Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Досвід координаторів Молодіжних банків ініціатив: «Нас із молоддю обʼєднує можливість творити суспільні зміни у нашій громаді»

Marharyta Vasylieva
Marharyta Vasylieva PR-менеджерка БО "Національна мережа розвитку локальної філантропії"
26 березня 2024 8 хвилин читання

Національна мережа розвитку локальної філантропії (надалі «Філантропи») з 2021 року реалізує проєкт «Молодіжні банки ініціатив» (МБІ). Що це таке? Це міжнародна модель, що допомагає активній молоді творити зміни у своїх громадах. Натепер на території України успішно працюють дев’ять молодіжних банків.

На шляху реалізації проєкту молоді допомагають наставники — локальні координатори МБІ. Кожен із них з різним досвідом, віком та сферою діяльності, але всіх їх обʼєднує бажання підтримувати формування свідомої та відповідальної молоді України. 

Тож я хочу познайомити вас із чотирма координаторами МБІ. Сподіваюсь, їхні історії надихнуть вас спробувати себе також у ролі наставника. 

Трохи про координаторів

Координатори МБІ Координатори МБІ

Олена Г. — координаторка Молодіжного банку ініціатив Грицівської громади Хмельницької області. Для неї це не перший досвід роботи з молоддю: упродовж п’ятьох років вона працювала заступницею директора з навчально-виховної роботи у місцевому навчальному закладі. 

«Цей рік для мене минув в офіційних рамках МБІ: три незабутні літні проєкти, про які натхненно говоримо не тільки ми, а й значна частина Грицевської громади», — говорить Олена.

Анна з Боярської громади Київської області, ще навчається у виші на психологиню і добре розуміє, як важлива підтримка молоді.

«Уже рік я є координаторкою МБІ Боярки, за цей час нам вдалося реалізувати два конкурси молодіжних проєктів (молодь громади подає команді МБІ свої проєкти, а переможці отримують фінансування). Нами було вже підтримано вісім проєктів, в рамках нового конкурсу хочемо відібрати 15. Чесно кажучи, дуже класний досвід, оскільки до цього таких конкурсів для молоді не проводилося, а це дуже хороший інструмент залучити молодь, аби вона мала ініціативність, самоорганізованість», — розповідає Анна.

Максим — переселенець із Харкова, що активно займається розвитком молоді у Світловодській громаді Кіровоградської області. За рік він зібрав команду МБІ та створив молодіжну раду. 

«Я побачив, що у нашій громаді молоддю ніхто не займається. Я взяв це на себе. Вирішив і самому розвиватись, і молодь розвивати», — пояснює Максим.

Ліза підлітком була у команді МБІ, а тепер стала координаторкою. Викладає німецьку мову та працює у фонді громади «Подільська громада».

«Стати координатором — це такий природний шлях у нашому молодіжному банку. Якщо ти гарно весь час волонтериш, щось створюєш і якщо ти дійсно захоплюєшся цією ідеєю, то для тебе це такий цілком нормальний крок далі. Я відчувала в собі потенціал, що маю весь цей досвід, зібраний за роки, і готова ним ділитися вже з новими командами», — розповідає Ліза.

Які обовʼязки у координатора?

То що має робити координатор? Про це розповідають вони самі.

«Мало просто набрати команду і збиратися лише для звітування, треба підтримувати запал комітету. Доносити, що ви команда, яка працює структуровано і має певну ціль. Я намагаюсь обʼєднувати їх не тільки у межах МБІ, а й іншими активностями, для того щоб вони постійно відчували конект і співпрацю», — говорить Анна.

На думку Максима, одна з головних ролей координатора — підтримка молоді у реалізації їх проєктів.

«Зараз моя команда вже бере участь і у своїх проєктах, і у молодіжній раді, тому ми спілкуємося щодня: ведемо соцмережі, робимо пости. Вони завжди знають, що до мене можна звернутись і я їм допоможу», — каже Максим.

Ще один важливий елемент роботи — моніторинг активностей.

«Це, власне, моніторинг всього, що ми запланували, що у нас відбувається. Таке часом трохи підштовхування учасників до того, що нас щось там чекає — ми встигаємо чи не дуже? Але насправді більшість таких суперповсякденних менеджерських обов’язків у нас лежать не на мені, а на комусь з учасниць Молодіжного банку (цього року у команді лише дівчата). Тому що у нас є традиція, що ми на кожен проєкт обираємо з учасниць молодіжного банку когось одного менеджеркою. Тому моя роль така менторська: спостерігати за мотивацією, бачити, чи ніхто ще не вигорає від роботи. Придумувати нам цікаві активності поза межами програми», — розповідає Ліза.

Координатори МБІ Координатори МБІ

Що унікального у моделі МБІ?

На думку Анни, в МБІ всі є на рівних і комунікують заради спільної мети. 

«Модель, яка допомагає усвідомити цінність того, що ти робиш, створює пласт для генерації ідей. Подобається, що модель відбувається в формі регрантингу і з елементом фандрейзингу. Зараз на нашій банці 2000/5000 грн, це не так багато, але ми стараємся і шукаємо шляхи», — розповідає вона. 

Також важливим елементом моделі МБІ є фандрейзинг.

«Команда зрозуміла, як можна на подіях зібрати додаткові кошти на проєкти. Також тимбілдинг: не тільки комунікація, а й робота у команді, уміння розподіляти обовʼязки, брати відповідальність», — говорить Олена

Яким має бути координатор МБІ?

Координатор МБІ має бути насамперед ментором та наставником для молоді, не відкидати ідеї, а намагатися розкрити їхній потенціал.

«Однозначно треба розглядати всі варіанти, які вони пропонують. Якщо ви бачите, що це провальна ідея зовсім, то уточнювальними запитаннями приводити до того, щоб вони самі побачили, що наразі ця ідея не може бути реалізована», — каже Олена.

На думку Анни, координатор має бути відповідальним та усвідомлювати, для чого він займається цією роботою. А Ліза каже, що важливі якості для координатора — це спокій і врівноваженість.

«Також важливо бути природним лідером, бо якщо координатор/ка має якісь сумніви, то це відчувають учасники. Також не варто миттєво виправляти все й очікувати ідеальності від інших: це молодь, вони прийшли в МБІ, щоб навчитись, тому варто давати можливість їм зробити помилки, звісно, якщо вони незначні», — зазначила вона.

Координатори МБІ Координатори МБІ

Що найскладніше у роботі з молоддю?

У роботі з підлітками бувають різні труднощі, і це надто залежить від самого координатора. На це впливає темперамент і стиль роботи з командою, зазначає Ліза.

«Проте є щось доволі базове. Підлітки, що у старших класах навчаються, часто мають додаткові завданняі, підготовку до тестів. Попри те що вони прийшли у Молодіжний банк і запевняли всіх, що у них буде час і є мотивація працювати, з часом вони можуть цю мотивацію втратити. Напевно, це складно приймати, що хтось дійсно зайнятий чи трохи не такий вмотивований, як був/була на початку. Варто знаходити в собі сили. Знаходити якісь методи, знання і тому якось сприяти», — зазначає вона. 

Анна каже, що з молодими людьми потрібно чітко обговорювати цілі та правила.

«Підлітки формуються і не завжди відчувають відповідальність. У нас були випадки, коли на словах домовились, а надалі людина не готова співпрацювати. Також важливо, щоб вони не відчували, що ви їх використовуєте, а що вони є повноцінною частиною команди і без їх участі нічого не відбудеться. Мотивувати їх цінністю», — говорить Анна.

Яка роль «Філантропів» у проєкті МБІ?

А як щодо ролі «Філантропів»? Яку підтримку вони надають МБІ в Україні?

«Хочу наголосити: якщо щось незрозуміло, ви завжди 24 години на добу є в доступі й завжди можна запитати будь-кого з команди «Філантропів». Ви даєте хороші поради й допомагаєте в усьому», — каже Олена.

«Я вважаю, що не треба боятись ставати координатором МБІ. Тому що нічого важкого немає і якщо ти чогось не знаєш, тебе навчать. У тебе є постійна підтримка і велика команда з «Філантропів», яка допоможе розібратись у питаннях і пояснити, як реалізувати проєкти», — говорить Максим.

Ви також можете стати частиною МБІ! Більше інформації читайте тут.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стратегії укладання договорів: ключові принципи та ефективні підходи

Іван Бєдний 13 годин тому

Шлях Польщі до європейських грантів: лайфхаки та рекомендації для України

Світлана Бовшовська 17 годин тому

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 24 травня 2024 15:00