Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Прихисток у Норвегії: дорога, документи, житло. Досвід SEO-спеціалістки Brainstack_

Марина Шварцман
Марина Шварцман SEO Specialist Brainstack
13 червня 2022 7 хвилин читання

SPEKA продовжує розповідати історії українок, які на час війни переїхали в інші країни. Раніше ми писали про особливості тимчасового перебування у ПольщіНімеччині, Португалії та Ірландії.

Цього разу своєю історією поділилася SEO-спеціалістка української продуктової  IT-компанії Brainstack_ Марина Шварцман. 

Марина готова проконсультувати охочих переїхати у Норвегію. Можете сконтактувати з нею у Telegram: @Maniarsheste.

Далі — розповідь Марини. 

Чому Норвегія 

На початку війни я переїхала до Норвегії у місто Берген. У моєму досвіді вже був 2014 рік, тому я зрозуміла, що війна не обмежиться лише прикордонними областями і не закінчиться за декілька днів.

Уранці 24 лютого я планувала їхати до Польщі, бо туди можна було потрапити з домашніми улюбленцями без документів. Коли я вже сиділа у метро, зі мною зв'язалась подруга та запропонувала допомогу з житлом у Норвегії. Так сталося, що країна обрала мене, а не я її. І разом з кішкою Аррау вирушила в довгу та непросту дорогу.

Що важливо знати переселенцям 

Перший кордон Україна-Словаччина перетинала пішим коридором. Стояли у черзі 17 годин. Черги були великі, дуже довго не пропускала українська сторона, я так і не зрозуміла чому. Але було багато волонтерів, які пропонували їжу, воду, чай, каву, шкарпетки, ковдри та інше.

Подальша дорога до Норвегії тривала ще тиждень. Існує два типи переїзду до цієї країни. Норвегія не є членом ЄС, тому подання документів на законодавчому рівні відрізняєтьсяТи можеш приїхати як переселенець, тоді тебе, ймовірно, заселять у табір для біженців (на період реєстрації). Або приїхати до рідних чи друзів, як було у моєму випадку. 

Якщо заселяєшся у готель для біженців, потрібно бути готовим до того, що вони різні. Рекомендую їхати у невеликі міста. Осло, наприклад, уже переповнений. Держава і місцева економіка не справляються с великим потоком біженців. Важливо розуміти: якщо ти приїхав у маленьке містечко, наприклад, Берген, навряд чи тебе відправлять на далекий північ країни.

За кожним таким готелем закріплені волонтери. Залежно від кількості біженців, вони допомагають із пошуком житла, з реєстраціїєю та поданням документів. Інколи люди, які два місяці перебувають у готелі, не можуть отримати документи, а є такі, які швидко отримують, протягом 2-3 тижнів. Їм надають умовно своє житло.

Як переїхати до Норвегії, якщо маєш до кого

Коли перетинаєш кордон, потрібно обов'язково сказати, що ти біженець, але у тебе є, у кого зупинитися. Потім реєструєшся на адресу людини, яка готова прийняти до себе, і самостійно розпочинаєш робити документи, без волонтерів. Натепер я уже мешкаю у своєму житлі, що запропонувала комуна і за яке допомагає сплачувати оренду.

Перед заїздом у житло співробітник з держструктури обов'язково оглядає умови проживання: чи відповідають вони нормам, чи комфортно тобі буде проживати, наскільки там безпечно. Перевіряють наявність датчиків диму, вогнегасника, води, бойлера, лічильників та меблів. Якщо чогось не вистачає, держава все докуповує.

У мене навіть запитували, чи не потрібно мені поставити другий замок (внутрішній на ланцюжку). Якщо житло не зареєстроване або зареєстроване, але не відповідає всім нормам, тебе не заселяють. 

Потім ви укладаєте договір, поки ти не отримаєш офіційні документи. Якщо ти приїхав з домашнім улюбленцем, потрібно бути готовим, що тварину заберуть на карантин. Наприклад, моя кішка Аррау на карантині була майже п'ять тижнів. Перевірка документів та отримання результатів аналізів тривають довго. 

Особливості подання документів

Норвезька бюрократія найповільніша у світі. Процедура подання документів довга та туманна. Після приїзду в країну ти реєструєшся у поліції як біженець і отримуєш виписку про реєстрацію.

Далі потрібно піти до місцевої міграційної служби та подати пакет документів на отримання дозволу на тимчасове або постійне місце проживання. Поки чекаєш відповіді, маєш офіційне право на перебування у країні та право на отримання медичної допомоги. Якщо отримуєш позитивну відповідь, маєш повний пакет того, що й громадянин Норвегії, а також офіційне право на роботу. Якщо не отримуєш документів, повинен покинути країну.

Виплати, які надають у Норвегії, відповідають мінімальній заробітній платі. Ти можеш їх отримати, відвідуючи адаптаційні курси (курси вивчення норвезької мови). Водночас це можливо лише після того, як отримаєш офіційний дозвіл від міграційної служби. До цього ти не можеш отримувати виплати та відкривати банківську картку для зарахування матеріальної допомоги.

Матеріальну допомогу можеш отримувати щонайбільше протягом двох років. Також два роки можеш безкоштовно вивчати норвезьку мову, але, як показує практика, її реально вивчити за пів року. Щоб влаштуватися на роботу, мова необхідна. Що швидше вивчиш мову, то швидше зможеш працювати. 

Будь-яка робота у Норвегії вважається офіційною. Тебе не мають права депортувати, якщо ти офіційно працюєш і платиш податок державі. Норвегія — це країна соціалізму, ти не будеш перебувати за межею бідності, але ніколи не станеш заможним. 

Плюшки

Усім біженцям надають купони: на похід у кіно з дітьми, безкоштовний басейн, на різноманітні культурні заходи, концерти. Дуже багато активностей як для дітей, так і для дорослих. Ти можеш безкоштовно відвідувати секції з футболу, сокеру. Спортивні заходи, катання на лижах, походи у гори дуже популярні. 

Вищу освіту можна отримати безкоштовно. Навчатися дозволяють відразу на декількох спеціальностях. Багато професій підлаштовані під роботу (ти можеш навчатися та паралельно працювати). 

Для українців транспорт безкоштовний. Він ходить за графіком. Наприклад, якщо ти не встигаєш на автобус, то на пором ти також не встигнеш (вони чітко підв'язані один під одного). Для тих, хто приїхав на машині, слід пам'ятати, що правила дорожнього руху відрізняються від українських. Є деякі дорожні знаки, яких у нас немає. Це пов'язано з особливостями гірської місцевості, наявності серпантину, особливостями дорожніх розв'язок. Штрафи дуже великі. 

Труднощі, з якими можна зіткнутись у Норвегії

Серед них:

  • різні менталітети;
  • мова: англійську знають всі, але все-таки переважає норвезька;
  • ціни — це взагалі окреме питання, вони на 50% вищі, ніж в Україні (транспорт, їжа, заклади харчування);
  • закон: з одного боку він захищає, з іншого — дуже зв'язує руки; 
  • медицина та черги у поліклініку;
  • не дуже зручна логістика між містами, немає гарних застосунків для туристів для переміщення країною, якщо ти без власного авто;
  • оформлення біженства: норвезька бюрократія найповільніша у світі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Microsoft ставить блок. На росії вже неможливо оновити комп'ютери до Windows 11

Вадим Добровольський 12 годин тому

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 14 годин тому

Від початку війни російські окупанти пошкодили або захопили 4 тис. базових станцій операторів зв'язку

Вадим Добровольський 14 годин тому

Гайд з виживання взимку: утеплення, припаси, автономне опалення. SPEKотна добірка для воєнної зими

Юлія Даниленко 15 годин тому

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 16 годин тому