Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Німецький стартап Proxima Fusion отримає $8,6 млн на реактор для термоядерного синтезу

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 червня 2023 4 хвилин читання

Німецький стартап Proxima Fusion оголосив, що зібрав суму, еквівалентну $8,6 млн, щоб побудувати тип термоядерного реактора під назвою стелларатор для експериментів з термоядерного синтезу — перспективного напрямку вироблення енергії, який теоретично може забезпечити нескінченну кількість електроенергії майже безкоштовно. 

Що таке термоядерний синтез?

Ядерний синтез імітує те, як зірки генерують власне світло та тепло. У них ядра водню поєднуються, утворюючи гелій і виробляючи величезну кількість енергії.  

Вчені намагалися відтворити цей процес контрольованим способом з 1950-х років. Це фактично протилежність ядерним електростанціям, які вивільняють енергію через поділ або розщеплення атомів. У випадку роботи ядерних станцій такий спосіб залишає нестабільні ядра, які можуть бути радіоактивними протягом мільйонів років. Термоядерний синтез дозволяє уникнути проблеми радіоактивних відходів, оскільки він, по суті, просто створює нові атоми гелію.

Наразі на проєкти з термоядерного синтезу вже пішло сотні мільйонів доларів, але схоже вчені трохи просунулись. У грудні 2022 року вчені Ліверморської лабораторії досягли «запалювання термоядерного синтезу». Тобто вперше отримали більше енергії з реакції, ніж витратили на її проведення.
Процес термоядерного запалювання. Зображення: Ліверморська національна лабораторія імені Лоуренса Процес термоядерного запалювання. Зображення: Ліверморська національна лабораторія імені Лоуренса

Як працює термоядерний синтез

Більшість сучасних конструкцій термоядерних реакторів можна розділити на два типи: токамак і стелларатор. У обох приблизно однаковий механізм дії. 

Це термоядерні пристрої, які обстрілюють мікроскопічну гранулу з паливом лазерами, нагріваючи водень до температуру в сотню разів вищу за поверхню сонця. Потужні магнітні котушки утримують якийсь час утворену плазму внаслідок чого атоми зливаються і виділяється енергія. 

Токамак — це пристрій у формі пончика, який був прототипом термоядерних реакторів. Стелларатори мають набагато складнішу  орбітальну конструкцію з низкою магнітів, що обертаються навколо плазми.

«Токамак начебто простий у проєктуванні, але важкий в управлінні, тоді як стелларатор надзвичайно складний у створенні, але коли ви його спроєктували, ним набагато легше керувати», — сказав Ян Хогарт, співзасновник Plural Platform, який допомагає фонду Proxima. 

Коли будуть електростанції на термоядерному синтезі?

Proxima базує свою технологію на результатах, розроблених в Інституті фізики плазми імені Макса Планка (IPP). Там вчені та інженери інституту працювали над Wendelstein 7-X (W7-X) найбільшим і найтехнологічнішим стелларатором у світі. Його не використовували безпосередньо для вироблення електроенергії, він служи для оцінки основних компонентів майбутньої термоядерної електростанції. 

Proxima сподівається створити першу в світі електростанцію ядерного синтезу «впродовж 2030-х років».

Хто ще працює над термоядерним синтезом?

У компанії є й конкуренти. Helion Energy — стартап, який фінансує переважно Сем Альтман, засновник OpenAI, вважає, що зможе це зробити до 2028 року й навіть має укладену угоду про придбання майбутньої електрики компанією Microsoft.

Термоядерний реактор Helion Energy Термоядерний реактор Helion Energy

Згідно з угодою, Helion Energy до 2028 року має генерувати принаймні 50 мегаватів електроенергії. Це не дуже багато — десь як дві вітряні електростанції. Суму договору не розголошують.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

OpenAI випускає третю версію DALL-E

Артем Житкевич 20 вересня 2023 23:00

Втрати та перспективи сонячної енергії під час війни в України

Назарій Присяжнюк 8 вересня 2023 18:15

Як вести комунікацію під час кризи: кейс бренда YASNO

Єлизавета Гогілашвілі 6 вересня 2023 16:42

OpenAI купила творців клону Minecraft — компанію Global Illumination

Артем Житкевич 17 серпня 2023 17:20

Як інвестують в OpenAI та скільки на цьому можна заробити

Олександр Тартачний 15 серпня 2023 17:15