робить протилежне. Ті, хто протягом останніх двох років відчув падіння кількості лайків та переглядів у мережах Facebook та Instagram, можуть у цьому пересвідчитися.

У Цукерберга є мільйон ідеальних виправдань, щоб ускладнювати нам життя у соцмережах. По-перше, у нього є зобов'язання перед акціонерами з приводу норм дохідності. По-друге, він завжди може сказати, що таким чином блокує поширення контраверсійного, агресивного, небезпечного контенту. По-третє, дії регуляторів цифрової сфери подекуди були недостатньо жорсткими: кілька спроб захистити цифрову приватність та кілька спроб донарахувати податки. І все це переважно в європейській юрисдикції, тоді як американська юрисдикція настільки стурбована поширенням криптовалютних технологій, що не встигає як слід відрегулювати соціальні мережі, хоча Цукерберг у Конгресі з'являється принаймні раз на рік, щоб відповісти на запитання американських депутатів.

Зі складнішого пласта інтернет-реальності слід відзначити зростаючу вигідність бізнес-моделей, котрі базовані на контролі над цілими ланцюжками постачань у межах цифрової комерції. Наприклад, інвестиційний фонд може скупити права на пісні естрадних виконавців, а потім через контроль каналів поширення цих пісень, що мають сплачувати роялті, вийти на неочіковану високу норму дохідності. Варто зазначити, що контроль над каналами поширення контенту можливий не лише через володіння часткою акціонерного капіталу, а й через контроль над алгоритмами інтернету, котрий можна здійснювати у безліч різних способів.

Протягом останніх п'яти років кожен користувач інтернету обріс такою кількістю акаунтів та паролів до них, що це створює цілий пласт хоч і таємної, захищеної, але вкрай чутливої інформації. Доступ до біг-дати, яка дає змогу робити висновок про зміни у трендах та принципах формування особистих паролів, — страшенно небезпечна річ, до якої хоче отримати доступ даркнет. Досі не має популярних, поширених способів генерувати та зберігати паролі, хоча такі рішення у природі існують.

Компанія Apple зацікавлена, щоб продати свою технологію Face ID всім тим, хто не хоче вантажити своїх клієнтів ще одним паролем, але є причини думати, що навіть і ця технологія не є на 100% захищеною і потребує додаткової безпекової оптимізації. Наприклад, потребує регулювання якісь захисту даних, що їх вносять у алгоритм Face ID користувачі — той момент, коли треба покрутити головою перед камерою iPhone, аби він запам'ятав ваше обличчя.

2022 рік як рік повномасштабної та багатокомпонентної війни Росії проти України продемонстрував значну кількість вразливостей систем інтернету. Виникла додаткова потреба в інвестиціях в розробки з кібербезпеки. Ледь не в кожному технологічному рішенні — хардовому чи софтверному — залишається критично високий рівень вразливостей, що можуть використати кіберзлочинці. Особливо це стосується таких сфер, як фінансова інформація, документообіг, документи державної важливості, різноманітні посвідчення та довідки.

Усе свідчить про те, що світовий інтернет вже рухається і буде продовжувати рухатись до нової чистоти. Нові алгоритми, що прийдуть на заміну чинним, очистять інтернет. Це стосується і якості взаємодії інтернет-сайтів з користувачами, і наповненості самого інтернету. Хаотичний розвиток технологій генерування трафіку створив цілий пласт інтернет-сайтів, які є насправді паразитами, що заробляють гроші на недосконалостях інтернет-алгоритмів.

Очищення — саме це потрібно індустрії інтернету. Нам потрібен чистіший, безпечніший, зручніший та корисніший цифровий простір, в усіх його проявах. Це допоможе створити якісно нову інтернет-культуру, де домінуватиме дух взаємоповаги та толерантності. Соціальні мережі не можуть більше бути смітником емоцій, це потрібно змінювати. Смітник емоцій — це шкідливо не лише для психічного здоров'я користувачів інтернету, зокрема неповнолітніх, але й з точки зору використання електоральних технологій. Політика, побудована на технологіях експлуатації емоцій, не буває чистою та не приносить бажаних для людства результатів.

Нова інтернет-культура має вивільнити нову генерацію кріейторів контенту, щоб вони у вільному просторі вільно конкурували з нинішньою культурою цифрових знаменитостей. Зрозуміли, що всі культури знаменитостей, від Голлівуду до ліги топмоделей, що з'являються на обкладинках журналів, не хочуть зайвої конкуренції з більш широким пластом кріейторів, бажаючи дещо монополізувати ринок публічної уваги. Однак кілька культурних криз, що проявилися у хейтерстві, булінгу та культурі скасування, показали, що ринок знаменитостей потребує здорової конкуренції так само, як його потребує ринок енергетики чи ринок банківських послуг.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Щоб не «зірвати оборонзамовлення». На росії співробітники IT-компаній зажадали бронь від призову

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 14:32

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Для музики, медицини та медіа. Як українські IT-фахівці просувають провідні індустрії

GlobalLogic Ukraine 20 вересня 2022 17:59