Невеликі чорні діри можуть ховатись поруч з надяскравими квазарами
Вчені з Оксфордського університету припускають, що зіткнення між відносно невеликими чорними дірами може відбуватися поруч з їх масивними «братами», що створюють квазари. Про це пише Space.
Надмасивні чорні діри знаходяться в центрі більшості галактик. Вони можуть виростати до мас, що в мільйони або навіть мільярди разів перевищують масу Сонця.
Деякі з них поглинають матерію так швидко, що в результаті випромінюється велика кількість світла. Це випромінювання може бути настільки яскравими, що затьмарює сукупне світло всіх зірок у галактиці.
Нове дослідження припускає, що активні галактичні ядра, в яких знаходяться квазари, можуть приховувати інші малі чорні діри. Їхня маса складає від трьох до десяти мас Сонця. Одночасно з цим ці чорні діри постійно ростуть, стикаються та зливаються одна з одною.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Комп'ютерна симуляція злиття чорних дір поблизу квазарів
Квазари та їхнє оточення самі можуть бути рушійною силою процесу злиття між меншими чорними дірами. За допомогою гравітаційних хвиль ці процеси можна виявити навіть з Землі.
Для цього група вчених створила комп’ютерну симуляцію, у якій вони зімітували взаємодію між чорними дірами зоряної маси та газовим диском навколо надмасивної чорної діри.
Моделювання показало, що маленькі чорні діри можуть бути затягнуті в щільні газові диски. Потім вони об'єднувались у бінарні системи внаслідок власної гравітації та впливу «більшого брата».
Також симуляція показала, що газ у дисках сповільнює швидкість злиття чорних дір зоряної маси, але вплив надмасивного «старшого брата» не давав їм вирватися з пастки. Однак після зближення одна до одної чорні діри об’єднувалися дуже різко.
Раніше SPEKA писала про астрономів, які помітили злиття двох надмасивних чорних дір.