Військовий експерт про комплекси Patriot, ймовірне збиття «гіперзвукової» ракети Х-47 «Кинджал» та ядерну загрозу
Росіяни 4 травня атакували Київ з повітря. Згодом видання Defense Express повідомило, що ЗСУ вперше успішно збили «гіперзвукову» ракету Х-47 «Кинджал». Попри фото уламків збитої ракети, у Повітряних силах цю інформацію не підтвердили.
Видання The Page поговорило про ситуацію із захистом українського неба з Миколою Саламахою — військовим експертом, підполковником у відставці, представником науково-виробничого підприємства «Енергія-2000». SPEKA публікує головне з розмови.

Чи збили таки ракету «Кинджал» і за допомогою якого ППО
Україна вже отримала дві системи, які можуть збити «Кинджал», це Patriot та IRIS-T. Якщо ніхто не помилився з ідентифікацією уламків збитої ракети, якщо це дійсно «Кинджал», то це дуже великий успіх. Це означає, що тепер ми маємо надійний захист, зокрема й від найсучасніших російських засобів ураження.
Наскільки надійним є Patriot і чи можемо ми забути про ракетні атаки
Американські військові заявляють, що відсоток ураження Patriot — 80%. Якби мій танковий батальйон був прикритий засобами ППО на 80%, я б мало турбувався про те, що ворог може завдати удару з повітря. Але вірогідність того, що частина ракет все ж прориватиметься через заслони ППО, залишається.
Та якщо спеціалісти, які ідентифікували уламки ракети, не помилилися, це означає, що Patriot або IRIS-T почали працювати. Цей досвід знадобиться розробникам Patriot та IRIS-T.
Радіус дії Patriot — до 160 км, висота — до 40 км. Радіус залежить від того, якого покоління ракети використовувати. У IRIS-T ефективна зона роботи по цілі — 20 км у висоту і до 40 км за відстанню.
Скільки комплексів ППО потрібно Україні
Територія України — найбільша в Європі, якщо не брати європейську частину російської федерації. Тому, на жаль, у світі зараз немає фізично такої кількості систем Patriot і IRIS-T, щоб повністю закрити нашу країну від ворожих атак з повітря.
Про ядерну загрозу
Ядерна загроза може бути кількох рівнів. Стратегічний рівень — міжконтинентальні балістичні ракети. Їх застосування означатиме порушення договору про незастосування і нерозповсюдження ядерної зброї. За це решта країн «ядерного клубу» можуть одразу застосувати ракети. Це стосується США, Великої Британії, Франції і, можливо, навіть Китаю. До того ще раніше, ніж стане ясно, куди летить російська ракета.
Натомість тактична ядерна зброя може застосуватися артилерійськими установками калібру 203,2 мм чи крилатими ракетами. Але підготовка ядерних носіїв до застосування таких боєприпасів відстежується розвідками багатьох країн. І щойно подібні процеси запустять, усі ті країни, які підписали договір про незастосування ядерної зброї, здійснюватимуть протидію російській федерації. Росіян уже неодноразово попереджали, щоб вони навіть не думали вдатися до практичних кроків щодо застосування ядерної зброї. У цьому разі вони отримають абсолютно адекватну відповідь.
Адекватні політики і військові всього світу розуміють, що застосування навіть тактичної ядерної зброї може призвести до незворотної ланцюгової реакції.