Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Найменший у світі прискорювач частинок у 54 млн разів менший за Великий адронний колайдер

Кіра Іванова
Кіра Іванова Керівниця новинної редакції The Page/SPEKA
29 жовтня 2023 3 хвилин читання

Німецькі вчені з університету Фрідріха-Александра Ерлангена-Нюрнберга (FAU) запустили найменший у світі прискорювач елементарних частинок, пише Space.

Нанофотонний прискорювач електронів складається з мікрочипа, в якому розміщена крихітна прискорювальна вакуумна трубка довжиною 0,5 мм. Весь пристрій не більше за дрібну монету (на фото). Вакуумна трубка, в свою чергу, складається з тисяч окремих «стовпів». Дослідники можуть прискорювати електрони, запускаючи міні-лазерні промені в ці стовпи.

Основна прискорювальна трубка має довжину приблизно 0,5 мм – це в 54 млн разів менше за кільце довжиною 27 км, яке утворює Великий адронний колайдер CERN у Швейцарії — найбільший і найпотужніший у світі прискорювач елементарних частинок, який відкрив ряд нових частинок, включаючи бозон Хіггса (або частинку Бога), примарні нейтрино, чарівний мезон і загадкову X-частинку.

Внутрішній діаметр крихітного тунелю має розмір близько 225 нанометрів. Для порівняння, людське волосся  має товщину від 80 до 100 тис. нанометрів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Німецькі вчені використали крихітний пристрій для прискорення електронів від значення енергії 28,4 кілоелектронвольт до 40,7 кеВ, отримався зростання приблизно на 43%.

Це перший випадок успішного запуску нанофотонного прискорювача електронів, який вперше був описаний ще у 2015 році. Стенфордський університет зробив власний зразок міні-прискорювачу, але їхні результати ще перевіряються.

“Вперше ми дійсно можемо говорити про прискорювач частинок на [мікро]чипі»
співавтор дослідження Рой Шайло, фізик з FAU

Великий адронний колайдер за допомогою понад 9000 магнітів створює магнітне поле, яке прискорює частинки приблизно до 99,9% швидкості світла. Його міні-колега також створює магнітне поле, спрямовуючи світлові промені на опори вакуумної трубки; це посилює енергію в правильний спосіб, але результуюче енергетичне поле є набагато слабшим.

У підсумку електрони з нанофотонного прискорювача мають лише близько мільйонної частки енергії у порівнянні з колайдером.

«Наша мрія – розмістити прискорювач частинок на ендоскопі, щоб мати можливість проводити променеву терапію безпосередньо на ураженій ділянці тіла. Але до цього ще довгий шлях»
провідний автор дослідження Томаш Хлоуба, фізик з FAU
Нанофотонний прискорювач електронів - це мікрочіп з крихітною прискорювальною вакуумною трубкою довжиною 0,5 мм. Весь пристрій не більше за дрібну монету. Нанофотонний прискорювач електронів - це мікрочіп з крихітною прискорювальною вакуумною трубкою довжиною 0,5 мм. Весь пристрій не більше за дрібну монету.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Без Великого адронного колайдера: CERN офіційно припинила співпрацю з росією

Павло Бартос 2 грудня 2024 18:29

Чому цифрові близнюки змінюють бізнес та до чого тут ШІ

Олександр Тартачний 10 вересня 2024 08:35

Таємниці Всесвіту. Як 15 років тому відбувся тестовий запуск Великого адронного колайдера

Єлизавета Гогілашвілі 10 вересня 2023 12:20

Зупинка великого адронного колайдера, візит Скота Келлі до Києва, новий український дрон «Чаклун». Ранкова SPEKA

Вадим Добровольський 29 листопада 2022 08:00

Великий адронний колайдер зупинили раніше задля економії електроенергії

Катерина Колонович 28 листопада 2022 13:26