Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Навчай»: як Українська LMS Платформа вийшла на ринок онлайн-освіти

Віталій Вальков
Віталій Вальков Засновник LMS "Навчай"
11 жовтня 2024 9 хвилин читання

До повномасштабного вторгнення в Україні були популярними російські LMS (Learning Management System) для керування своїми онлайн-курсами. Через цю причину українських продуктів у цій ніші майже не було. Щоб виправити це ми вирішили розробити українську гейміфіковану LMS «Навчай», на якій зараз навчається понад 35 000 студентів.

З допомогою власної LMS ми підвищили показник завершуваності своїх курсів з 35% до 65%, і зараз все більше засновників онлайн-курсів використовують платформу та бачать схожу динаміку. У цій статті я ділюся історією, уроками та помилками розробки й запуску LMS.

Дві улюблені книги, які стали основою механік у LMS "Навчай" Дві улюблені книги, які стали основою механік у LMS "Навчай"

Спочатку розробили LMS платформу для своїх онлайн-курсів

Я вже 8 років маю онлайн-школу дизайну. Для ведення курсів перепробував багато рішень, але жодне не влаштовувало повністю – не вистачало зручності, інтеграцій, гейміфікації. В результаті, ми з командою вирішили розробляти платформу для себе – дуже хотілось упакувати напрацьовану методологію та бачення.

На перший прототип я витратив $10 000, цей MVP включав базовий функціонал: можливість завантажувати матеріали – для адміністраторів та проходити курси – для студентів. Цього було достатньо, щоб використовувати платформу для себе. Однак, після першого запуску почали «вилазити» баги, та й функцій було замало. Також я зрозумів, що необхідно розширити функціонал MVP.

Тож, цінник збільшився до $50 000, а в Навчай з'явилися домашні завдання, куратори й аналітика груп та студентів. Оновлена версія була тепло прийнята студентами, й ми повністю перейшли на свою платформу.

Перші клієнти прийшли за рекомендаціями студентів наших курсів. З відкриттям доступу іншим людям почались і перші проблеми

З часом я побачив, що подібна LMS може бути потрібна й іншим. Тому зібрав зворотний зв'язок з декількох десятків засновників онлайн-курсів, продюсерів та маркетологів, щоб зрозуміти, які функції та дизайн-рішення будуть найбільш актуальні на ринку. Ми почали готувати платформу до відкриття на ринок.

Частина студентів, які навчались у мене, мали свої онлайн-курси по інших спеціальностях або ж їхні знайомі бачили платформу й цікавились продуктом для своїх потреб. Відповідно, почали надходити запити на повноцінний SaaS, де інші засновники онлайн-курсів могли б використовувати LMS. За місяць моя команда допрацювала функціонал та надала доступ першому клієнту… І це було фіаско.

Як відбувався перший запуск "Навчай" Як відбувався перший запуск "Навчай"

Підписуйтеся на наші соцмережі

Не дивлячись на тестування перед запуском, при створенні нових адміністраторів вилізли критичні помилки, через які продукт не працював для студентів іншого курсу. Довелось знову віддавати на доробку. Масштабувати власний продукт для інших компаній – це окремий технічний проєкт, який вимагає доопрацювань по інфраструктурі та безпеці.

Зрештою, після виправлення багів LMS стала доступна для перших клієнтів – всі вони були так чи інакше пов'язані з моїми онлайн-курсами, то ж клієнтська база росла органічно. Бували випадки, коли клієнт знімав сторіз про свій онлайн-курс на платформі Навчай, у нього запитували назву LMS і ставали клієнтами таким чином. Профілі клієнтів сильно різняться – від продюсерів багатьох онлайн-курсів, до мережі супермаркетів, які використовують платформу для внутрішнього навчання.

Я почав задумуватись, як зробити LMS, яка відрізняється від існуючих на ринку не тільки в Україні, але і світі. Для цього я об'єднав два підходи.

Як ми зробили LMS платформу конкурентним продуктом: гейміфікація LMS та зворотний зв'язок користувачів

В процесі використання продукту користувачі стали підкидувати ідеї для нових функцій платформи. Моя команда додавала функції аналізуючи такі дані:

  • Пряме спілкування з клієнтами. Найкраще працює вибудовування стосунків засновника з першими клієнтами – це нескінченне джерело інсайтів та ідей.
  • Обробка запитів у відділ підтримки. В першу чергу, це моніторинг багів та помилок. Також дає розуміння потреб користувачів, що наштовхує на ідеї для фіч.
  • Аналіз запису екрану в Clarity. Це анонімізований інструмент, який дозволяє переглядати версії користувачів та бачити їхні дії (але не дані). Безцінний спосіб побачити, де сервіс незручний, де люди "застрягають" чи як використовують платформу.
  • Аналіз дій та воронок у Amplitude. Це продуктова аналітика, яка дозволяє бачити загальну картинку використання продукту: які фічі найпопулярніші, як люди проходять ознайомлення з продуктом, скільки часу проводять на кожному з екранів. Звідси можна бачити, які аспекти LMS використовуються найбільше та генерують цінність.
Як виглядає інтерфейс LMS "Навчай" Як виглядає інтерфейс LMS "Навчай"

Ось декілька прикладів фіч, які команда Навчай втілила, спираючись на зворотний зв'язок від клієнтів:

  • Куратори просили додати голосові повідомлення, щоб давати зворотний зв'язок по домашніх завданнях – це впровадили.
  • Команда проєкту знала, що студенти більш активні у месенджерах, тому додала сповіщення у чат-бот в одному з популярних застосунків.
  • Засновники курсів дуже чуттєво ставились до захисту своїх матеріалів, то ж Навчай додали просунуту систему захисту контенту.
  • На запит на зменшення навантаження на кураторів, команда LMS додала помічника на основі штучного інтелекту, що дозволило значно скоротити кількість запитів до менеджерів.
  • У клієнтів був запит на гнучкість у платіжних системах, то ж команда додала Stripe, Wayforpay, PayPal.

Іншим важливим шляхом ідей для функцій є власне бачення розвитку продукту. Я є великим фанатом гейміфікації, прочитав по цьому не одну книгу. Найбільш ґрунтовною виявилась книга Юкай Чоу “Гейміфікація”. Ми вирішили впровадити основні принципи гейміфікації, описані у книзі, в платформу. Так з‘явились щоденні нагороди, великі “місії”, таблиця рейтингів, внутрішня валюта (креойни) та магазин подарунків, де студенти можуть її витрачати. Для впровадження цієї системи, звісно, знадобилась додаткова розробка. Це збільшило загальну вартість проєкту до $100 000.

Разом з іншими фічами це дозволило сильно збільшити завершуваність курсів студентами. Це дозволило збільшити показник завершуваності з 35% до 65%, клієнти бачать схожу динаміку. Для порівняння, середній показник по індустрії – 13%.

Прискорювачі зростання: навчання у стартап академії та партнерство з аутсорсинговою агенцією

Коли постало питання масштабування платформи, я зрозумів, що потрібно пройти навчання у більш досвідчених стартаперів. Тому подався на програму «Академія стартапів» від Genesis та Meta. Це дозволило переосмислити підходи до розвитку продукту, масштабування та маркетингу.

Одним з таких кроків було стратегічне партнерство з агенцією розробки Goodface, яка має глибоку експертизу в EdTech. Це дозволило вдосконалювати продукт швидше й почати більш активну роботу з маркетингом. Взагалі, це хороша модель для українського ринку – партнерство продуктових та аутсорсних компаній. Це дозволить і диверсифікувати потоки доходів аутсорсних агенцій, і швидше розвиватись продуктам.

Плани та головні уроки стартап-подорожі LMS «Навчай»

Зараз ми зосередились на масштабуванні та довірі користувачів на українському ринку. Нашим проєктом користуються 40 клієнтів різного розміру – від онлайн-курсу по медитаціях до мережі супермаркетів. Сумарна кількість студентів – 35 000. Ми майже не використовували маркетингові канали, окрім існуючого ком'юніті та «сарафану», то ж зараз вибудовуємо стратегію та тестуємо різні канали.

Одним з головних напрямків у продукту – інтеграція маркетингових інструментів, щоб засновники курсів могли ефективно просувати свої курси через наявний функціонал.

Основні уроки, отримані упродовж двох років розроблення EdTech-продукту

  • Не варто спішити з публічним запуском. Можливість використовувати продукт для себе та закритого ком'юніті дозволила відполірувати його до виходу на ринок. В результаті, база клієнтів росла дуже органічно.
  • Тестувати потрібно не двічі, а тричі 🙂 Не дивлячись на ретельні тести, в продуктах подібної складності все одно пролазять баги. Відповідно, варто як збільшувати бюджет на QA, так і робити закриті бета-тести.
  • Ком'юніті – надцінний актив. Саме завдяки існуючому ком'юніті від своїх курсів мені вдалось зробити платформу зручною та яка цілить у потреби ринку. Аналогічно, ком'юніті допомагає з маркетингом – адже саме учасники ком'юніті стають вашими першими клієнтами.
  • Побудова стратегічних партнерств – стратегічна перевага. Вибудовуючи стосунки з партнерами та підрядниками, ви можете отримати "нечесну перевагу" перед конкурентами – через оптимізацію витрат та швидший розвиток.

Якщо ви працюєте з онлайн-курсами, запрошую ознайомитись із «Навчай». Особисто проведу онбординг, перші 30 днів користування платформою — безплатно. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український сектор deep tech розвивають команди до 10 людей — дослідження

Павло Бартос 7 листопада 2024 13:58

Endeavor Ukraine: як глобальна мережа допомагатиме нашим стартапам

Павло Бартос 31 жовтня 2024 19:10

Українські стартапи отримали 1,25 млн євро від Seeds of Bravery: що відомо

Павло Бартос 30 жовтня 2024 14:40

В Україні запускають Sandbox для стартапів зі штучного інтелекту та блокчейну

Вікторія Рудзінська 29 жовтня 2024 19:44

В Україні стартувала EdTech-платформа для креативників

Павло Бартос 29 жовтня 2024 15:52