Нобелівська премія — 2022 стартувала 3 жовтня. Цього року на здобуття нагороди висунули 343 кандидати, переможець у кожній номінації отримає Нобелівську медаль та диплом, а також грошову винагороду.
Згідно з дослідженням, що провели у Медичній школі Icahn Mount Sinai, в астронавтів частіше розвиваються мутації, потенційно пов'язані з космічними польотами, які підвищують довічний ризик захворіти на рак і серцеві захворювання. Космічні польоти також пов'язані з мутаціями ДНК. SPEKA зібрала основні тези.
Згадуємо найцікавіші новини 5 липня.
Вчені Токійського університету описали перший випадок, коли хвилі цунамі вдалося зафіксувати шляхом моніторингу мюонів — високоенергетичних елементарних частинок, що дістаються Землі разом із космічними променями і безперешкодно проходять майже крізь будь-які об'єкти. Приміром, доки ви дочитаєте це речення, ваше тіло пропустить крізь себе близько сотні тисяч мюонів.
П'ятнадцять найбільших у світі наукових видавництв, а саме ACS Publications, Elsevier, Springer Nature та The Geological Society, більше не продаватимуть свої продукти дослідницьким організаціям з Росії і Білорусі.
Хіміки з Массачусетського технологічного інституту створили матеріал, який важить менше, ніж пластик, та водночас є міцнішим за сталь. Це двовимірний полімер, існування якого досі вважали неможливим.
Співробітники Стенфордського університету та британської компанії Oxford Nanopore Technologies випробували нову технологію швидкісного секвенування геному для виявлення вроджених захворювань. Їм вдалося діагностувати епілепсію у тримісячної дитини, витративши на генетичний аналіз рекордні 5 годин і 2 хвилини.
Востаннє людина побувала на Місяці ще 1972 року. Минуло 50 років – і дослідники планують нові експедиції на супутник Землі, зокрема на його південний полюс.
Аменхотеп I належав до XVIII династії Давнього Єгипту і був на престолі у 1525-1504 роках до нашої ери. Мумію фараона знайшли під час розкопок стародавнього міста Фіви неподалік Луксора ще у 1881 році, проте розгорнути на ній бинти досі не наважилися. Є ризик, що від такого втручання рештки просто розсипляться. Нещодавно єгипетські дослідники нарешті зазирнули під бинти мумії за допомогою комп'ютерної томографії.
Вчені Технічного університету Данії (DTU) виготовили з графену ялинку висотою 14 см і товщиною один атом. У процесі дослідники випробували новий спосіб перевірки якості графену, що допоможе використовувати цей матеріал у масовому виробництві мікросхем.