Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Невеликі чорні діри можуть ховатись поруч з надяскравими квазарами

Богдан Камінський
Богдан Камінський
11 липня 2023 2 хвилин читання

Вчені з Оксфордського університету припускають, що зіткнення між відносно невеликими чорними дірами може відбуватися поруч з їх масивними «братами», що створюють квазари. Про це пише Space.

Надмасивні чорні діри знаходяться в центрі більшості галактик. Вони можуть виростати до мас, що в мільйони або навіть мільярди разів перевищують масу Сонця

Деякі з них поглинають матерію так швидко, що в результаті випромінюється велика кількість світла. Це випромінювання може бути настільки яскравими, що затьмарює сукупне світло всіх зірок у галактиці.

Нове дослідження припускає, що активні галактичні ядра, в яких знаходяться квазари, можуть приховувати інші малі чорні діри. Їхня маса складає від трьох до десяти мас Сонця. Одночасно з цим ці чорні діри постійно ростуть, стикаються та зливаються одна з одною.

Комп'ютерна симуляція злиття чорних дір поблизу квазарів

Квазари та їхнє оточення самі можуть бути рушійною силою процесу злиття між меншими чорними дірами. За допомогою гравітаційних хвиль ці процеси можна виявити навіть з Землі.

Для цього група вчених створила комп’ютерну симуляцію, у якій вони зімітували взаємодію між чорними дірами зоряної маси та газовим диском навколо надмасивної чорної діри.

Моделювання показало, що маленькі чорні діри можуть бути затягнуті в щільні газові диски. Потім вони об'єднувались у бінарні системи внаслідок власної гравітації та впливу «більшого брата».

<span>Дві ізольовані чорні діри зливаються в одну під впливом надмасивної чорної діри.</span> Дві ізольовані чорні діри зливаються в одну під впливом надмасивної чорної діри.

Також симуляція показала, що газ у дисках сповільнює швидкість злиття чорних дір зоряної маси, але вплив надмасивного «старшого брата» не давав їм вирватися з пастки. Однак після зближення одна до одної чорні діри об’єднувалися дуже різко.

Раніше SPEKA писала про астрономів, які помітили злиття двох надмасивних чорних дір.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ 4 тренди розвитку телеком-компаній у 2024 році — прогноз Асоціації IT Ukraine

Богдан Камінський 13 годин тому

Тенденції маркетингових комунікацій 2023 — дослідження ВРК

Богдан Камінський 14 годин тому

Українські стартапи почуваються оптимістичніше за традиційний бізнес — дослідження Gradus Research

Богдан Камінський 16 годин тому

Українська електронна комерція у 2023 році: цифри першого півріччя та прогнози на акційний сезон

Наталія Раскопа 27 листопада 2023 14:00

Земля отримала лазерне повідомлення з відстані 16 млн км

Дмитро Мухін 25 листопада 2023 19:42