Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
18 квітня 2024 9 хвилин читання

Не гравцями єдиними: які професії є у кіберспорті, як потрапити в індустрію

Компаній, які працюють у галузі кіберспорту, більше, ніж здається. Окрім безпосередньо команд, це й організатори турнірів, студії трансляцій, розробники софту тощо. Тож і професій у кіберспорті набагато більше, ніж може здатися на перший погляд. SPEKA разом із GGBET у партнерському матеріалі розповідає про десять поширених професій в індустрії кіберспорту.  

Партнер проєкту — ліцензійний букмекер GGBET. Компанія бере активну участь у розвитку кіберспорту та спорту в Україні та світі, є партнером легендарних команд NAVI та TEAM Vitality та підтримує світові турніри (Starladder, PGL, DPC Stage The International, BLAST Premier, ESL тощо). GGBET пропонує найширшу в Україні кіберспортивну лінію — користувачі мають можливість поставити на 30+ дисциплін. Компанія створює українськомовний контент на власному YouTube-каналі, активно допомагає нашим захисникам з Третьої окремої штурмової бригади та 93-ї ОМБР.

Що таке індустрія кіберспорту

Поверховий погляд на кіберспорт може здатися, що тут якісь хлопці та дівчата лише грають в ігри й нічого більше. Насправді ж це велика індустрія, в якій гравці — це лише незначна частка. Розібратися у цьому допомагає CEO GGBET Дмитро Вошкарін.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET
Кіберспортивна організація — це щось на зламі IT-компанії та спортивного клубу. У кожній компанії, яка працює в індустрії, є великий штат різноманітних фахівців — розробники, фахівці технічної підтримки, відділи маркетингу, бухгалтерія, юристи, копірайтери тощо. Це не залежить від того, йдеться про команду чи турнірного оператора. Відмінності, звісно, є, але загалом можна сказати, що все відбувається так само, як в ІТ-компаніях.

Деякі професії в індустрії майже не відрізняються від інших сфер. Наприклад, кіберспортивний та звичайний бухгалтер будуть робити однакові речі. Проте більшість професій у кіберспорті все ж має свої особливості, тож про них далі докладніше.

Кіберспортивний тренер

Як і у класичному спорті, кіберспортивна команда має регулярно тренуватися, щоб розраховувати на високі результати. У кіберспорті є відповідні фахівці, що відповідають за підготовчий процес.

Вони, зокрема, займаються складанням ігрових стратегій, формують тактику на конкретні ігри та змагання, намагаться максимально розкрити потенціал та сильні сторони кожного гравця команди незалежно від дисципліни, у якій вона виступає. 

Основні обов’язки тренера також охоплюють проведення тренувань у групах, корекцію ігрової тактики гравців відповідно до розробленої методології підготовки до змагань, розроблення повноцінних тренувальних програм та індивідуальних курсів залежно від рівня підготовки гравців, організацію навчального і підготовчого процесу тощо.

Андрій «B1ad3» Городенський, тренер команди NAVI з CS2. Джерело: Instagram Андрій «B1ad3» Городенський, тренер команди NAVI з CS2. Джерело: Instagram

Також тренер має забезпечувати командний дух під час чемпіонатів, відстежувати рейтинги та стан команд-суперниць, аналізувати результати проведених матчів. 

Особливістю кіберспортивного тренера є те, що він має чудово знати дисципліну, команду, яку тренує. Це може бути як колишній гравець, так і людина, яка одразу вирішила присвятити себе тренерській діяльності у галузі кіберспорту.

Аналітик

Під час кожної гри можна отримати величезну кількість інформації — кількість фрагів, хедшотів та влучних пострілів, загальну кількість успішних дій гравців та їхніх помилок тощо. Кіберспортивні аналітики збирають цю інформацію, аналізують її та на основі цього аналізу дають рекомендації тренерам і гравцям, чому варто більше приділяти увагу на тренуваннях. 

Фітнес-інструктор

У багатьох людей раніше існувало хибне враження, що кіберспортсмени — це кволі гіки або люди з надмірною вагою, що ведуть малорухливий спосіб життя, цілими днями сидять за комп’ютером і загалом мають погану фізичну підготовку.

Насправді все геть не так. Кіберспортивні команди велику увагу приділяють фізичній підготовці гравців. Це необхідно для того, щоб під час довгих ігрових сесій гравці почувалися максимально комфортно і могли зосередитися лише на грі. Зважаючи на сидячу роботу кіберспортсменів, особлива увага приділяється підтриманню як загальної форми, так і конкретних частин тіла (особливо спини), на які негативно впливає довготривале сидіння. 

Саме за організацію фізичної підготовки на командному та індивідуальному рівні відповідають фітнес-інструктори у кіберспортивних командах. Вони розробляють групові та індивідуальні програми фізичної підготовки та стежать за тим, щоб гравці дотримувалися цих програм і працювали над покращенням своєї фізичної форми. 

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

Як і в класичному спорті, у кіберспорті поширена практика, що у команди є тренер, його асистенти, психолог, фітнес-інструктори тощо. Це років 20-25 тому можна було вигравати турніри на голому ентузіазмі гравців. Тепер досягти значних результатів у кіберспорті без великого штату фахівців, що працюють на успіх команди, неможливо.

Фахівці з цифрового маркетингу та SMM

Ці спеціалісти зосереджуються на онлайн-каналах для просування брендів для своїх роботодавців. Вони часто визначають стратегії, які можуть максимізувати залучення наявних та нових фанів, створити послідовне повідомлення та визначити унікальну аудиторію для їхнього контенту. Ці фахівці також можуть визначати розміщення реклами для просування або продажу продуктів, пов'язаних із командами або кіберспортивними подіями.

А через те, що у всіх відомих кіберспортивних команд є чимала фан-база, робота із соціальними мережами стає чи не основним шляхом просування бренда. Тож зазвичай у кіберспортивних організаціях працюють висококласні SMM-фахівці, які здатні впоратися зі складними завданнями у своїй царині.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

Щоб почати працювати у галузі кіберспорту, треба насамперед бути гарним фахівцем у своїй праві. Неважливо, хто ти — маркетолог, піарник чи тренер. Можна навіть попередньо нічого не знати про кіберспорт і вже під час роботи розбиратися у його специфіці, спілкуватися з гравцями, дивитися турніри та вглядатися у суть індустрії.

Рефері 

Як і у класичному спорті, у кіберспорті мають бути нейтральні люди, які судитимуть змагання. У кіберспортивній індустрії це зазвичай фахівці компаній, що організовують турніри. Вони мають досконально знати правила гри та регламенти змагань і стежити за їхнім дотриманням. Рефері також мають контролювати будь-які необхідні для турнірів межі (наприклад, часові) та вирішувати будь-які питання чи суперечки між гравцями під час гри.

Коментатор

Тут все просто: ці люди коментують перебіг кіберспортивних баталій. Щоб бути кіберспортивним коментатором, потрібно не лише розбиратися у тонкощах дисциплін, які коментуєш, а й бути оратором, уміти цікаво коментувати те, що відбувається у грі, мати аналітичні навички та бути в курсі навколокіберспортивних подій, щоб розповідати глядачам цікаві історії під час трансляцій та у перервах між поєдинками.

Бродкастер 

Коли кіберспортсмени сидять за комп’ютерами під час змагань, то бачать на екрані лише те, що відбувається з їх точки. Глядачам цього замало — вони повинні мати повну картину гри та бачити найцікавіші моменти. Бродкастери відповідають за те, щоб у трансляції виводилася актуальна картинка, вчасно показувались повтори та була цілісна картина гри. Їх можна порівняти з режисерами трансляцій у класичному спорті, які отримують картинку з десятків камер на стадіоні і вирішують, що саме і коли показувати глядачам.

Івент-менеджер

Івент-менеджери координують спеціальні події у кіберспорті наживо. Вони працюють з різними постачальниками, які можуть знадобитися, створюють бюджети та графіки, а також керують комунікацією між сторонами. 

Щоб заробити гроші, івент-менеджери зазвичай ведуть переговори про спонсорські угоди з майданчиками, гравцями та іншими учасниками заходу. Тож якщо ви потрапили на крутий кіберспортивний турнір, будьте впевнені, що над його організацією працювала ціла команда професійних івент-менеджерів.

За будь-якою великою кіберспортивною подією стоїть команда професійних івент-менеджерів, що організовують її. Джерело: SteelSeries, ліцензія CC BY 2.0 За будь-якою великою кіберспортивною подією стоїть команда професійних івент-менеджерів, що організовують її. Джерело: SteelSeries, ліцензія CC BY 2.0

PR-фахівець

Фахівці зі зв'язків із громадськістю — це професіонали, які допомагають окремим гравцям, командам та організаціям підтримувати власний позитивний імідж. Вони пишуть пресрелізи, організовують пресконференції та роблять усе, щоб усі навколо знали, що їхній роботодавець — найкрутіший в індустрії.

Дизайнер

Графічні дизайнери створюють візуальні матеріали для своїх клієнтів, вивчаючи вимоги до дизайну, створюючи зразки та допрацьовуючи їх до затвердження. Вони можуть створювати логотипи, вебсайти, рекламні матеріали або заставки, які можуть використовувати клієнти. Дизайнери, що працюють уц кіберспортивній індустрії до того ж мають у ній орієнтуватися — знатися на популярних дисциплінах, бути в курсі актуальних подій, знати гравців тощо. Усе це необхідно для створення якісного дизайну для кіберспортивної організації. 

Замість післямови 

Це далеко не повний перелік професій у кіберспортивній індустрії. Проте варто розуміти, що для того, аби тут почати працювати, не обов’язково знатися на відеоіграх чи переможцях останніх п’ятьох мейджорів з Counter-Strike. Насамперед треба бути фахівцем своєї справи й шукати відповідні вакансії, яких вистачає. А розуміння індустрії прийде з часом.


GGBET здійснює діяльність відповідно до ліцензій від 23.08.2023 року, виданих відповідно до рішень КРАІЛ №128 та №129 від 08.08.2023. Брати участь в азартних іграх дозволено особам, старшим 21 року.

УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ІГРОВУ ЗАЛЕЖНІСТЬ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ (ПРИНЦИПІВ) ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРИ.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Школярі на півдні України навчатимуться в цифрових освітніх центрах від ЮНІСЕФ

Кіра Іванова 10 годин тому

Як Саудівська Аравія заробляє на боксі

Олеся Дерзська 18 травня 2024 21:56

Як обрати виш: дев’ять головних запитань, які варто поставити своїй дитині перед вступом

Владислав Миронович 3 травня 2024 12:15

Як стати одним із найкращих у Counter-Strike: інтерв’ю з Віктором «sdy» Оруджевим

Владислав Миронович 2 травня 2024 10:30

Потужне залізо та райдужна периферія: як кіберспорт вплинув на розвиток комп’ютерної техніки

Владислав Миронович 26 квітня 2024 11:00