Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

На чому варто зосередитися молодим засновникам: поради від Y Combinator

Сніжана Лепко
Сніжана Лепко Сценаристка коротких форматів
6 березня 2025 11 хвилин читання

Стартапи не вмирають, і світ не стоїть на місці. З'являється дедалі більше молодих підприємців, які у 20+ років наважуються зробити перший крок у світ стартапів. Якщо ви один із таких, вам потрібен гарний старт, щоб рухатися швидко й ефективно. Далтон Колдвелл і Майкл Сейбел на YouTube-каналі Y Combinator діляться своїми порадами, які допоможуть вам стати успішним засновником.

Почніть із побічних проєктів

Перша практична річ — побічні проєкти — те, що ви створюєте паралельно з основною роботою. Це чудовий спосіб розвивати навички, тестувати ідеї, отримувати клієнтів і розуміти процес створення продукту ще до того, як ви наважитеся залишити основну роботу. Головне — не боятися експериментувати.

Часто люди бояться розпочинати щось нове через відсутність зовнішньої мотивації. До того ж у корпоративному світі зазвичай є начальник, дедлайни, проєктний менеджмент. А у власному стартапі все залежить тільки від вас. 

Однак пам’ятайте про здоровий глузд. Використовуйте власний комп’ютер, не працюйте над побічними проєктами у робочий час і не копіюйте технології вашої компанії. Якщо ви дотримуєтеся цих правил, то ніяких проблем з інтелектуальною власністю не буде.

Дуже багато успішних компаній починалися як проєкти у вільний час.
Майкл Сейбел

Ще одна порада — не зациклюйтеся на ідеальності вашого побічного проєкту. Краще випустити щось сире, але дієве, ніж роками доводити до досконалості те, що ніколи не вийде у світ.

Важливо, де ви живете

Навколишнє середовище може значно вплинути на ваш успіх. Локація має значення. Що більше у вашому місті підприємців, то більше нетворкінгових можливостей, і що більше розвинена стартап-екосистема, то легше вам буде знайти однодумців, інвесторів та ком’юніті.

Для засновника на ранній стадії важливо знати, хто вас оточує, в якому місті ви живете, що у ньому відбувається. І я думаю, що це найпростіша річ, яку можна виправити, особливо у наш час.
Майкл Сейбел

Зараз дедалі більше засновників повертаються у Кремнієву долину, і це не випадковість. Тут зосереджена найбільша кількість активних стартапів, венчурних капіталістів і новаторів. Тож якщо ви маєте можливість, подумайте про переїзд.

Будьте в курсі, але не потрапляйте у пастку надмірного споживання інформації

Якщо ви не в курсі того, що відбувається у світі, скажімо, у вас немає комп'ютера, це недолік. Ймовірно, те, що відбувається у світі, пройде повз вас. Ви ризикуєте залишитися поза контекстом подій, які впливають на вашу сферу. Але є ще гірший сценарій — надмірне занурення у контент, який паралізує дію.

На чому варто зосередитися молодим засновникам: поради від Y Combinator зображення 1 Далтон Колдвелл і Майкл Сейбел на YouTube-каналі Y Combinator. Знімок екрана
Якщо ви витрачаєте більше часу на читання про стартапи, ніж на створення свого власного, це проблема.
Далтон Колдвелл 

Побічним ефектом постійного споживання занадто великої кількості інформації на певну тему є те, що ви можете стати негативно налаштованими і не захотіти пробувати щось, тому що відчуваєте: «О, я читав про це. Це не спрацює», «О, такий підхід не спрацює». Ви ніби втрачаєте свій розум новачка. Але людям у 20 років точно не допоможе такий старечий менталітет. 

Я вважаю, що якщо ви надмірно зациклені на твіттері, навіть з думкою про те, що це допоможе вам стати засновником, я думаю, що ви шкодите собі.
Майкл Сейбел

Замість цього сфокусуйтеся на діях. Будуйте, експериментуйте, тестуйте. Читати новини корисно, але не дозволяйте інформаційному потоку стати вашим гальмом.

Будуйте для себе, а не для інвесторів

Одна з головних переваг бути засновником — це можливість створювати те, що цікавить саме вас. Але ми часто бачимо молодих підприємців, які думають не про те, яку проблему вони хочуть вирішити, а про те, що може зацікавити інвесторів чи що, на їхню думку, принесе найбільше грошей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Мені здається, що іноді це схоже на те, що ми залишаємо суперсилу за бортом. Чому б не скористатися тим, що вас самих хвилює?
Майкл Сейбел

Якщо ви створюєте проєкт, він має бути цікавим для вас. Ви робите його для себе, для власного задоволення, тому природно, що це має вас захоплювати. Що більше вас драйвить ваша ідея, то більше шансів, що ви доведете її до кінця.

На чому варто зосередитися молодим засновникам: поради від Y Combinator зображення 2 Поради молодим стартаперам. Freepik
Я думаю, якщо хтось створює програмне забезпечення, тому що йому подобається програмне забезпечення, або будує комп'ютери, тому що йому подобаються комп'ютери, він не буде замислюватися над цим питанням так сильно. Але якщо ви вважаєте, що цільова функція полягає в тому, щоб зібрати гроші, то логічно, що всі рішення будуть випливати з цієї конкретної цільової функції.
Далтон Колдвелл 

Сучасна стартап-культура надто орієнтована на залучення інвестицій, і це може збивати молодих засновників з пантелику. ЗМІ, курси, навіть студентські групи часто роблять акцент на пітчингу перед інвесторами, а не на створенні справжньої цінності.

Багато програм для підприємців фокусуються на презентаціях і підготовці до пітчинг-змагань. але мета повинна полягати в тому, щоб зробити щось корисне для людей, зокрема для вас самих.
Майкл Сейбел

Тому правильний підхід такий: варто починати з того, що є корисним для вас, а не намагатися перепроєктувати те, що, як здається, хочуть інвестори. 

Що таке справжній MVP?

Ми часто чуємо, як засновники використовують певну термінологію, не завжди до кінця розуміючи її значення. Одним із найважливіших понять у стартапах є MVP — мінімально життєздатний продукт. І тут кожне слово має значення.

Я думаю, що деякі терміни і скорочення використовують настільки часто, що ми перестаємо замислюватися над їхнім значенням. MVP — це один із таких термінів. Давайте розберемо його детальніше.
Далтон Колдвелл 

Спікери пояснюють: «V — життєздатний. І це означає, що хтось вважає продукт корисним. Так, життєздатний означає, що у вас є користувачі. Якщо у вас немає користувачів, якщо ви не можете отримати клієнтів, за визначенням, він не є життєздатним. Він просто не живе».

Ключова помилка засновників — називають щось MVP, навіть якщо ніхто цим не користується. Створений акаунт не означає, що користувач отримує цінність.

Ваша мета — зробити так, щоб у світі після запуску вашого продукту створювалася додаткова цінність. Якщо цього не відбувається, у вас ще немає MVP.
Майкл Сейбел
Якщо ви називаєте щось MVP, але у вас немає користувачів, які отримують від цього реальну користь, ви не говорите собі правду.
Далтон Колдвелл 

Справжній MVP — це не просто прототип або гарна ідея. Це продукт, яким користуються люди, і який приносить їм цінність. Якщо ваш продукт існує тільки у вашій голові або на стадії макета, це ще не MVP.

Особисті очікування

Одна з ключових проблем молодих засновників — неправильні очікування щодо швидкості успіху. Ми часто бачимо, як підприємці приходять у YC з переконанням, що вони мають пройти шлях від першого рядка коду до мільйона доларів ARR (річного доходу) за два з половиною місяці. А коли цього не відбувається, вони впадають у відчай.

Це виглядає як самознищення. Ми цього від вас не очікуємо. Чому ви самі від себе це очікуєте?
Далтон Колдвелл 

Засновники часто вважають, що тільки стрімке зростання є показником успіху. Але це не так. Побудова успішної компанії — це довгий і складний процес.

Ця ілюзія часто допомагає почати. Якби засновники усвідомлювали всі труднощі на старті, можливо, багато хто взагалі не наважився б спробувати. Однак є і зворотний бік, коли труднощі починають накопичуватися, багато хто вважає, що вони роблять щось не так, і впадають у глибоку демотивацію.

Коли ви стикаєтеся з труднощами, то маєте усвідомити: більшість стартапів не злітає миттєво. Це нормально.
Далтон Колдвелл 

Важливо навчитися балансувати між двома точками зору і використовувати ці два погляди за потреби:

  • 1
    Оптимістичне недооцінювання труднощів — допомагає вам почати й рухатися вперед.
  • 2
    Реалістичне сприйняття викликів — дозволяє вам не втрачати мотивацію, коли процес виявляється складнішим, ніж очікувалося.

Цей підхід допоможе вам продовжувати працювати навіть у моменти, коли здається, що все йде не так.

Розумійте потреби користувачів

Одна з ключових тем, яку ми часто чуємо від засновників, — це питання: «Кому ми насправді продаємо? Кому ми намагаємося допомогти?» Ви створюєте продукт для конкретних користувачів чи для компанії загалом?

Я раджу засновникам уявити, що вони міняються місцями зі своїм клієнтом. Якими були б їхні три головні цілі? Чи допомагає ваш продукт досягти бодай одну з них?
Далтон Колдвелл 

Цікаво, що більшість засновників не знає відповідь на це питання. Це змушує їх задуматися: можливо, варто знайти відповідь? Варто поговорити з людьми, які можуть це пояснити?

Річ у тім, що якщо ви не можете справді зрозуміти логіку ухвалення рішень вашим клієнтом, ви повністю вигадуєте його проблеми. Часто засновники вражені тим, наскільки відрізняється реальне мислення керівників, які ухвалюють рішення про купівлю продукту, від того, що вони собі уявляли.

Як AI змінює індустрію: PayRoll vs Software

Одна з найбільших ідей, яка зараз захоплює інвесторів та засновників, пов’язана з тим, як штучний інтелект змінює ринок і перерозподіляє витрати бізнесу. Якщо подивитися на розподіл витрат компаній у світі, то більшість коштів витрачається на оплату праці (payroll), а не на програмне забезпечення (software).

Зараз більшість компаній витрачає величезні ресурси на персонал, тому що людина була і залишається ключовою ланкою у робочих процесах. Але з появою AI ситуація змінюється: софт більше не просто допомагає людям, а виконує їхню роботу.

Це означає, що частина бюджету, яка раніше йшла на оплату праці, тепер може переходити у розділ купівлі програмного забезпечення. Таким чином, розмір індустрії програмного забезпечення ось-ось стане набагато більшим.

Ще один хороший приклад — зниження вартості запуску об'єктів у космос. У минулому вартість запуску була колосальною, але з розвитком технологій вона експоненційно знижується. Те саме відбувається з AI: вартість автоматизації зменшується, а її ефективність зростає.

Компанії майбутнього, можливо, замінять людей на AI, але найкращий шлях —  підсилювати продуктивність персоналу, роблячи одного працівника у 10 разів ефективнішим, каже один із спікерів.

Якщо ви будуєте стартап, думайте не тільки про те, як створити продукт, а й про те, як AI може радикально змінити економіку бізнесу.

Не станьте жертвою шаблонного мислення

Ще одна важлива річ, про яку варто пам’ятати молодим засновникам, — не піддаватися шаблонному мисленню. Проблема в тому, що коли ви стаєте частиною певної субкультури, вам може здаватися, що вона прогресивна й інноваційна, але насправді ви можете просто дублювати ідеї інших людей у цій субкультурі.

Людство неодноразово прогнозувало кінець технологічних інновацій, але щоразу ми знаходили нові можливості. Важливо не просто йти за загальними трендами, а ставити під сумнів поширені переконання і шукати свої власні унікальні ідеї.

Світ стартапів відкритий для молодих засновників більше, ніж будь-коли. Почніть з малого, будуйте щось корисне, не бійтеся ризикувати — і у вас все вийде. Майбутнє лише починається.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
8
Icon 3
Коментарі
Якщо проект вам справді цікавий, це вже велика частина успіху! Найкращі стартапи часто починались із маленьких ідей, які виросли завдяки ентузіазму їх засновників
Ну, я зараз веду побічний проєкт, тяжко йде, но стабільна робота дає впевненість, так шо норм. Часу мало, но потихеньку розрулюю.
Стартапи це як лотерея: хтось зірве джекпот, а хтось залишиться з нулями

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30