Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Безкоштовно увійти в IT. Як український айтівець створив курс із React для тих, хто втратив заробіток через війну

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
25 жовтня 2022 8 хвилин читання

Український айтівець Віталій Рубан працює у компанії Itera. Він мав досвід викладання програмування для студентів та менторингу молодих співробітників, а тому безкоштовно розробив та виклав власний курс із React — найпопулярнішого фреймворку для JavaScript. Викладає Віталій для того, щоб більше охочих знайшли роботу в IT та мали змогу забезпечувати себе під час війни.

У межах проєкту «Ми з України» Віталій розповідає про шлях від ідеї до її втілення. 

Власний досвід та ідея створити курс

Моя посада зараз — Competence Manager в IT-компанії Itera. На цій позиції я працюю пів року, до того був керівником департаменту фронтенду, а ще раніше Technical Lead у цій компанії. Також я був членом програмного комітету JS-fest — професійної конференції з розроблення на JavaScript. 

У квітні стало зрозуміло, що війна затягнеться, тому хотілося бути корисним. П'ятеро моїх колег зараз на фронті, інші волонтерять, доставляють автомобілі на передову, дехто пішов у IT-армію. В Itera була практика, за якої працівники за домовленістю викладали програмування для студентів Національного авіаційного університету. Такій традиції щонайменше шість років. Я працюю у компанії чотири роки, тож долучався до цього процесу. 

Торік ми контактували з Київським національним економічним університетом та почали готувати для нього спеціальний курс з React. Згодом з'явилась ідея укласти матеріали у відеокурс.

Деякі фахівці компанії мені допомагають, але власне програму курсу я розробляв сам. Перший місяць був взагалі без вихідних, бо потрібно було швидко підготувати матеріали. Далі почали проводити лекції в онлайні. У нас є канали на YouTube та у Telegram під назвою Free React Course For Begginers. У обох по 2 тис. підписників. 

Про запуск курсу 

У квітні 2022-го кожен допомагав країні як міг. Возили гуманітарку, паяли пакети для броників, шили сітки. Не кажучи про тих, хто зі зброєю в руках захищав Україну. А у нас була експертиза у навчанні, трохи матеріалу і часу. Тож подумали, що це буде непоганим внеском у перемогу. Люди чогось навчаться, можливо, знайдуть роботу і почнуть заробляти. Тобто покращать життя собі, принесуть якісь гроші в економіку, може, ще й ЗСУ задонатять. Такий собі win-win для всіх.

Хоча це курс для початківців, але певні знання однаково необхідні. Це базові знання із HTML, CSS та JavaScript. Мінімум — це знання, які дадуть змогу тобі створити сторінку вебсайту з умовною галереєю, формою та адаптивною версткою. 

Річ у тім, React — це надбудова JavaScript. Дехто починає програмування з React, але це погана ідея: ти не розумієш основ і не можеш пояснити, чому це так працює. Тобто спершу у тебе відчуття, що ти молодець і все просувається набагато швидше, але згодом неминуче зіткнешся із браком базових знань. 

Як пройшов перший курс і народився план другого

Перший курс ми завершили у червні. Усі лекції були у відкритому доступі. У групі в Telegram зібралось до 1200 людей, а прямий ефір зазвичай слухали приблизно 40 охочих. Спочатку приходило набагато більше, у перших ефірах онлайн було по 300 людей. Я викладав лекції, а студенти ставили мені запитання у групі. 

Фідбек був непоганий, нам поставили оцінку 4,6 із 5. З відгуків стало зрозуміло, що потрібно трохи більше практичних завдань, а лекції із TypeScript були дещо складними.

Наприкінці жовтня ми запускаємо другий курс, також з React, але тепер змінюємо підхід. Робимо фактично те саме, але з розширеним функціоналом та з урахуванням попередніх вад, бо насправді їх було чимало. У першому курсі я більше читав лекції. Тепер буду більше зосереджуватися на здобутті практичних навичок. А ще новий курс буде важчим. Його тривалість розширили, але збільшили кількість завдань. 

Кінцева мета курсу — через два місяці провести хакатон, на якому учасники поділяться на невеликі групи по 2-3 людини, щоб презентувати розроблені застосунки. Вони можуть бути недосконалими, але робочими прототипами.

Тому цього разу ми зібрали 150 людей, які були готові зробити тестове завдання, і тоді закрили реєстрацію. Ми могли би без проблем довести це число до тисячі, настільки великий запит зараз, але у нас немає можливості всіх навчати. 

Моїм найкращим результатом буде, якщо учасники курсу зможуть самостійно ухвалювати рішення та  розв'язувати завдання. 

Ми хочемо залучати студентів наших курсів до роботи у компанії. Так було зі студентами НАУ. Хотіли би зробити так і цього разу, але компанія коли бере нових працівників одразу залучає їх до роботи у реальному проєкті і дає ментора. Тоді це реальні завдання, а не гіпотетичні, які я сам вигадав. Але поки що немає такої кількості проєктів, тому будемо чекати нагоди. 

Лекційна кімната компанії Itera у якій раніше проходили заняття Лекційна кімната компанії Itera у якій раніше проходили заняття

Про монетизацію, добровільні пожертви та збори на ЗСУ

Сам по собі курс був безкоштовний. Хоча після  монетизації на YouTube ми заробили аж 4 центи. А ще, на жаль, коли курси безоплатні, мотивація людей працювати суттєво нижча. 

Також певна кількість покидає заняття після першої лекції або у процесі. Буду відвертим, коли ти бачиш, що твоя аудиторія з 300 людей зменшується до 40, то тебе це бентежить. Ти витрачаєш час, маєш написати матеріал, придумати завдання. Зрозуміло, що, коли аудиторія падає, стає сумно. Але іноді тобі пишуть люди, що вони вже знайшли роботу і дякують. І це не поодинокий випадок. Це дуже мотивує.

Багато хто казав: «Дякую за курс. Не шкода вам за це заплатити». У такому разі ми передавали ці кошти на потреби армії. Так отримували додаткову мотивацію, а ще зібрали 30+ тис. грн. 

Також я проводив воркшопи з платною реєстрацією, де учасники могли спілкуватися та ставити запитання за його темою. Зібрані кошти дублював і далі спрямовував на допомогу конкретним підрозділам. Вартість була суто умовною — 40 гривень, але всі добровільно платили більше — 50, 200 і навіть 1000 гривень.

Кому варто почати програмувати 

Варто спробувати тим, кого цікавить автоматизація у будь-якому вигляді. Якщо вам цікаво розв'язувати буденні проблеми за її допомогою. 

Тренд на «увійти в ІТ» не дуже добрий, бо програмування дуже абстрактне, і якщо у тебе немає до цього потягу, тобі буде просто нудно. А ще треба постійно вчитися. 

Багато людей починало програмування із прагнення автоматизувати та спростити життя. Наприклад, працюєш у Excel із матрицею, і ти втомився набирати її вручну. Тому складаєш програму і тепер речі, які до тебе робили два дні, займатимуть 20 секунд. Коли ти бачиш, що твоя робота тобі самому спрощує життя, це мотивує.

З чого почати шлях у IT

Уявіть, що у вас вже все вийшло і ви досягли успіху.  Подумайте, що ви у такому випадку хотіли би робити? Можливо, зробити гарний дизайн у застосунку чи написати алгоритм його роботи? Або ж розробити систему керування для дронів чи маленьких девайсів?

Коли розібрались із мріями, подивіться оглядові відео про цей напрям або курси. Але наголошую: оглядові матеріали. Бо те, що у вашому уявленні, може дуже відрізнятися від реальності. Якщо вам сподобалося, шукайте матеріали для початківців. Їх у мережі дуже багато, особливо англійською. Якщо є можливість, знаходимо колегу або друга, бо гуртом легше вчитися. Ще краще, якщо є знайомі, що вже працюють за цим напрямом і можуть за потреби відповісти на запитання чи допомогти.    

У фронтенді потрібно знати CSS, HTML, JavaScript. Щоб практикуватися, ви можете подивитися, наприклад, на Leetcode (платформа із завданнями для розробників. — Ред.). Це додасть вам впевненості з JavaScript.

А ще я раджу читати книги. Зазвичай автор приділяє більше часу книзі, ніж курсу, тож контенту там буде більше, він буде якісніший та структурованіший. Моя улюблена — «Секрети JavaScript ніндзя», вона може бути трохи складною, зате корисною.

Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Ми з України!», ініційованого Національною спілкою журналістів України

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Правила work-life balance: бізнес, медитації та байдарки. Founder та СЕО Unicsoft Олексій Завгородній

Христина Коновалова 9 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

Google профінансує 25 українських стартапів: автори отримають 5 млн євро

Руслан Сорока 1 грудня 2022 18:51

Як працюють та скільки заробляють ІТ-фрилансери

Олександра Стеценко 30 листопада 2022 17:00