Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Навіщо росія зруйнувала Каховську ГЕС. Розповідають британські експерти

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
7 червня 2023 5 хвилин читання

Підірвали Каховську ГЕС напередодні довгоочікуваного контрнаступу України, наголошує професор з міжнародної безпеки Бірмінгемського університету Штефан Вулф. Експерт та його колега Девід Гастінгс Данн проаналізували усе, що натепер відомо про теракт та спробували оцінити мотиви росії. 

SPEKA переклала їхні висновки. Далі — пряма мова авторів. 

Штефан Вулф
Штефан Вулф
професор з міжнародної безпеки Бірмінгемського університету
Девід Гастінгс Данн
Девід Гастінгс Данн
професор міжнародної політики Бірмінгемського університету

Прорив дамби очевидно спричинив потужний вибух або вибухи. Внаслідок цього вода з резервуара площею 16 кв. км розлилася на величезну територію Херсонської області на окупованому росією півдні України. Тисячі людей евакуювали.

Київ звинувачує москву у вчиненні цього військового злочину. москва намагається зробити те саме: речник кремля Дмитро Пєсков швидко виступив із заявою, стверджуючи, що «Ми вже можемо однозначно заявити: (це був) навмисний саботаж з боку української сторони». Пєсков запевняє, що метою Києва було позбавити окупований Крим води.

Але прецеденти таких дій є саме в історії самої росії. У 1941 році Сталін наказав зруйнувати дамбу через річку Дніпро перед вторгненням німецьких військ.

росія також практикувала політику випаленої землі під час вторгнення Наполеона в 1812 році, коли спалила москву, до якої підійшли французькі війська. Знищення цінних речей — звичний інструмент російського підходу до війни. 

Кому вигідний підрив Каховської ГЕС

Ключове питання полягає в тому, хто отримає найбільшу вигоду від того, що може перерости у величезну екологічну катастрофу. 

За словами Михайла Подоляка, радника президента України Володимира Зеленського, відповідь на це запитання однозначна: росія прагне зірвати український контрнаступ на південному напрямку. 

Зважаючи на те, де розташована дамба, такий аргумент має сенс. Величезна повінь, яку викликав підрив Каховської ГЕС, ймовірно, спустошить величезні території на обох берегах Дніпра на південь у напрямку до Криму. Це ускладнить наступальні операції українських сухопутних сил у цьому районі, ймовірно, протягом наступних місяців, без аналогічного послаблення російських оборонних ліній.

Крім того, це також ускладнить подальше просування українських військ до Криму, півострова, який росія анексувала у 2014 році. На самій дамбі також була дорога, якою українські сили могли просуватися до Херсонської області під час контрнаступу. Річку Дніпро, яка зараз розбухла паводковими водами, наразі набагато важче перетнути.

Крим також постраждав від цієї техногенної катастрофи: він залежить від Каховського водосховища, бо це питна води та вода для зрошення.

Неможливість такого постачання матиме гуманітарні та економічні наслідки, масштаби яких зараз важко оцінити.

Третій аспект пов’язаний із Запорізькою атомною електростанцією, найбільшим подібним об’єктом у Європі. Вона перебуває під контролем росії з перших тижнів вторгнення, і тепер постачання води для охолодження його реакторів опинилося під загрозою, хоча, за першими повідомленнями, ситуація поки що контрольована. 

Очевидну готовність росії атакувати критичну інфраструктуру таким чином також можна пояснити тим, що росії бракує спроможності перешкодити українському контрнаступу конвенційними військовими силами. Натомість кремль, здається, готовий застосовувати економічний та екологічний вандалізм, аби лише переломити перебіг конфлікту.

Навіщо росія перекладає провину на Київ

Спроба покласти провину за свої дії на Київ нагадує попередні епізоди, коли кремль намагався проштовхувати наратив, що Україна нібито планує підірвати брудну бомбу, або спробувати звинуватити Вашингтон в управлінні секретними лабораторіями для виготовлення біологічної та хімічної зброї в Україні.

Руйнування дамби Нової Каховки свідчить про новий етап цієї війни. москва прагне контролювати наратив щодо того, хто несе відповідальність за найогидніші дії у конфлікті.

Кремль також намагався максимально використати атаки безпілотників на москву, які він також називає тероризмом. 

Але руйнування дамби, яка стримувала водойму розміром із Велике Солоне озеро в Америці та забезпечує гідроелектроенергію, питну воду та зрошення Криму, свідчить про бездушне ігнорування мешканців півострова, більшість з яких етнічні росіяни.

Попри риторику кремля, цей епізод свідчить про те, що росія зацікавлена не так у «звільненні» України від її нинішнього керівництва, як у знищенні її здатності функціонувати як суверенна держава. Примусові депортації, викрадення 19 тис. дітей і бомбардування цивільних територій спрямовані на зменшення населення України та завдання довгострокової шкоди.

Ця акція є частиною підходу росії до знищення України. Але ймовірним ефектом таких деструктивних дій для населення України буде лише посилення його прагнення звільнити свою країну, а також остаточно покласти край російській загрозі.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Міжнародний суд ООН почав розгляд справи щодо вторгнення росії в Україну. Що це означає та якими будуть наслідки

Олександр Тартачний 28 вересня 2023 15:36

Україна планувала вдарити по заводах з виробництва Shahed — The Guardian

Богдан Камінський 27 вересня 2023 17:58

Як військові за допомогою лазерів тренуються

Назарій Присяжнюк 23 вересня 2023 07:30

США оголосили про новий пакет допомоги Україні на $325 млн

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:35

Що отримала росія, налякавши Ілона Маска

Владислав Миронович 20 вересня 2023 15:15